Wstępny projekt nowego choppera

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
korinsj
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 10
Posty: 80
Rejestracja: 08 wrz 2004, 18:20
Lokalizacja: Miłoszyce
Kontakt:

#11

Post napisał: korinsj » 16 mar 2006, 15:34

Bardziej bym się skłaniał do zastosowania IR21... (znalazłem w TME) Czy ktoś ma jeszcze na niej namiar w lepszej cenie?

Te TC44... mają niskie napięcie zasilania (a więc i całego mostka), do tego sterowanie bramką odbywa się pełnym napięciem, więc to drugi jego minus - łatwo przekroczyć dopuszczalne Ugs.

sławek



Tagi:

Awatar użytkownika

Szopler
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 12
Posty: 254
Rejestracja: 19 lis 2005, 16:17
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

#12

Post napisał: Szopler » 16 mar 2006, 15:59

Fakt - nie przyjżałem się dobrze schematowi w nocie :(
A co do cen to poszukałem u Piekarza, Lewandowskich, Seguro, Maritexie, Unitrelu, Nikompie, SemiconductorsBanku i NIE MA :( w Cyfronice mają ale cena jak zwykle kosmiczna ze 4x wieksza niz w TME i do tego czekac trzeba ehehe... firma na łóżku polowym w laptopie :/ (jedyne co mają tanie to potencjometry)...
U Gembirda kosztuje 9 zeta wiec tez sie nie oplaca... (do tego przesyłka pocztą 20 zeta - skąd oni biorą te ceny przesyłek ??!!??)...


Autor tematu
korinsj
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 10
Posty: 80
Rejestracja: 08 wrz 2004, 18:20
Lokalizacja: Miłoszyce
Kontakt:

#13

Post napisał: korinsj » 17 mar 2006, 08:40

...i dlatego też zostanę przy tym co łatwo dostępne i tanie. Że elementów będzie sporo to pryszcz. Są tanie więc żaden problem. Bardziej mi zależy na tym, żeby sterownik był możliwie najlepszy jaki mi wyjdzie.

Robię jeszcze "małe obliczenia" czy nie wykorzystać maksymalnie tego, co AVR ma w sobie - czyli wewnętrznych komparatorów lub ADC. Ale chyba nie ma szans - nie wyrobi się z czoperowaniem.

Napisałem sobie programik który oblicza przebieg prądu na cewce silnika w zależności od zadanego napięcia zasilania, rezystancji uzwojenia (plus rezystora "pomiarowego"), indukcyjności uzwojenia. Dla U=50V, R=5,1Ohm, L=5mH i maksymalnego prądu uzwojenia 2A zmiana prądu o 0,1A (taki założyłem Vpp czoperowania) następuje w czasie 11us - to może być za mało na softwarowe czoperowanie prockiem dwóch uzwojeń (przyjęcie przerwania, itd). Przy innych parametrach silnika może być jeszcze gorzej.

sławek

Awatar użytkownika

Szopler
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 12
Posty: 254
Rejestracja: 19 lis 2005, 16:17
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

#14

Post napisał: Szopler » 17 mar 2006, 12:25

chociaż komparatory wykorzystaj...

a dużo elementów * mała cena może niedługo okazać się > niż kilka elementów * większa cena ;)

A propos to nie lepiej zamiast tych wszystkich WO widocznych na schemacie dać tak:
AVR + bramki logiczne + tranzystory do wysterowania mosfetów ?!
Ograniczy to trochę liczbę elementów...

I jeszcze jedno - po co komu mikrokrok 1/128 ?! 1/32 spokojnie wystarcza...

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#15

Post napisał: markcomp77 » 17 mar 2006, 14:55

-warto zdać sobie sprawę, że szybkie przeładowanie ładunku na bramce MOSFETa wymaga drivera o AMPEROWYCH możliwościach...

-warto też wiedzieć, iż zbyt duża komplikacja układu i duża powierzchnia może doprowadzić do utrudnień przy projektowaniu PCB...

-koszt układu... to również ilość operacji technologicznych... a zawodność układu szybko rośnie wraz ze wzrostem ilości elementów... powierzchni pcb itp

jeśli taki sterownik ma mieć szansę praktycznej realizacji... przez więcej niż jedną osobę - to musi być: tani, prosty i niezawodny;)

warto przeanalizować projekt serwa z cnczone:
http://www.cnczone.com/forums/showthread.php?t=14217

jest tam zamieszczony schemat i rozwiązanie z mostem sterującym silnikiem...
w serwie most jest jeden... dla silnika krokowego potrzeba dwa :(
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm

Awatar użytkownika

Szopler
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 12
Posty: 254
Rejestracja: 19 lis 2005, 16:17
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

#16

Post napisał: Szopler » 17 mar 2006, 19:17

Do markomp77:
A co powiesz na drivery produkcji Intersil - HIP4052 (full bridge driver 80V 1.25A) ?!
http://www.intersil.com/data/fn/fn3676.pdf

Do korinsj:
HIP4052 można mieć za darmo jako sample 8) - mi przysłali 8 sztuk w ciągu tygodnia...

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#17

Post napisał: markcomp77 » 17 mar 2006, 22:41

Szopler pisze:A co powiesz na drivery produkcji Intersil - HIP4052 (full bridge driver 80V 1.25A) ?!
ja tam wolę IR2113 - 600V i prąd 2A
w jednej obudowie - górny i dolny driver... połowy mostu

zobacz wątek TMC239 - tam jest gotowy schemat końcówki...

https://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?t=1490
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm


wkwj
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 20 lis 2005, 23:05
Lokalizacja: Wrocław

A który AVR do sterowania tgo drivera ?

#18

Post napisał: wkwj » 19 mar 2006, 17:58

Witam,
Pytanie jak w temacie. Jakoś czas temu przymierzałem się do podobnego układu jednak na początek od strony cyfrowej na tiny26 - z jego timera1 można zrobić 2. wyjściowy PWM z killkuset kHz i 8.bitową rozdzielczością. Pamięci programu niby mało ale do takiego zastosowania zupełnie wystarczy, można tam nawet stebelaryzować sinusa od 0 do pi/2. Miałem tylko problem - jak uzyskać z sygnału PWM o poziomach TTL sygnał analogowy od 0 V. Chip tani i mały.
Pozdrawiam,
wkwj

Awatar użytkownika

Szopler
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 12
Posty: 254
Rejestracja: 19 lis 2005, 16:17
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

#19

Post napisał: Szopler » 19 mar 2006, 18:31

Może temat rozwinie się na tyle, że powstanie tani, (amatorski), driver do bipolarów z mikrokrokiem, o prądzie i napięciu ograniczonym jedynie przez zastosowane mosfety...

[Liczę na to :wink: ]


Autor tematu
korinsj
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 10
Posty: 80
Rejestracja: 08 wrz 2004, 18:20
Lokalizacja: Miłoszyce
Kontakt:

#20

Post napisał: korinsj » 20 mar 2006, 08:44

"...Miałem tylko problem - jak uzyskać z sygnału PWM o poziomach TTL sygnał analogowy od 0 V..."

Aby nie stosować DAC chcę zrobić analoga właśnie na PWM poprzez prosty filtr dolnoprzepustowy.

Elementy RC filtru dobiorę doświadczalnie obserwując przebiegi na oscyloskopie, gdyż jest tu parę problemów do rozwiązania: jaką max f uda się uzyskać na procku dla PWM, stała czasowa filtru, dopuszczalne napięcie międzyszczytowe tętnień na wyjściu filtru, wymagana szybkość zmian napięcia na wyjściu filtru (max f sinusa).

W ostateczności pozostanie jakaś drabinka rezystorowa.

Planuje czoperować tylko dolne mosy (chyba jednak poprzez parkę tranzystorów każdy), górne będą sterowane raczej przez wzm.op. - w przypadku tranzystorów rezystor "ściągający" bazę do masy przy dużym napięciu zasilania mostka musiałby mieć moc koło 1W.

Mam też inny pomysł - mosy mostka sterować "wolno" przez wzm.op., zaś do czoperowania dodać piątego "szybkiego" mosa - odcinający dla całego mostka albo zasilanie, albo masę - ktoś spotkał się z czymś takim?

sławek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”