Problem ze znalezieniem step/dir

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
olo_3
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1249
Rejestracja: 31 sie 2004, 22:25
Lokalizacja: EU

Problem ze znalezieniem step/dir

#1

Post napisał: olo_3 » 25 sie 2006, 17:08

Koledzy elektronicy – mam taki problem:

silniki 5 fazowe (bardzo przyzwoite parametry, i super mocne, na osi Z 6A X/Y3A) ale sterowanie do niego jest z lat 80 i bez listew pomiarowych, dlatego pragnę do maszyny założyć w/w listwy i podłączyć całość do macha2 (przynajmniej na początek). Myślałem o zakupie sterowników 5fazowych z Wobitu, ale ich max wydajność to 3A (na YX- ok.) tylko problem z 6A na osi Z - wiec w takiej sytuacji zastanawia się nad podłączeniem oryginalnych sterowników (Z 500lub1000kr./obr. -6A; oraz YX 500lub1000kr./obr. - 2,8A) mieszczą się w szafie sterowniczej, każdy osobno zasilany (DC) z tarafa bezpiecznego i osobno wyprowadzony, taki zestaw jest podłączony do płyty głównej (modułowo w sumie trzy na każda os po 1) i dopiero z tej płyty są wyprowadzone wtyczki (jedna na silnik 10kabli, druga to taśma która przychodzi z logiki(z innej płytki) z tej taśmy są wyprowadzone 4 piny i idą do sterownika (czyli końcówki mocy). Mój plan polega na podłączeniu (z BOB Ottropa) sygnałów sterujących (step/dir ew. enable) do tych właśnie pinow – jednakże nie mam pojęcia jak dojść do tego który sygnał (pin) jest odpowiedzialny za co(step/dir bo mysle, ze inaczej nie będzie to sterowane).
Dysponuje jedynie skromnymi narzędziami pomiarowymi (z elektroniki) takim jak miernik.
Nie chce uszkodzić sterownika bo nie ma możliwości zastąpienia go innym (już są nie produkowane).

Co radzicie w takiej sytuacji ?


Zwątpienie jest oznaką, że podążasz w dobrym kierunku.

Tagi:

Awatar użytkownika

chomikaaa
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 988
Rejestracja: 19 cze 2004, 23:22
Lokalizacja: lodz

#2

Post napisał: chomikaaa » 25 sie 2006, 19:34

moze zdjecia najpierw zrob i pokaz z opisu nie bardzo mozna to sobie wyobrazic


Autor tematu
olo_3
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1249
Rejestracja: 31 sie 2004, 22:25
Lokalizacja: EU

#3

Post napisał: olo_3 » 26 sie 2006, 01:53

No nie ma sprawy dodam jutro foto.

Tylko co to zmieni ??

Pytanie było jak podłączyć sygnały nie uszkadzając sterownika


Po za tym od fachowców spodziewałem się raczej odpowiedzi konkretnej typu: podłącz do sterownika silniki, włącz zasilanie weź miernik, znajdź na stale masę (w tych czterech pniach. Podłącz wszystko na stole masę na stale (enable to zdaje się masa) przyłóż po kolei do pozostałych trzech impuls 0,5V DC, jak silnik ruszy masz STEP teraz tylko zostaje podłączyć ta sama metoda DIR. Jak użyjesz takiego napięcia to nie narobisz szkód, a silnik ruszy, napisz jakie wnioski bo druga opcja jest taka ze steruje to się tak ............
ew. nie rób tego bo zobaczysz biały dym na hali

Prawda ze prosta i precyzyjna odpowiedz ?

[ Dodano: 2006-08-26, 17:52 ]
3.jpg pyta która znajduje się w szafie sterowniczej, do niej podłączony jest sterownik i trafo (czarna wtyczka po środku do niej wchodzą sygnały z logiki i idą do 4 pierwszych pinow na końcówkę mocy)
4.jpg sterownik (końcówka mocy, wzmacniacz - jak kto woli)
5.jpg szafy sterownicze w górnej jest cale sterowanie (chwilowo leży na stole, w dolnej stycznik, bezpiecznik itd.)
6.jpg pyta która znajduje się w szafie sterowniczej– inne ujecie
7.jpg sterownik (końcówka mocy, wzmacniacz- jak kto woli) – inne ujecie
8.jpg cale sterowanie – widok od tylu
9.jpg cały zestaw dla jednej osi (akurat tutaj dla osi Z)
13.jpg cale sterowanie – widok od tylu + 9.jpg
14.jpg sterownik (końcówka mocy, wzmacniacz- jak kto woli) – inne ujecie
15.jpg trafo kompletne ( w tym wypadku dla Z )
16.jpg sterownik (końcówka mocy, wzmacniacz- jak kto woli) – inne ujecie
18.jpg trafo kompletne ( w tym wypadku dla Z )
20.jpg cale sterowanie – widok od tylu
22.jpg cale sterowanie – widok od przodu (brakuje na samym dole osi Z, u góry logika, w środku osX oraz Y razem)
23.jpg os X oraz Y
24.jpg taśma którą z logiki wychodzą sygnały do sterowania końcówkami mocy
25.jpg cale sterowanie – widok od tylu
26.jpg komplet dla osi Z (w częściach)


mam nadzieje ze teraz będzie łatwiej – wazie potrzeby mogę podesłać foto dobrej jakość (ok. 17Mb)

chciałem dodać foto na forum ale po trzecim wywala explorera i po szóstej próbie zrezygnowałem – teraz są w .rar
Załączniki
Nowy folder.rar
(1.41 MiB) Pobrany 471 razy
Zwątpienie jest oznaką, że podążasz w dobrym kierunku.

Awatar użytkownika

kostner
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1290
Rejestracja: 13 gru 2005, 04:41
Lokalizacja: Haan / Niemcy

#4

Post napisał: kostner » 19 wrz 2006, 00:51

Może skoro do sterowania wchodzą 4 sygnały to 2x step i 2x dir (prawo i lewo) w końcu to lata 80.
Jeżeli prąd nas nie zabije to nas napewno nie wzmocni :(

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”