Software Serwo Controller

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
bogus105
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 418
Rejestracja: 24 gru 2005, 12:59
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Software Serwo Controller

#1

Post napisał: bogus105 » 18 lip 2006, 16:29

post ten umiescilem chyba w nie najlepszym miejscu, bo w "ogolnych dyskusjach o programach sterujacych cnc" ale chyba tu lepiej pasuje wiec podaje linka.
A moze by samemu napisac taki program?? Sa jacys 'szpece' od programowania???
oto link:
-----------------------------
https://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?t=2322
-----------------------------



Tagi:

Awatar użytkownika

chomikaaa
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 988
Rejestracja: 19 cze 2004, 23:22
Lokalizacja: lodz

#2

Post napisał: chomikaaa » 19 lip 2006, 01:09

pisanie postu typu kup mi to lub tamto nie ma sensu gdyz sa to dlugie godziny spedzone na danym zagadnieniem i nikt ci dobrego rozwiazanie za darmo nie odstopi

niestety tak jest prawda aby stwozyc serwo trzeba na tym troche posiedziec (miesiace) i watpie aby ci ktos dal gotowny sterownik za free taki mail moglbys wyslac do wobitu odpowiedz jak dostaniesz jest ...........no sam pomysl

sam mam cos takiego do stwozenia w pracy dyplomowej i jak dla mnie temat jest tabu a jak go zglebie to nie oddam za darmo a to dlatego ze na allego jest masa cwaniakow ktory by na tym kase zbijali bez odrobiny wyslilku

predzej bym byl skonny sprzedawac swoja prace jak uli hubert z niemiec sterownik uhu czyli po kolezensku za przyslowiowe piwo

a tak to by sie tym z allegro nie oplacilo

stwoznie sterownika z pid nie jest latwe to zajmujace zajecie i nikt za darmo tego ci nie odstapi sterownik ktory jest na forum publikowany el-cham czy jakos tak nie ma kontroli pradu wiec brak jest sterowanie momentem trzeba sie zastanowic czy na ten kompromis mozemy isc


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#3

Post napisał: jarekk » 19 lip 2006, 06:41

Aż takim pesymistą bym nie był. Właśnie jestem w trakcie tworzenia dość zaawansowanego sterownika do silników krokowych - odpowiednik A3977 na procku ze sterwaniem na MOSFET'ach dowolnej mocy, z dzielnikiem kroków oraz obsługą rozpędzania (wewnętrzne przejście z pracy mikrokrokwej na półkrokową dla zadanej częstotliwości).

Mam przyjemnośc napisania tego i udostępnienia na forum (w tej chwili przygotowuje drugą wersję płytki) - może dlatego że w robocie robię wyłącznie projekty komercyjne. Wiem, często projekty 'open source' nie są idealne, ale z drugiej strony mam np. Linux'a lub Apache.


pit202
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 863
Rejestracja: 02 lip 2004, 23:38
Lokalizacja: --

#4

Post napisał: pit202 » 19 lip 2006, 07:54

nie latwo jest zrobic takie cos jak ktos sie zna ale w pracy robi co innego , inaczej jest jak kolega ciagle ma doczynienia z elektroniką i ma wszystko w jednym paluszku - na taki sterownik czeka wiele osob - jedyne co moge powiedziec to powodzenia - czekamy na jakies wyniki :D
PiteR


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#5

Post napisał: jarekk » 19 lip 2006, 08:18

Wyniki 'jakieś' już są - sterownik kręci moimi 4.6Nm silnikami ( 4.2A prąd). Wyszły jednak błedy w hw które powodują że sterowanie prądem jest nieefektywne ( duże straty). Muszę wymienić IR2104 ( drajwer mosfeta) na większy IR2184, oraz zmienić komparator budowany na wzmacniaczu operacyjnym na normalny komparator ( wzmacniacz operacyjny w pętli otwatej okazał się za wolny).

Projekt postępuje powoli, bo na swoją frezarkę mam tylko nieliczne wieczory, ale na szczęście systematycznie.

Jeżeli ktoś jest zainteresowany, to podeślę projekty i kod do obejrzenia ( można go odpalić na smulatorze Mega88 w AvrStudio)

Awatar użytkownika

chomikaaa
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 988
Rejestracja: 19 cze 2004, 23:22
Lokalizacja: lodz

#6

Post napisał: chomikaaa » 19 lip 2006, 10:41

jarekk, mam pytanie w jaki sposob mierzyc prad za mostkiem H tzn jakiego rozdzaju czujnik zastowac aby przetwozyl prad powiedzmy na napiecie 0-5V mierzenie spadku na rezystorze oraz w ukladzie ze wzmacniaczem odpada ze wzgledu na bledu temperaturowe a tu pomiar musi byc jak najdokladniejszy potrzebuje cos co moze byc odpowiednikiem dla LMa

jak mozesz zapodaj schemat hardwareu


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#7

Post napisał: jarekk » 19 lip 2006, 10:56

Dla swojego sterownika zignorowałem te błędy.
Hmm, dokładny pomiar.....
Używałem kiedyś 'Intelligent High Side Switches' ( BTS550 Infineon). Ma on diagnostyczne wyjście prądowe proporcjonalne do prądu głównego. Niestety nie wiem można na tym zbudować stabilny pomiar. Jakby co - to mam parę próbek tych układów - mogę się podzielić.

Awatar użytkownika

chomikaaa
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 988
Rejestracja: 19 cze 2004, 23:22
Lokalizacja: lodz

#8

Post napisał: chomikaaa » 19 lip 2006, 11:09

powiem tak tych bledow nie mozna ignorowac jak rozmawialem na uczelni z doktorantami to powiedzieli ze pomiar pradu za pomoca spadku na rezystorze nie ma sensu ze wzgledu na szumy i zmiane rezystancji od temp na rezystorze podsumowali ze taki pomiar jest g... warty zaproponowali mi czujnik microallegro ACS706ELC-05C seria acs706 trzeba wybrac jaki potrzeba zakres pomiar mierzy dodatnie i ujemne prady przez to 0 znajduje sie na 2,5V

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#9

Post napisał: markcomp77 » 19 lip 2006, 11:17

Jeżeli ktoś jest zainteresowany, to podeślę projekty i kod do obejrzenia ( można go odpalić na smulatorze Mega88 w AvrStudio)
ja tam zawsze chętnie pooglądam ;)
[email protected]
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm


anoda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 468
Rejestracja: 06 gru 2004, 10:17
Lokalizacja: P?ock

#10

Post napisał: anoda » 19 lip 2006, 11:27

A propo pomiaru prądu na rezystorze - zależy to od rodzaju użytego rezystora tj materiału z jakiego jest on wykonany np. rezystory wzorcowe są wykonywane z drutu manganinowego nawijanego bifilarnie ( w lewo i w prawo) i nikt nie uwzględnia żadnych szumów. Powstają one dla rezystorów węglowych. Więcej o pomiarach w książkach typu
"Podstawy miernictwa elektrycznego"

[ Dodano: 2006-07-19, 11:34 ]
Pomiaru wartości prądu można dokonać w dowolnym miejscu układu poza mostkiem H zarówno od strony plusa jak i masy. A może w zasilaczu?. I jaki parametr prądu nas interesuje - wartość szczytowa, średnia, przebieg prądu w celu określenia pkt wyłączenia.
Pozdrawiam

Cokolwiek Byś nie zrobił i tak Będziesz żałować - BROMBEL Liczy się suma kosztów globalnych.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”