Napięcie na wyjśćiu LPT 3v a sterownik M545.

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

upanie
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1965
Rejestracja: 15 sty 2011, 09:26
Lokalizacja: Wyszków

#21

Post napisał: upanie » 24 kwie 2014, 07:12

To nie jest zasilanie logiki tylko sterowanie transoptorami.
Logika działa mimo, że może nie być podłączone napięcie do wejścia żadnego transoptora.
Nie ma znaczenia czy na stałe podłączysz masę czy plusa - w transoptorze ma się "zaświecić" diodka aby włączyć tranzystor a do tego musi popłynąć prąd przez diodę i tyle.
Logika "zasila się sama" w tym sterowniku z tego samego źródła co silniki czyli w Twoim przypadku z transformatora..
Co do ENA to kolejny sterownik, który traktuje ten sygnał odwrotnie.
ENA to chyba skrót od ENABLE czyli UMOŻLIWIAĆ at się okazuje, że jak się "włączy" to wejście to wtedy nie umożliwia. To się powinno nazywać DIS. Czy producenci tych sterowników nie wiedzą co piszą na obudowach czy ja czegoś nie rozumiem?

A co do Twojego problemu to na odległość ciężko będzie stwierdzić co w nim padło bo padło coś w nim.
Jakby to mieć w łapach to można popatrzeć, powąchać, polizać...
Może jakieś zimne luty albo transoptor od ENA zwalony. Może być, że po włączeniu zasilania pojawia się napięcie sterujące na nóżce sterownika (tego w środku sterownika) a po wysterowaniu innego wyjścia to napięcie znika bo np. nóżka wisi w powietrzu i zbiera śmieci z otoczenia. Takie to wróżenie z fusów ale co zrobić...


czilałt...

Tagi:

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#22

Post napisał: MlKl » 24 kwie 2014, 10:04

bogdan99 pisze:MlKl, no tak, ale pytałem dystrybutora tego sterownika i sam napisał odwrotnie niż tutaj, czyli żeby sterować sygnałami + a podać masę na stałe... Więc wydedukowałem że sterownik w sam sobie "przekształca" napięcie na 5v i zasila logikę.
Poza tym co z tych +5V, gdy nigdzie nie będzie masy? :roll:
A o to to ty mnie nie pytaj - ja elektronikę znam na poziomie polutowania radzieckiego radia Zwiezdoczka, sprzedawanego w kitach przez Składnicę Harcerską 40 lat temu. Ale jak poprosisz o schemat tego odwrotnego połączenia, to też okaże się, że gdzieś tego plusa musisz wetknąć.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7618
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#23

Post napisał: pukury » 24 kwie 2014, 10:23

witam.
sterownik sam w sobie ma przetwornicę do zasilania logiki wewnętrznej ( że tak powiem ).
z kolei do wysterowania wejść potrzebuje 5VDC.
jak napisał kol. - do zapalenia diody.
do tego celu wystarczy jakikolwiek zasilacz 5VDC .
czy zastosować wspólny minus czy plus to bez znaczenia - do sprawdzenia.
pozdrawiam.
dodając -
oczywiście niekoniecznie musi to być 5VDC - może być i 12 i 24 - wynika to jasno ze schematu dołączonego przez Miki.
trzeba tylko dobrać rezystory szeregowe ( ograniczające prąd diody led ).
tak więc - nawet 4 bateryjki 1.5V nadadzą się.
Mane Tekel Fares

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”