Postbuilder pomoc w edycji postprocesora

NX CAM/Unigraphics

Autor tematu
dale007
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 22 wrz 2014, 21:28
Lokalizacja: Toruń

Postbuilder pomoc w edycji postprocesora

#1

Post napisał: dale007 » 25 wrz 2014, 19:49

Witam. Ostatnio zająłem się edycją postprocesora postbuilderem. postprocesor jest dla drutówki mitsubishi serii FA. maszynę obecnie obsługuję camem 2d, z którego kod nc wychodzi w miarę zoptymalizowany, niestety pod Nx postprocesor jest delikatnie mówiąc ubogi (brak inf i wys. dysz wycinarki Z-górny, Z-dolny, brak inf o wartości offsetu i nr E-Packu, przy G92 brak informacji o współrzednych startu programu X,Y) . Zacząłem więc modyfikować post z nx tak żeby upodobnić kod do tego jaki otrzymuje z tego cama 2d. dodałem już Zetki, ale nie nie mam pojęcia jaka zmienna w postbuilderze odpowiada za wartość offsetu i E-paku dla WEDM.

poniżej zamieszczam kod NC jaki uzyskuję i jaki chciałbym żeby był.

obecny kod generowany z NX

Z1=50.000 -jest Z górnej płaszczyzny
Z2=? - brak wartości Z2 niewiem jak to wsatwić do postprocesora
Z5=0.000 - jest Z dolnej płaszczyzny
G40 G71
(name: SHAPE1)
M20
M80
M82
M84
G90
G92 X0.0 Y0.0 - nie wczytuje mi współrzędnych punktu startowego programu (cały czas jest 0,0)
M90
H1 - nie wczytuje wartości offsetu nie mam pojęcia jak to ustawić w postbuilderze
F25. - jest przepisany feedrate ale nie ma wartości Epacku
G01 X-17.491 Y-9.049 U0.0 V0.0
F5.
X-3.765 Y-7.437 V4.866
F2.
G41 X-4.845 Y-9.692
F4.4
X-3.448 Y-10.331 U-.038 V4.852
X-1.982 Y-10.932 U-.143 V4.833
X-.834 Y-11.34 U-.269 V4.812
(na współrzędne nie patrzcie bo to są dwa różne programy)

kod jaki chciałbym uzyskać:

(#_)%%(#_)
L1
Z1=50.000 - jest Z górnej płaszczyzny
Z2=25.000 - połowa wysokości
Z5=0.000 - jest z dolnej płaszczyzny ( przeważnie "0" stołu)
(START)
( W1 FORWARD )
M20
M80
M82
M84
G90
G92X80.Y-6.493 - przy G92 są wczytane współrzędne punktu startowego dla tego programu
H1=0.192 - jest wczytana z programu wartość offsetu
M90
F0.8E1071 - jest wczytana szybkość dla pierwszego cięcia (zgrubnego) jest Epack
G42G01X76.Y-7.493U0.V-5.195H1
G01X36.006Y-7.493U2.645V0.
G01X35.777Y-7.491U-0.08V0.002


jak widać kod pozostawia jeszcze wiele do życzenia, nie mam pojęcia jak za pomocą postbuildera wstawić do kodu wartość offsetu (H) i Epack (E), czy odpowiadają za to jakieś zmienne "mom"?
czy w NX w module cam dla wycinarek wartość offsetu ustala się za pomocą opcji naddatków ? bo w ten sposób ustawiam w nx odsunięcie drutu, ale nie wiem czy jest to dobry sposób. tak samo E-pack, czy mógłby mi ktoś napisać czy jest w nx opcja za pomocą której można określić numer E-packu????

mam nadzieję że w miarę jasno przedstawiłem mój problem, jakby co proszę pisać to doprecyzuje wątpliwości. jeżeli ktoś będzie wiedział jak za pomocą postbuildera i nx wprowadzić te dane do kodu to będę wdzięczny.

z góry dzięki za odp. i pozdrawiam.



Tagi:


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#2

Post napisał: zibi » 26 wrz 2014, 09:56

Nie wiem jak jet w mitsu, czy do głównego programu wstawia wartość offsetu czy tylko numeruje i wywołuje E1, E2. U mnie w charmilesie jest osobny plik technologi, który zawiera nastawy generatora, offsety, naciąg itp. Plik ten jest generowany na maszynie i z nx nie da się spiąć żeby symulować. Najpierw należałoby zrobić technologię odczytać offsety i do nx wpisać na sztywno. Teraz używam Pepsa i w nim robię technologię i geometrię, można wszystko sprawdzić poza maszyną. Wgrywa sie dwa pliki do maszyny.
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.


Autor tematu
dale007
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 22 wrz 2014, 21:28
Lokalizacja: Toruń

#3

Post napisał: dale007 » 27 wrz 2014, 17:46

jak wpisać wartości offsetów, e-packów i feedrate Na sztywno w NX, żeby to można było wykorzystywać je przy tworzeniu programu ??? sorki ale dopiero rozpoczynam przygodę z NX,

Zibi
ja korzystając z dotychczasowego cama na maszynie nie musiałem nic ustawiać wszystko ustawiałem w opcjach programu (przy tworzeniu programu dla danej geometrii w opcjach ustawiam offset epack i feedrate, wartość cutoffa, itp. info jakie wartości dla jakiego materiału ustawić biorę z tabeli offsetów dostarczonej do maszyny.) i jak generuje program to w kodzie NC wszystkie te wartości już mam podane, tak jak to jest pokazane w tym drugim kodzie jaki podałem, tak więc domyślam się, że postprocesor dla tego cama jest tak skonstruowany, że odczytuje te wartości w opcji programu i umieszcza je w kodzie NC.
W NX raz, że nie do końca wiem jakie opcje odpowiadają za offset (tu chyba opcja naddatki ale na 100% tego nie wiem) i epack to jeszcze prawdopodobnie postprocesor tych wartości nie przepisuje do kodu, lub robi to błędnie, tak jak np ze współrzędnymi po G92, gdzie cały czas jest 0,0 pomimo tego że w NX współrzędne startu programu mają inne współrzędne.

Możliwe, że w maszynach charmiles jest inaczej na mitsu dla przykładu bez podanych wartości Z program wywala błąd i nie ruszy, to samo gdy nie ma E-packa, z tego wnioskuję,
że te info musi maszyna otrzymać poprzez kod NC z cama,

co do ozn. E-packów to w mitsubishi też jest taki plik "konfiguracyjny"gdzie jest wykaz poszczególnych nastaw dla danych materiałów, i tak dla przykładu dla stali hartowanej o gr. 70 mm ozn. epacku to E1071 (dla pierwszego przejścia drutu, dla drugiego to 1072 itd.) to ozn. jest umowne i można jest edytować i zmieniać, ważne żeby ozn. podane w camie i na maszynie było takie samo, więc pewnie w charmilesie i mitsubishi zasada określania nastaw jest podobna tyle, że różnią się nazwami i u Ciebie numeracja zaczyna się od jedynki.

jeżeli ktoś wie jakie zmienne w postbuilderze odpowiadają za określenie offsetu i tych współrzędnych po G92 to byłbym wdzięczny za odpowiedź ( a i opisik mały jak je poprawnie wstawić w PB tez byłby pomocny)

pozdrawiam.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NX CAM/Unigraphics”