DSPMC/IP - Ethernet Motion Controller + mach3

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#11

Post napisał: pltmaxnc » 27 lip 2008, 12:37

cnc3d napisal
Wiedzę mam i nic na to nie poradzę...................
to witamy "fachowca" bo cala reszta na tym forum to dyletanci i amatorzy. :lol:



Tagi:


Mocherek
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 46
Rejestracja: 20 lut 2006, 02:14
Lokalizacja: Polska

#12

Post napisał: Mocherek » 27 lip 2008, 13:11

Kolega ma fajne wypowiedzi - dziwne tylko bo praktycznie w każdym poście daje linka na stronę Kimli i to rożnych niezwiązanych tematach ale to tak mimochodem.
"Tylko kilka firm na świecie oferuje technologie zapewniającą profilowanie prędkości na wysokim poziomie " NIE PRZESADZAJMY jest ich dużo chyba że to stwierdzenie potrzebne było do stwierdzenia "W Polsce takie systemy produkuje firma Kimla" .
Na marginesie w sterowaniu Kimli mimo jak kolega podaje tak mocno zaawansowanej technologi przy powtarzaniu frezowania takich samych detali nagle maszyna zaczyna frezować nie przedmiot a stół w maszynie a taki najtańszy program typu MACH takich problemów nam nie sprawiał.
Ale wracając do zakupu kolegi OLO_3 czekamy na pierwsze uruchomienie.
Na pewno będzie bardzo ciekawa propozycja dla klientów o większych wymaganiach a cena 2 tys zł do proponowanego sterowania Pana Kimli za ponad 30 tys zł to bardzo ciekawa propozycja.
Czekamy na wrażenia z podłączenia i fotki z tych prac.
Jakie napędy planuje kolega podłączyć do tego sterowania?

a kolega chwalący Kimle niech zobaczy filmiki wiercenia plytek jakie kolega zamiescil na forum a maszynke sam zrobil i to 1,5 roku temu filmiki były zamieszczone

https://www.cnc.info.pl/topics60/ploter ... 37,120.htm


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7642
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#13

Post napisał: pukury » 27 lip 2008, 14:11

witam .
jeżeli ktoś ma wiedzę i nic na to nie może poradzić to mam propozycję .
należy pić duże ilości wódki ( alkohol zabija szare komórki ) i po jakimś czasie ( jeżeli konsekwentnie będziemy stosować taką metodę ) problem wiedzy zniknie ! :lol:
chciałem zaznaczyć że nie naśmiewam się z maszyn p.Kimli .
nie mam takiej i pewnie miał nie będę - niech ocenią ci którzy się nimi posługują .
pozdrawiam i na zdrowie !
Mane Tekel Fares


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#14

Post napisał: jarekk » 27 lip 2008, 16:51

cnc3d pisze:Jarekk, kimla juz dawno na usb nic nie robi, kiedyś mieliśmy maszynę ze sterownikiem USB ale ze względu, że jest wizualizacja on line i wszystkie parametry maszyny są podawane na bieżąco, komunikacja się czasami przytykała, po prostu USB ma za małą przepustowość przy transmisji wielu paczek o niewielkim rozmiarze. Poza tym USB nie ma izolacji galwanicznej i zasilanie kompa i maszyny z różnych gniazdek nie wchodziło w grę. Jak zmieniliśmy sterownik na sieciowy, to wszystkie problemy zniknęły.
Na początek nie chciałem dawać sieci, bo wymaga wiecej pracy - być może później to zmienie.
Ja używam USB do załadowania programu do maszyny (ma on pamięć wystarczającą na cały program). Potem juz tylko do wysyłania do wizualizacji na PC pozycji programu. Można odłączyć USB, zrebootować komputer i ponownie go włączyć. Sterwonik ma pełną izolację galwaniczną - wsszyskie wejscia/wyjscią są na osobnym zasilaniu.

[ Dodano: 2008-07-27, 16:53 ]
Mocherek pisze:
a kolega chwalący Kimle niech zobaczy filmiki wiercenia plytek jakie kolega zamiescil na forum a maszynke sam zrobil i to 1,5 roku temu filmiki były zamieszczone

https://www.cnc.info.pl/topics60/ploter ... 37,120.htm
O ile pamiętam to chyba był to CncGraf - wersja USB

Awatar użytkownika

kostner
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1290
Rejestracja: 13 gru 2005, 04:41
Lokalizacja: Haan / Niemcy

#15

Post napisał: kostner » 27 lip 2008, 17:25

Nie, to jest sterowanie B&R :)

@cnc3d
Chlopie wyluzuj sie. Wiem ze Kimla ostatnio poprawil jakosc bardzo mocno ale jeszcze 1-2 lata temu bylo z tym tragicznie. Sam osobiscie widzialem jego maszyny, ktore jakoscia nie dorownuja niektorym amatroskim maszynom z naszgo forum. A jezeli pracujesz na jego maszynach i jestes zadowolony to rewelacja ale nie musisz w kazdym poscie tego podkreslac, a juz na pewno nie wtedy kiedy to nie ma z tematem nic wspolnego.

Co do twojej wiedzy tak trzymaj rozwijaj sie i dziel sie z forumowiczami.
Jeżeli prąd nas nie zabije to nas napewno nie wzmocni :(


cnc2006
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 34
Rejestracja: 26 lut 2006, 21:31
Lokalizacja: brać na CNC?

#16

Post napisał: cnc2006 » 27 lip 2008, 21:47

Pukury pomijam wiedzę czysto merytoryczną w tej chwili
a chcę nawiązać do tej "pobocznej". Masz chłopie potencjał....
LOL :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Napiłbym się z Tobą wódki!

Pozdrowienia


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7642
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#17

Post napisał: pukury » 27 lip 2008, 22:39

witam.
jakoś tak się porobiło że ludzie są za sztywni - trochę luzu !
nie daję rady jak coś staje się poważne i jakieś takie nie takie .
ale to zaśmiecanie czyjegoś tematu - przepraszam i milknę .
a co do " szarych " to muszę szanować - za mało zostało :lol:
pozdrawiam i jeszcze raz przepraszam
Mane Tekel Fares


Autor tematu
olo_3
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1249
Rejestracja: 31 sie 2004, 22:25
Lokalizacja: EU

#18

Post napisał: olo_3 » 27 lip 2008, 23:41

Przestańcie sie trzepiac pukury bo to spoko chłop i ma wiedze – udowodnił to nie raz.
Mocherek pisze:Jakie napędy planuje kolega podłączyć do tego sterowania?
na początek raczej te:
INDRAMAT 3TRM2 AXIS MODULES DRIVE
3TRM2 - G11-W0 (trochę ciulato bo moduł na 3osie w razie uszkodzenia wszytko pada, a siemensie wymienia sie pojedyncze karty)
lub te:
Simodrive 6SCxxxxx

Tak czy owak mam oba systemy na stanie
Mocherek pisze:Czekamy na wrażenia z podłączenia i fotki z tych prac.
zamieszczę na pewno choć to może potrwać, bo w każdym przypadku zmuszony jestem kombinować z tachogeneratorami.


xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Dodano: 2008-12-30, 19:46
odpisuje na pytania zawre w innym wątku - tutaj - ponieważ sprawa dotyczy w/w a to jedyny temat o nim na forum i nich tak zostanie - będzie łatwiej dla potomnych - a początki są ciężkie, sam główkowałem jak to odpalić, obecnie przynajmniej rozszerzyli instrukcje obsługi - choć dalej skromna.
faniron pisze:Olo dobrze to przetestowałeś ?
testuje cały czas,
moc przeraza - urywa multifixy i uchwyty tokarskie.
pozycjonowanie do 0.005 (mam akurat listwy 5um- kto wie co by było na 1um)
niestety prędkości małe (12 i 15m) - ze względu na budowę maszyny (narzazie tak zostanie)
faniron pisze:Z tego co zrozumiałem to jest tu sprzeżenie zwrotne ?
naturalnie - dziala zawsze bez ingerencji macha,
inpulsy sa zliczane nieustanie, nawet na estopie -mach zawsze wie gdzie stoi os
faniron pisze:Ale niestety chyba nie nadaje się do sterowników sterowanych sygnałami step/dir pracujących w trybie kontroli pozycji?
jest wersja step/dir, +-10V, can, lan i rs232 (nie jestem pewnie bo nie używam rs, ale coś tak mam w pamieci) - do wyboru
faniron pisze:Prawdopodobnie można by było zastosować przetwornik analogowo cyfrowy zamieniający sygnału + - 10V na impulsy ste/dir
można by ale po co ?
(ciekawej kto tam pida ustawi - ale będzie chlam)
chciałem zrobić przetwornik I/U by wykluczyć stosowanie tachogeneratorow (kraty siemensa jakich używam - wymagają tacho), ale pomysłem sobie, jeśli z jakiegoś nie wytłumaczalnego powodu listwa zacznie wysyłać sygnały (lub przetwornik- zwarcie, woda, etc..) sterownik zareaguje bo końcówka mocy dostanie analogowy sygnał informujący o zienie pozycji wirnika, uznałem ze to zagrożenie życia i olałem temat.
maja być listwy (jako system pomiarowy) i tacho jako system informujący co dzieje się z silnikiem - nie ma innej drogi i nawet nie zamierzam polemizować w tej kwestii.
Bardzo chętnie bym poczytał o dokładnych testach , jak i spostrzeżeniach dotyczących tego kontrolera.
nikt nie pyta - wiec się nie udzielam.
musiałem wykonać płytki podłączeniowe, ostatnio zawisłem na pozycjonowaniu z enkodera, lecz odkryłem ze zrobili nowy soft i tam już jest w obligu (chodzi o referencyjny na enkoder (lub liniał w zasadzie to to samo)).
poniżej foto płytek wykonanych w eaglu - celowo nie zamieszczam plików (.sch .pcb) do momentu, aż nie będą przetestowane do końca, generalnie działają choć czeka je kilka kosmetycznych poprawek. Na razie jeszcze wiele rzeczy wis (prowizorycznie) na kablach, wszystko się testuje - niestety brak czasu na zabawy ogranicza nieco rozmach :???:

spore problemy (właściwie do dzisiaj mimo wielu godzin strojenia) stwarza pid ponieważ tak na dobra sprawę mamy 3 niezależne, nie powiązane (nie idzie przewidzieć jak się zachowają - każdy działa po swojemu) :
1) w machu, (rampa, można by się kłócić czy to pid ale niech tak będzie umownie)
2) w sterownikach siemensa (co prawda analog - ale jest i reaguje)
3) cyfrowy w DSPMC/IP - Ethernet Motion Controller
w tej kwestii jest jeszcze dużo zabawy... niestety można tylko doświadczalnie.

:arrow: w tym miejscu warto podziękować za wsparcie koledze, LEOO - sprawy elektroniczne, oraz koledze KOSTNER - kwestie ogólne.
Załączniki
at_ref.jpg
at_ref.jpg (108.02 KiB) Przejrzano 2343 razy
+-10v.jpg
+-10v.jpg (96.28 KiB) Przejrzano 2257 razy
enc.jpg
enc.jpg (94.36 KiB) Przejrzano 2256 razy
J4_5.jpg
J4_5.jpg (106.48 KiB) Przejrzano 2267 razy
Ostatnio zmieniony 31 gru 2008, 16:33 przez olo_3, łącznie zmieniany 3 razy.
Zwątpienie jest oznaką, że podążasz w dobrym kierunku.

Awatar użytkownika

kostner
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1290
Rejestracja: 13 gru 2005, 04:41
Lokalizacja: Haan / Niemcy

#19

Post napisał: kostner » 30 gru 2008, 22:07

Dziekuje koledze Olo za podziekowania i za kawal dobrej pracy, z ktorej wkrotce baaardzo chetnie skorzystam ;)
Jeżeli prąd nas nie zabije to nas napewno nie wzmocni :(


paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 9
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#20

Post napisał: paulg » 30 gru 2008, 22:07

Witam.
Z coraz większym zainteresowaniem czytam powyższy wątek.
Cały czas zastanawiam się jakie sterowanie umieścić w maszynie która właśnie powstaje :
LINK
Założenie jest takie żeby była to maszyna najbardziej "profi" jak tylko jestem w stanie , przy niestety ograniczonym budżecie wykonać.
O ile mechanika już jest praktycznie dograna , to wciąż sprawą otwartą pozostaje sterowanie.
W grę wchodziły 2 rozwiązania - CNCGraf wraz z płytą od kolegi piotrjub , lub Mach
Mach ma jak na razie najwięcej plusów , ale niestety dyskwalifikacja ze względu na LPT.
Testuje płytkę SmoothStepper - jest to dobre rozwiązanie , ale wydaje się iż także odstaje od rozwiązań "pół"profesjonalnych.
Napędy jakie będę stosował to Yaskawa Omron SigmaII - akceptują prawie każdy sygnał sterujący , od step/dira , +-10V , CAN , Mehetrolink itp - ogólnie według mnie super sprawa , no i wbrew pozorom nie jest to "kosmos" cenowy ( jeśli ktoś byłby chętny na takie cuda - zapraszam na priv :mrgreen: )
Tak więc - jeśli będzie kolega miał ochotę opisać conieco więcej , postępy itp - bardzo chętnie o tym przeczytam.

Pozdrawiam
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”