SSK-B01 nie działa z komputerem.

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
nowakus
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 11
Rejestracja: 19 cze 2014, 12:04
Lokalizacja: Szamotuły

SSK-B01 nie działa z komputerem.

#1

Post napisał: nowakus » 20 paź 2015, 12:32

Witam,
Mam problem z elektroniką do mojej maszyny cnc. Złożyłem sterownik SKK-B01 (na raze jeden) i nie chce on współpracować z komputerem. Silniki mam MINEBEA 23LM-C720-02. Sterownik mam ustawiony w prace półkrokową. Na generatorze funkcji silnik kręci się prawie do 2,5kHz dalej sie gubi i zatrzyna sie trząść. Od 0-do 2,3kHz jest bezproblemowo dlatego sądzę, sterownik i podłączenie silnika jest poprawne i działające. Podłączając do komputera silnik haotycznie wykonuje przypadkowe ruchy. Niezależnie od ustawień prędkośći jądra, speps/mm oraz przyspieszenia. Moim typem jest zły sygnał nadawany z kompa (kształt i czas narastania), bo jak pisałem wyżej na dobym prostokącie, niezależnie od wypełnienia (5-95%) wszytko jest ok. Natomiast sygnał z komputera ma kształt następujący: (przepraszam że rysowane ale nie udało mi się chwycić zdięcia oscyloskopu)
Obrazek

a tu film z tego o czym mówię:

Pozdrawiam Nowakus



Tagi:


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7612
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#2

Post napisał: pukury » 20 paź 2015, 12:40

witam.
tak to bywa z lpt.
zastosuj jakąś " mobo " z bramkami pana " szmita " - poprawi się jakość sygnału.
poza tym takie bezpośrednie łączenie drivera z lpt jest dość ryzykowne - pyk - smyk - kręgozmyk.
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares


Autor tematu
nowakus
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 11
Rejestracja: 19 cze 2014, 12:04
Lokalizacja: Szamotuły

#3

Post napisał: nowakus » 20 paź 2015, 12:52

Już wczoraj próbowałem układziku na scalaku 4070. Działało tak że nawet trójkąt czy sinusa zadawanego z generatora "przerabiało" na ostry prostokąt, ale po podpięciu do LPT nadal kicha...


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7612
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#4

Post napisał: pukury » 20 paź 2015, 12:57

witam.
jak sygnał z lpt jest stabilny a tylko ma zły kształt to powinno być ok.
spróbuj z transoptorem .
może na kompie coś tam w tzw. tle sobie pracuje i zabiera co chwilę port.
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares


Autor tematu
nowakus
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 11
Rejestracja: 19 cze 2014, 12:04
Lokalizacja: Szamotuły

#5

Post napisał: nowakus » 20 paź 2015, 13:21

Znaczy powiem tak, sygnał z LPT ogląday na oscyloskopie jest niestabilny, oczywiście odliczając to że, jest ustawiony rozbieg silnika. Wg mnie po rozbiegu powinien być sabilny sygnał prostokątny, a są dość haotyczne przesuwające się szpilki jak z pierwszego postu. Spróbuje dzisiaj jeszcze nagrać fimik, może uda mi się to złapać. Czy Mach ma gdzieś jeszcze jakieś ustawienia dotyczące jakości i stabilności generowanego przebiegu o których nie wiem/nie piszą ?


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7612
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#6

Post napisał: pukury » 20 paź 2015, 13:29

witam.
w kwestii macha jestem zielony - nic nie napiszę.
stery są ok - skoro na generatorze idzie.
więc - co oczywiste - pozostaje mach - albo lpt.
są programy do testowania lpt .
na forum o tym było - program podaje na pin sygnał i można sprawdzić działanie portu.
gdzieś takie coś miałem.
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares


Hrumque
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 291
Rejestracja: 25 mar 2013, 19:15
Lokalizacja: Opole

#7

Post napisał: Hrumque » 24 paź 2015, 16:33

nowakus pisze:Znaczy powiem tak, sygnał z LPT ogląday na oscyloskopie jest niestabilny, oczywiście odliczając to że, jest ustawiony rozbieg silnika. Wg mnie po rozbiegu powinien być sabilny sygnał prostokątny, a są dość haotyczne przesuwające się szpilki jak z pierwszego postu. Spróbuje dzisiaj jeszcze nagrać fimik, może uda mi się to złapać. Czy Mach ma gdzieś jeszcze jakieś ustawienia dotyczące jakości i stabilności generowanego przebiegu o których nie wiem/nie piszą ?
A jaki system, czysta instalacja, czy coś "żyje" w systemie (np jakieś stare pozostawione drivery drukarki, które mogą portu dotykać i przeszkadzać)?

Dla testu bym podłączył jakiś nowy dysk hdd ze śmietnika na chwilę, postawił czystego XP bez instalowania czegokolwiek, i czystego macha z LPT-driverem (plus oczywiście jego konfiguracja pin-port do twojego sterowania). Albo linuxcnc.
Pomogłem? Kliknij poniżej "pomógł"

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”