TB6560AHQ bipolar motor driver

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

luzak
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 58
Rejestracja: 20 paź 2010, 23:29
Lokalizacja: biala podlaska
Kontakt:

#101

Post napisał: luzak » 16 kwie 2013, 23:47

Dziekuje za odpowiedz :)
Czyli co do ukladu TB6560 sprawa jest juz jasna.

A co do umieszczania diod bezposrednio przy silniku (np. przy uzywaniu ukladu L298)?
Czy to nie bylo by lepsze rozwiazanie?

Zastanawiam sie tez nad innym rozwiazaniem, gdzie czesc logiczna i mocy sa zrealizowane na osobnych ukladach. (np. L297 + L298 lub L297 + L6203)
Wiekszosc projektow stara sie upakowac wszystko na jednej plytce.
Niestety to komplikuje PCB i zmusza do stosowania plytek 2stronnych.
O ile przy projektowaniu ukladow w celach komercyjnych ma to uzasadnienie, to przy amatorskich chyba nie ma takiej potrzeby?
Ma to tez niewatpliwe zalety. Czesc logiczna moznaby umiescic z dala od silnikow, a przy silniku zostawic tylko diody i koncowke mocy.
Chyba latwiej jest doprowadzic w okolice silnika sygnal ktory steruje koncowka mocy, niz ciagnac grube kable przez ktore plynie prad o natezeniu kilku amperow?
Przy okazji bylyby tez mniejsze zaklocenia a kazda z PCB prostsza.
Czy moj tok rozumowania jest prawidlowy?


zapraszam na blog

Tagi:


poorchava
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 12
Posty: 327
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:32
Lokalizacja: Festung Breslau

#102

Post napisał: poorchava » 17 kwie 2013, 00:37

Ja kiedyś tu na tym forum zaprojektowałem sterownik, który mieści się na pcb 5x5cm i działa bez problemu. Części zamykają się w 30zł wliczając diody.

Z diodami jest tak: TB6560 to teoretycznie mostek synchroniczny, co oznacza, że zamiast stosować diod do ograniczenia prądu, układ odpowiednio załącza wewnętrzne mosfety odprowadzając energię z cewek do szyn zasilania albo wytracajac w mosfetach. Z drugiej strony pasożytnicze diody z mosfetach mają spadki napięcia podobne jak dioda krzemowa, więc dodanie diod Schottky'ego na wyjsciu zapewnia, że przez pasozytnicze diody mosfetów nie popłynie prąd udarowy, który je zniszczy.

TB6560 kosztuje z $3 na ebayu albo jakies 25zł w Polsce. A chociażby takie diodki SK26 (ja takich używam) są po jakieś 25gr sztuka w małej ilości. Jakieś mniejsze typu SS14 można kupić po 8groszy w ilościach jednostkowych. Jak dla mnie warto :)

Ja masz więcej pytań, to pisz na pw.


mkot123
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 21
Rejestracja: 12 sty 2013, 23:22
Lokalizacja: Wielkopolska

#103

Post napisał: mkot123 » 21 kwie 2013, 12:05

Leoo pisze:Toshiba jak zwykle wypuszcza kolejny najlepszy scalak i oczywiście bez sprawdzonej aplikacji. Na papierze parametry i funkcjonalność jest super. Problem w tym, że do poprawnej pracy potrzebna jest dynamiczna zmiana trybu gaszenia (decay) piny DCY1 i DCY2. Żeby to zapewnić należy podłączyć układ do procesora i napisać soft, który będzie analizował STEP i DIR, rozróżniał nastawy mikrokroku i w zależności od kierunku wyliczał i podawał do THB procentową nastawę decay.
Tym razem podziękuję producentowi. Poczekam aż tabun ludzi kupi THB, sporą część z nich wyśle w atmosferę w postaci dymu i może uda się dopracować działającą aplikację. :mrgreen:
Hmm to ciekawe co piszesz. Czy mógłbyś nieco rozwinąć myśl i napisać jak uC powinien sterować wejściami DCY?
Buduję swój własny sterownik silników krokowych w oparciu o TB i staram się zapewnić jemu jak najbardziej poprawne warunku pracy, np. rezystory bezindukcyjne, kondensatory Low ESR, zasilanie napięciem nieco poniżej 30V zabezpieczone transilem, dodatkowe diody na wyjściu, kontrola obecności zasilania 5VDC itp. itd

Na temat dynamicznego sterowania wejściami DCY nigdzie indziej nie znalazłem żadnej wzmianki, a chętnie dowiedziałbym się jak to zrobić i jaki jest tego cel.


emanuel
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 18
Rejestracja: 08 kwie 2013, 15:26
Lokalizacja: Polska

StepperNug

#104

Post napisał: emanuel » 24 kwie 2013, 00:22

Witam,

A co powiecie o tym sterowniku (na TB6560AHQ):

- http://opencapitalist.org/steppernug-si ... ontroller/
- http://opencapitalist.org/store/stepper ... r-edition/

Nadaje się to do czegoś? Nie znam się na elektronice i schematy nic mi nie mówią, może ktoś rzuci na to okiem i powie co o tym myśli?

Pozdrawiam


Jarek-S
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 28 maja 2013, 10:14
Lokalizacja: Kluczbork

Odnośnie tych silników cz 3,6A silnik

#105

Post napisał: Jarek-S » 28 maja 2013, 10:27

Leoo pisze:
MateuszZ pisze:A ja tak nieśmiało zapytam - jakie silniki użyć do tego drivera ?
3,5A to amplituda prądu. Silnik potrzebuje wartości średniej, która dla TB6560 wynosi 2,5A. Odpowiedź jest raczej oczywista.
Witam czy do TB6560 niebieski sterownik można podłaczyć 3,6A silnik krokowy nie uszkodzi tego sterownika ?


_ImPuLs_
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 10
Rejestracja: 27 maja 2006, 00:11
Lokalizacja: Krasnystaw
Kontakt:

#106

Post napisał: _ImPuLs_ » 13 lip 2013, 14:22

Czy ktoś już zamawiał płytki do sterowników na TB6560 ?
Jeżeli 'przez przypadek' zamówił większą ilość to czy mógłby odsprzedać ?

Ewentualnie jeżeli ktoś ma w zamiarze zamawianie wykonania tych płytek to czy można się dołaczyć do zamówienia ?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”