Sterownik USB CNConv2v1 "beta" W końcu testujemy i

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 19
Posty: 6130
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

#121

Post napisał: oprawcafotografii » 10 mar 2010, 09:55

bigdaaddy pisze:
Emergency stop to jak sama nazwa wskazuje zatrzymanie awaryjne a nie pauza...
Wrzeciono wylaczone, zetka do gory na bezpieczna wysokosc i wszystko staje.
Osie X i Y pozostaja oczywiscie na miejscu.
Zastanówcie się koledzy co będzie jeśli akurat będziemy frezowali frezami kształtowymi, np jaskółczy ogon, lub rowek t-owy i po naciśnięciu E-stop oś Z odjedzie.
Juz sie zastanowilismy ;)

J.



Tagi:


Autor tematu
prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 53
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#122

Post napisał: prokopcio » 10 mar 2010, 09:59

Czyli w tym przypadku autor miał rację :P (ależ ja jestem skromny) ;)


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 19
Posty: 6130
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

#123

Post napisał: oprawcafotografii » 10 mar 2010, 10:01

prokopcio pisze:Czyli w tym przypadku autor miał rację :P (ależ ja jestem skromny) ;)
Odbijemy sobie to innym razem ;)

J.


Autor tematu
prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 53
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#124

Post napisał: prokopcio » 10 mar 2010, 10:06

W to akurat nie wątpię - w końcu to Wasza specjalność.

Swoją drogą - lepiej było temat o e-stopie poruszyć jako nowy w dziale programu CNConv - tutaj prawdopodobnie nikt tego nie znajdzie i będzie nadal zgłaszał mi uwagi, że lepiej wycofywać (miałem już ich kilka) a tak by przeczytał i po problemie.


paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#125

Post napisał: paulg » 10 mar 2010, 11:14

Witam.
Sam nie posiadam ( jeszcze ) tego sterownika .. ale jak widzę wypowiedzi że maszyna po naciśnięciu E-STOP ma wykonać jakiś ruch , to ręce opadają .
Po to jest E-STOP czyli Emergency STOP żeby maszyna bezwzględnie się zatrzymała , wrzeciono STOP , osie STOP , i tylko świadome , ręczne odblokowanie może pozwolić maszynie na dalszą pracę .

Sam program wygląda bardzo obiecująco - jak tylko dokończę jakąś małą maszynę , na której będzie możliwość testów - przyłącze się do grona testerów :wink:

Wersja z opto będzie jak najbardziej na miejscu - ale tylko na wejściach - wyjścia STEP/DIR moim zdaniem nie powinny mieć opto - gdyż praktycznie każdy sterownik krokówek ma takowe , a dublowanie tylko pogarsza efekty i mnoży kłopoty :razz:


Pozdrawiam
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein


Autor tematu
prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 53
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#126

Post napisał: prokopcio » 10 mar 2010, 11:22

Separację galwaniczną dodałem jeszcze przed mikroprocesorem na liniach transmisyjnych i zasilaniu z USB co izoluje całkowicie stronę "lpt" łącznie z liniami masy co pozwala na całkowite zabezpieczenie komputera przed przedostaniem się tam np. napięcia sieci czy innego niebezpiecznego przepięcia dzięki czemu uszkodzić będzie można tylko kontroler a nie komputer... zapewniam, że nie pomnoży to kłopotów a tylko je zmniejszy.

[ Dodano: 2010-03-10, 11:23 ]
ps. moje sterowniki krokowców (mixpol) nie mają opto :P


paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#127

Post napisał: paulg » 10 mar 2010, 11:27

prokopcio pisze:ps. moje sterowniki krokowców (mixpol) nie mają opto
Miałem na myśli coś nazwijmy "profi" czyli np M542 :wink:
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein


Autor tematu
prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 53
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#128

Post napisał: prokopcio » 10 mar 2010, 11:37

wiem wiem ale to projekt no-profi więc muszę wziąć wszystkie ewentualności pod uwagę (ludzkie "niedoskonałości" również). Wolę, żeby jeśli ktoś już bardzo chce uszkodził sobie kontroler niż komputer, choć bez galwanicznej separacji też tak się powinno stać ale to nie na 100% tylko na 99% a znając życie to się trafi ten 1%.

Awatar użytkownika

MAAK
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 12
Posty: 409
Rejestracja: 10 wrz 2004, 09:40
Lokalizacja: Kielce

#129

Post napisał: MAAK » 10 mar 2010, 11:45

Moim zdaniem nie ma co filozofować czy ktoś chce czy nie takie są wymogi BHP :!:
Jak się robi coś samemu to na swoją odpowiedzialność, wszystko może z tą maszyną robić ale nie wolno mu udostępniać dla innych bo bierze na siebie odpowiedzialność
W większych zakładach są inspektorzy BHP i sprawsdzaja czy warunki bezpieczeństwa są zachowane
Pisze o tym bo właśnie nie jest to takie proste do wykonania ale musi być nie tylko dla samego bezpieczeństwa, ale jeszcze dla płynności pracy
Operator jeśli nie wie co się dzieje wpada w panikę i wyłancza wszystko ( nawet dla samego materiału żeby go nie zepsuć)
Po takim wyłączeni wiadomo ile jest roboty żeby się wpasować od nowa?

Jeśli mamy trzy przyciski to muszą być jakieś różnice, a jeśli nie ma to trzeba ustalić:
Stop bezpieczeństwa - np. zatrzymuje program, zapisuje pozycje, wyłancza wrzeciono, podnosi szybko do góry
Stop pracy - np. zatrzymuje program, zapisuje pozycje, podnosi do góry, wyłancza wrzeciono,
Pałza - np. może zatrzymać program nie wyłancza wrzeciona i nie podnosi do góry
Najważniejsze moim zdaniem jest zapisuje pozycji stopu bo potem wszystko można zrobić
Zauważcie jak jest duży stół to ciężko wymienić freza gdzieś daleko trzeba zaparkować i dalej wrócić na pozycję i frezować
Przy zatrzymaniu i zaparowaniu nie ma tej możliwości powrócić do pozycji zatrzymania tylko trzeba frezować czułość od początku!

Chciałem przedstawić kolegom jak ja to widzę w symulacji:
Dodać klawisz wymianę freza i komunikat tekstowy do tego
Dodać parkowanie żeby wracać i testować i dodawać nowe odcinki frezowań i parkowań z wymianą frezów
W symulacji krokowej wygodniejsze by było włanczanie całych odcinaków zagłebionych i do wyboru w lewo iub prawo
Cała symulacji to nic innego jak nagranie tego wszystkiego do pracy i zapisanie całości to jak robilismy całą symulację wraz z prędkościami do każdych odcinków
W pracy żeby był potem możliwość zmiany prędkości i zapisamie je na końcu? :wink:


skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#130

Post napisał: skoczek » 10 mar 2010, 12:46

MAAK pisze:Stop bezpieczeństwa - np. zatrzymuje program, zapisuje pozycje, wyłancza wrzeciono, podnosi szybko do góry
Witam serdecznie.
Ja tego raczej nie widzę :(. Jak komuś wciągnie rękę wrzeciono (odpukać) to lepiej aby się nic nie podniosło bo ją jeszcze przy okazji urwie (jeżeli już nie jest urwana). W profesjonalnych maszynach jeszcze nie spotkałem się z wycofywaniem osi po awaryjnym stopie, choć może mało widziałem.
Pozdrawiam, skoczek.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”