Skrzynia przekładniowa - PROJEKT

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
hkropinski
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 06 sty 2011, 15:02
Lokalizacja: Swarzędz

Skrzynia przekładniowa - PROJEKT

#1

Post napisał: hkropinski » 06 sty 2011, 16:06

Witam!

Do wykonania mam projekt skrzyni przekładniowej. Jako, że jest to mój pierwszy projekt, w którym mam do czynienia z różnego rodzaju normami chciałbym poprosić Was o pomoc. Mam problem z ustaleniem wymiarów wałka a także z dopasowaniem do niego odpowiednich norm. Poniżej postaram się jak najdokładniej przybliżyć problem.

Tak wygląda mój projekt
Obrazek

Treść zadania
Obrazek

I tutaj zaczyna się problem ponieważ mam wyznaczyć mnożnik skali tak abym mógł swój rysunek przedstawić w podziałce 1:1. Wg treści zadania K=dpo/dpz. Przeszukując forum znalazłem coś takiego, ale nie do końca pokrywa się to z moimi wzorami:
Arkadiusz pisze:Obliczenia:

1) da=dp+2*m*cosd =m*z+2*m*cosd

da - srednica zewnetrzna kola (wierzcholkow)
dp - srednica podzialowa kola zebatego dp=m*z
m - modul kola
z - liczba zebow kola
d - (powinno byc delta) kat stozka podzialowego

2) df=dp-2,4*m*cosd=m*z-2,4*m*cosd

df-srednica podstaw
Tak więc byłbym wdzięczny za pomoc w ustaleniu K.

Drugi problem jaki się pojawił to odpowiednie dobranie norm do mojego wałka. Nie wiem do końca jak się odnaleźć w tych wszystkich wymiarach i wartościach. Weźmy np wpust (PN/M-85005), poniżej zamieszczę kilka zdjęć z właściwego katalogu normalizacyjnego. I dla przykładu - mam na zdjęciu po prostu wpust, a okazuje się że są tabele dla wpustu i rowka pod wpust, w takim razie co powinienem wybrać? Które wartości?

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Od razu, z góry chciałbym podziękować za wszelką pomoc! Pozdrawiam serdecznie!



Tagi:


Pabloss
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 50
Rejestracja: 30 wrz 2010, 23:02
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

#2

Post napisał: Pabloss » 06 sty 2011, 17:10

przede wszystkim sprawdz inne tematy, jest pelno walkow w tematach nizej

wychodzisz od policzenia srednicy podstaw kola zebatego (wzory ktore podales ) kazdy nastepny stopien walu ma srednice ok 0,8 poprzedniej
pamietaj o znormalizowanych srednicach lozysk, przy lozyskach pamietaj o podciecciach technologicznych i odpowiedniej chropowatosci pow.
dlugosci czopow koncowych jest znormalizowana (pn-m-85000) na ich podstawie oszacujesz dlugosc calego walka ktory dla arkusza A3 powinien miec ok 300-350 mm (musisz zmiesci jeszcze tabelke z parametrami kola), (dziwna fanaberia prowadzacego zeby zmniejszac przedmiot zeby wyszedl ladnie na rysunku:P)
z tej normy do wpustu dobierasz szerokosc i glebokosc rowka w zaleznosci jaka od srednicy, pozniej dobierasz dlugosc z drugiej tabelki, nic trudnego jak sie tylko chce

tyle na poczatek, koniecznie przejzyj inne tematy


Arkadiusz
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 79
Rejestracja: 01 lis 2004, 07:35
Lokalizacja: Roszowicki Las

#3

Post napisał: Arkadiusz » 07 sty 2011, 12:26

Współczynnik K wyznaczamy w następujący spsoób:

1) obliczasz śrdednicę dp=m*z

2) mierzysz na rysunku średnicę podziałową ( jeśli chodzi wał to jest to średnica zawarta między linią punktową górną i dolną)

3) korzystasz ze wzoru na K podstawiając policzoną srednicę do licznika i zmierzoną do mianownika


Autor tematu
hkropinski
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 06 sty 2011, 15:02
Lokalizacja: Swarzędz

#4

Post napisał: hkropinski » 08 sty 2011, 14:29

Pabloss, Arkadiusz -> bardzo Wam dziękuje za pomoc, która jest nieoceniona!:)

Przymierzam się już do rozpoczęcia pracy nad rysunkiem wykonawczym, z większością norm dałem sobie radę. Na poniższych zdjęciach pokazuję jak to wygląda na chwilę obecną.

Obrazek Obrazek Obrazek

Przyporządkowując odpowiednie normy nasunęło mi się kilka pytań:
PN/M-86478: W moim przypadku są to łożyska toczne, z czterema rowkami. Na trzecim zdjęciu, które zamieściłem mam oznaczoną średnicę wała - d, a także D2, które dochodzi do punktu przegięcia. Skąd jednak wiedzieć jaka jest całkowita wysokość łożyska na tym rysunku (razem z zagięciem)?
PN/M-86482: Na pierwszym rysunku jaki zamieściłem (szkic) wydaje mi się, że podkładka która tam jest, z jednej strony jest zwykła zębata, z drugiej kształtowa... W jaki sposób to oznaczyć?

Pozdrawiam i dziękuję za udzieloną pomoc!


Arkadiusz
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 79
Rejestracja: 01 lis 2004, 07:35
Lokalizacja: Roszowicki Las

#5

Post napisał: Arkadiusz » 09 sty 2011, 14:34

PN/M-86478 odnosi się do nakrętek łożyskowych a nie łożysk jak piszesz.
Zobacz na tą stronę może będzie pomocna:
http://pkm.edu.pl/index.php/component/c ... 7-06000217

Ta druga norma dotyczy podkładek zębatych i też jest na powyższej stronie.
Przerysuj oznaczenie tej podkładki z rysunku złożeniowego.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”