Chropowatości powierzchni.

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
krzych07
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 13
Rejestracja: 24 lip 2011, 14:15
Lokalizacja: Przystajń/Wrocław
Kontakt:

Chropowatości powierzchni.

#1

Post napisał: krzych07 » 17 sty 2012, 20:50

Potrzebuję pomocy przy zadaniu projektowym. Mam konsolę silnika i potrzebuję określić wymaganą chropowatość powierzchni do której przylega przekładnia oraz chropowatość podstawy konsoli która jest przykręcana do ramy z profili aluminiowych. Szukałem na ten temat informacji w Kurmazie i na tej podstawie dobrałem Ra 12,5 dla powierzchni do ktorej przylega silnik, oraz Ra 25 dla powierzchni przykręcanej do ramy. Czy to nie zbyt niedokładnie? Czym się kierować przy projektowaniu takich rzeczy, bo doświadczenia raczej trochę brak.



Tagi:


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1679
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Chropowatości powierzchni.

#2

Post napisał: CFA » 17 sty 2012, 21:04

krzych07 pisze:Czy to nie zbyt niedokładnie? Czym się kierować przy projektowaniu takich rzeczy, bo doświadczenia raczej trochę brak.
Zdrowym rozsądkiem. Przeanalizuj jak to będzie robione, jeśli jest to wiadome - z tego wywnioskujesz jakie Ra będzie w pewnym zakresie. Potem przeanalizuj czy potrzebujesz gdzieś na "związanych" płaszczyznach czy wymiarach większych dokładności czy zaostrzenia wymagań i podciągnij dokładność wykonania - z tym pójdzie w górę też klasa powierzchni lub zostaw średnie Ra dla tego typu obróbki jeśli nie masz innych wymagań.
W zasadzie klasa chropowatości wynika z dokładności wykonania (nie zawsze, ale w 90% przypadków tak jest),więc jeśli projektujesz i znasz funkcję urządzenia, to nie powinno być problemem ustalenie Ra.


Autor tematu
krzych07
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 13
Rejestracja: 24 lip 2011, 14:15
Lokalizacja: Przystajń/Wrocław
Kontakt:

#3

Post napisał: krzych07 » 17 sty 2012, 21:27

Właśnie nie są mi znane metody obróbki. Ma to być po prostu zaprojektowane.


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1679
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: CFA » 17 sty 2012, 21:50

krzych07 pisze:Właśnie nie są mi znane metody obróbki. Ma to być po prostu zaprojektowane.
A to niedobrze. Masz zaprojektować, to powinieneś zastanowić się czy Twój projekt da się wykonać. Więc musisz wiedzieć takie rzeczy.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”