Sterownik silników unipolarnych 5przew. - proszę o pomoc

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
xm007
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 23 gru 2011, 06:39
Lokalizacja: Byd

Sterownik silników unipolarnych 5przew. - proszę o pomoc

#1

Post napisał: xm007 » 27 gru 2011, 18:38

Witam.
Jestem w trakcie wykonywania własnej mini-frezarki CNC. Jej główne przeznaczenie - frezowanie PCB i 'dorabianie' drobnych części w aluminium.
Zamierzam użyć 3 silników unipolarnych, dwufazowych, pięcioprzewodowych, 4V / 1A / 0.6Nm / 1.8 deg/step. Takowe silniczki bowiem posiadam.
Przeglądałem już forum w poszukiwaniu najlepszego sterownika do w/w silników, lecz dotychczas nie znalazłem odpowiedniego, a im więcej czytam - tym zdaje się, że mniej wiem.
Zdecydowana większość układów steruje napięciem 20V i więcej przy niemal zabójczym prądzie.
Podpowiedzcie proszę, drodzy Forumowicze, jaki sterownik będzie najlepszy?

Założenia do sterownika:
*sterowanie silnikiem 5-o przewodowym (nie wiem czy istnieje możliwość przerobienia na 6-o przewodowy; nie chcę ryzykować utraty cennych Nm)
*sterowanie z mikrokrokiem (jeśli to w ogóle możliwe przy unipolarnych 5-o przewodowych)
*o ile to możliwe - sterownik BEZ mikroprocesora (nie posiadam programatora doświadczenia w programowaniu mikroprocesorów) ...chyba, że to faktycznie konieczne przy mikrokrokach
*współpraca z PC poprzez optoizolację i LPT

Czy przygotowany sterownik zgodnie z w/w założeniami będzie współpracować z programami sterującymi na PC?
Czy możliwe jest sterowanie silnika krokowego napięciem wyższym niż te 4V z noty katalogowej?

Pozdrawiam i proszę o pomoc :)

//silniki STP-58D217 127K28470



Tagi:

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#2

Post napisał: ursus_arctos » 27 gru 2011, 19:00

Przerobienie na 6-przewodowy powinno raczej zwiększyć ilość Nm niż ją zmniejszyć - chyba, że Ci wirnik wypadnie ze stojana - wtedy (podobno) możesz nawet ze 30% stracić. [Podobno, bo ja rozbierałem swoje 0.7Nm silniki i nic im się od tego nie stało. Z mojej wiedzy i intuicji wnioskuję, że problem dotyczy głównie silników z większa liczbą biegunów - charakteryzują tym, że są długie].

Nie wiem, czy chcesz ten sterownik budować czy użyć gotowca. Ogólnie, to sterowniki mikrokrokowe zazwyczaj są do silników bipolarnych (profesjonalne czasem obsługują dowolne silniki, ale do 0.6Nm to raczej nie ma sensu się w profesjonalne

Poza tym kilka uwag:
0.6Nm to bardzo mało - tym bardziej, że jest to wolny silnik (mały prąd, stosunkowo wysokie napięcie). Na takim silniku nawet przy zasilaniu sterownika z 30V nie wróżyłbym nic powyżej 600rpm - a przy 0.6Nm nie możesz sobie pozwolić na śrubę o dużej średnicy ani o zbyt dużym skoku.

Awatar użytkownika

KAJOS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1302
Rejestracja: 10 gru 2006, 00:22
Lokalizacja: NISKO

#3

Post napisał: KAJOS » 28 gru 2011, 11:20

Zeby zaoszczedzic sobie nerwów weź te silniczki i jak to juz radziłem przerób na dynama do roweru... Kup silniki na allidrogo ,http://allegro.pl/cnc-trzy-silniki-krok ... 96564.html
http://allegro.pl/3-silniki-krokowe-san ... 85518.html - tez maja okolo 0,6Nm a rozkrewcisz je do sporych predkosci ...
A i sterowniki kupisz bezproblemu lub zrobisz ...
Żeby coś wynaleźć wystarczy odrobina wyobraźni i sterta złomu.

Obrazek

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#4

Post napisał: ursus_arctos » 28 gru 2011, 11:39

Zaiste, 22zł za silnik to niezła cena, a przynajmniej mają normalne 6 wyprowadzeń i w miarę normalne parametry elektryczne.


Autor tematu
xm007
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 23 gru 2011, 06:39
Lokalizacja: Byd

#5

Post napisał: xm007 » 28 gru 2011, 21:48

Nie, no nie kumam :( Przecież drugi zestaw zaproponowany przez kolegę Kajos-a ma BARDZO zbliżone parametry (moje - 4V/1A, proponowane 3.9V/1.35A), co spowoduje, że i na tym sprzęcie zawrotnych prędkości nie osiągnę... Różnica jest więc tylko w tym jednym dodatkowym przewodzie, tak? (Tak, wiem, że cały schemat silnika jest inny. Wiem.) Czy w związku z tym, dla silników zaproponowanych (ten drugi zestaw), opłaca się wykonywać sterownik z mikrokrokami? Przecież też mają ~0.6Nm... ;(

Nasunęły mi się kolejne wątpliwości:
Jak to jest z tym sterowaniem silnika 4-o woltowego napięciem 12-30V? Czy nie wpłynie to negatywnie na żywotność?

Dlaczego w związku z powyższym (że silnik powinien mieć małe napięcie sterujące a duży prąd), niektórzy konstruktorzy budują maszyny z wykorzystaniem silników np.: 12V/0.6A

Skoro silniki mają (podobno) zbyt małą moc do bezpośredniego montażu na ślimaku (śrubie trapezowej) - może zastosować przekładnię zębatą? Do tego najprostszy sterownik bez mikrokroków. Wiem, że znacznie zmniejszy to prędkość posuwu... ale może to jest najlepsze wyjście, hę?


Mariola.sue
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 04 sty 2012, 03:22
Lokalizacja: China

#6

Post napisał: Mariola.sue » 04 sty 2012, 03:35

:lol:
We are a professional PCB manufacturer from China in high quality and pretty attractive price.
Can I help you?

1~12 layers boards are under our capability, material contains FR4, Aluminum,CEM1,CEM3,High Tg and so on.

Any further question will be appreciated, thank you !

Regards,

Mariola
Heng Taida Technology Co.,Ltd.
Web:www.htdpcb.com

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”