Porówanie układów sterowania

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
izach
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 20 mar 2010, 22:52
Lokalizacja: Łódź

Porówanie układów sterowania

#1

Post napisał: izach » 21 mar 2010, 18:00

Witam!
Potrzebuję materiałów do napisania pracy dyplomowej w temacie porównania systemów układów sterowania (Heidenhain, Fanuc, Sinumerik, Pronum, Mazatrol, Haas). Interesuję mnie ogólne porównanie systemów w zakresie szybkości działania, łatwości wprowadzania danych, schematów sprzętowych, przydatności dla typów obrabiarek, do czego mogą być użyte i ogólnie możliwości technologicznych. Chciałbym także wiadomości na temat ceny poszczególnych systemów i kto jest ich dystrybutorem wraz z dostępnością.Może ktoś przeprowadzał kiedyś taką analizę, jakie są wady i zalety a także różnice.
Ostatnio zmieniony 21 mar 2010, 20:28 przez izach, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:

Awatar użytkownika

marchru
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 647
Rejestracja: 22 paź 2008, 15:09
Lokalizacja: Dolina Lotnicza

#2

Post napisał: marchru » 21 mar 2010, 18:56

o ku..., kurcze, mega rozbudowany temat. Obyś się wyrobił.
U mnie na uczelni mają ludzie tematy o porównaniach ale w grę wchodzą maks 2 układy.

Co do szybkości działania to zależy od konkretnego programu (np toczenie), zrób przykład i przesymuluj go w symulatorach - tu pasowałoby ci się zaopatrzyć w poszczególne symulatory.
Materiały o ProNumie bopierzesz z ich strony http://www.pronum.pl/main_pl.html
O pronumie mówi się, że jest to zerżnięty sinumerik z lat 90, systemu od wielu lat się nie modernizuje.
O sinumeriku w sieci jest także setki PDFów. Z hassem już ciężej ale na ich stronie też coś jest, mam instrukcje operatora tokarki więc jak chcesz to ci wyśle.
Na stronie HH jsą zarówno symulator jaki materiały - miłego szukania.
Co do Mazaka to masz https://www.cnc.info.pl/topics98/mazatr ... vt3564.htm
Co do wprowadzania danych wypowiedzą się moze operatorzy ale jeśli chodzi o materiały, to ja takiej książki nie znalazłem. pozostają strony www i materiały reklamowe.
Porównywać można wg programowania ręcznego ISO, wg cyklów lub w nakładkach odpowiednio
siemens -ShopTurn
fanuc - Manual Guide
heidenhain - Smart TNC itd. ( reszty nie znam)
Tu pronum odpada oczywiście
Układ dobierasz do obrabiarki, w zalezności od jej rozbudowania i możliwości. Wybierz sobie konkretny układ np SINUMERIK 802D sl.
"Technologia rozwiązuje problemy, nie politycy"


Autor tematu
izach
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 20 mar 2010, 22:52
Lokalizacja: Łódź

#3

Post napisał: izach » 21 mar 2010, 20:15

Dzięki, z tego co wiem to Sinumerik ogólnie lepiej pasuje do tokarek niż frezarek, natomiast Hiendenhain przystosowane są głównie dla frezarek, Haas prawie to samo co Fanuc. A jak przedstawiają się ceny poszczególnych układów sterowania i czy sprzedawane są tylko z obrabiarką czy same?


bob35
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 417
Rejestracja: 05 maja 2007, 10:23
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#4

Post napisał: bob35 » 21 mar 2010, 21:43

izach pisze:Dzięki, z tego co wiem to Sinumerik ogólnie lepiej pasuje do tokarek niż frezarek, natomiast Hiendenhain przystosowane są głównie dla frezarek, Haas prawie to samo co Fanuc. A jak przedstawiają się ceny poszczególnych układów sterowania i czy sprzedawane są tylko z obrabiarką czy same?
Z tego co wiesz to nic nie wiesz . Napisałeś tak że nokia to super telefon ale w ERA GSM a LG to tylko w PLUsie.
OGŁOSZENIE!!! Zamienię dobrą prace w dynamicznie rozwijającym się kraju na zasilek w krajach starej uni.


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#5

Post napisał: Leoo » 21 mar 2010, 22:38

Z tego co wiesz to nic nie wiesz . Napisałeś tak że nokia to super telefon ale w ERA GSM a LG to tylko w PLUsie.
Odrobinę taktu dla Kobiety :grin:
Jeśli tak chcesz pomagać, to lepiej wyślij kwiatek.


andrzejek333
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 31
Rejestracja: 02 lut 2008, 22:48
Lokalizacja: Śląsk

#6

Post napisał: andrzejek333 » 22 mar 2010, 19:57

to ja odpowiem z punktu widzenia operatora ;) ale moge tylko dwa systemu porownac :)
hh jest ja mercedes simens jak opel ;) tym i tym sie da jezdzic ale w mercedesie wygodniej :wink: wg mnie hh jest bardziej przyjazny dla operatora ale to moje zdanie :)
a z tego co ja wiem sprzedawane sa tylko z maszyna nie ma szans kupic je same bo maszyna musi byc dostosowana do danego sterowania ;) to nie komputer ;)
hmm ciekawa oferta pracy zawsze chetny na propozycje ;)


bob35
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 417
Rejestracja: 05 maja 2007, 10:23
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#7

Post napisał: bob35 » 22 mar 2010, 22:11

Sterowania Heidenhain, Fanuc, Sinumerik, Pronum, Mazatrol, Haas to tylko komputery,
obsługujące standard ISO. Za dodatki musisz dopłacić czyli albo masz albo nie . Schemat to komputer , napędy- falowniki , silniki . do tokarki zwykłej 3 a frezarki 4.
to masz taki zarys
OGŁOSZENIE!!! Zamienię dobrą prace w dynamicznie rozwijającym się kraju na zasilek w krajach starej uni.


Olaf11
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 10 maja 2012, 23:19
Lokalizacja: Poznań

#8

Post napisał: Olaf11 » 16 maja 2012, 23:47

Udało się może komuś dokonać głębszego porównania? Byłbym wdzięczny za materiały pomocne w porównaniu sinumerika i heidenhain. mój e-mail: [email protected]


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5361
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#9

Post napisał: jasiu... » 17 maja 2012, 10:55

No więc różnica jest taka, jak pomiędzy silnikiem elektrycznym i spalinowym. Oba mogą służyć do napędu pojazdu i w obu przypadkach będziesz miał podobne funkcje i panel sterowania (prędkościomierz, wskaźnik czy błyskają kierunkowskazy itd.)

Bo tak naprawdę to są to systemy, a więc rozbudowane programy. Jeden i drugi działa na podobnym sprzęcie (komputer z podobnym procesorem, dysk twardy, monitor itd.), i współpracuje z podobnymi elementami na zewnątrz (napędy, listwy pomiarowe położenia itd.). Różnica polega na sposobie sterowania tym wszystkim i przetwarzania informacji. Po prostu ktoś w inny sposób napisał program, stosując inne zasady w komunikacji się z maszyną. W Sinumeriku podstawą pisania programu będą kody "G", w HH składnia polecenia, którym będziesz chcieć np. przesunąć narzędzie pomiędzy dwoma punktami będzie trochę inna, choć i tu i tam będą wspólne elementy (podobnie włącza się np. obroty, czy chłodziwo). Na dodatek HH może pracować również z użyciem kodów "G".

Reasumując dokładnie to różnica jest taka, jak pomiędzy AlphaCAM i MasterCAM. Oba służą do wykonania ścieżki narzędzia, ale oba robią to w trochę inny sposób.

Bo ja uważam, że przytaczanie szczegółowych różnic, np. pomiędzy zapisem poszczególnych cykli, choćby wiercenia (CYCL DEF 200, albo CYCLE 83) mija się z celem. Bo co wnosi wiadomość, że w HH głębokość, to Q 201, a w Sinumeriku DPR? Tego się i tak nie pamięta, bo cykle wpisujesz i tak, wypełniając określoną tabelkę na ekranie podczas pisania programu.

Porównaj http://www.heidenhain.de/doku/tnc_guide ... 388-P0.pdf i http://cache.automation.siemens.com/dnl ... 108_pl.pdf

Z pierwszej zobacz stronę 75 (rysunek), a z drugiej 53. Na tych stronach masz pokazaną różnicę pomiędzy zapisem symbolicznym w obu systemach. Jak chcesz, szukaj różnic dalej, tylko czy to cokolwiek wnosi do tematu? Ale na to, to już samemu musisz odpowiedzieć.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”