Projekt: driver silników korkowych

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

piotr_olbrysz
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 54
Posty: 478
Rejestracja: 04 mar 2012, 13:51
Lokalizacja: Warszawa

#171

Post napisał: piotr_olbrysz » 17 lis 2012, 18:29

jarekk pisze:Dostałem potwierdzenie że płytki będą w przyszłym tygodniu
Ile kosztuje taka 1 płytka gdy leży już u kolegi na stole?

Dzisiaj była ciekawa dyskusja na temat ruchu silnika krokowego po wyłączeniu/włączeniu zasilania

https://www.cnc.info.pl/topics65/pozycj ... t41081.htm

Może warto zaimplementować inteligentne wyłączanie, zatrzymywanie silnika krokowego, tzn. tylko w pełnym kroku i zapamiętywaniem pozycji w FRAM. Wtedy opisywane powyżej zjawisko nie istniało by.



Tagi:

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4703
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#172

Post napisał: pitsa » 17 lis 2012, 21:20

Może warto dla tych co używają dwóch silników na oś? Tylko na ile to będzie "skuteczne"? Jaki jest "spoczynkowy moment trzymania" silników krokowych w stosunku do możliwego obciążenia, które może spowodować po włączeniu przesunięcie silnika do innej pozycji niż pozycja bezpieczna.

"spoczynkowy moment trzymania" - Nie mam wagi w tym momencie do dyspozycji ale na testowym silniku 1,9Nm na ramieniu 5cm silnik sam z siebie trzyma latarkę aluminiową z dwoma akumulatorkami AA. Może coś by z tego było. :)
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


Autor tematu
jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 53
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#173

Post napisał: jarekk » 18 lis 2012, 08:03

piotr_olbrysz pisze:Ile kosztuje taka 1 płytka gdy leży już u kolegi na stole?
59.33 EUR netto ( wliczając transport ). Pokazałem jej kawałek - z lewej strony jest jeszcze inny prototyp. Gdybym zamówił tylko te dwie płytki to byłoby to około 33Euro. Mozna samemu policzyć w kalkulatorze www.eurocircuits.com. Aha - opłaca się samemu składać ramki, gdybym te projekty zamówił pojedynczo to cena byłaby około 100 EUR
piotr_olbrysz pisze:Dzisiaj była ciekawa dyskusja na temat ruchu silnika krokowego po Może warto zaimplementować inteligentne wyłączanie, zatrzymywanie silnika krokowego, tzn. tylko w pełnym kroku i zapamiętywaniem pozycji w FRAM. Wtedy opisywane powyżej zjawisko nie istniało by.


Można by, choć nie wiem czy bym ufał takiemu rozwiązaniu. Ja do sterownika mogę doczepić enkoder inkrementalny, można pewnie by również doczepić absolutny - choć taniej by trzymać inkrementalny pod zasilaniem.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”