Ploter grawerujący laserem

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
mjonczyk
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 7
Rejestracja: 14 mar 2009, 22:17
Lokalizacja: Piła

Ploter grawerujący laserem

#1

Post napisał: mjonczyk » 16 mar 2009, 20:22

Salve,
to mój pierwszy temat na tym forum, ostatnie kilka dni spędziłem na bacznym czytaniu z pozycji lurkera.
Do rzeczy - w ramach pracy magisterskiej (kierunek elektrotechnika, specjalność urządzenia elektroniczne w przemyśle i pojazdach) chciałbym zbudować ploter grawerujący laserem, wstępne szkice . Jakość rysunków odręcznych może pozostawiać wiele do życzenia, ale nie miałem ładniejszych kredek ;-)
Mam nadzieję, że umieściłem temat w dobrym dziale, jeśli nie - proszę o przeniesienie.

Od razu zaznaczam - ani mi w głowie budowa choćby ćwierćprofesjonalnego urządzenia. "Działką" promotora jest wszelaki napęd elektryczny i na tym najbardziej chciałbym się skupić. Projekt miałby pokazywać bardziej zasadę działania napędu sterowanego komputerowo niż służyć jako maszyna produkująca cokolwiek na większą skalę. Stąd też pewne uproszczenia w konstrukcji, które mogą wydawać się w tym miejscu herezjami.

Konstrukcję ramy oparłbym o profile aluminiowe (lekkie, łatwe w obróbce, łatwo dostępne), pole robocze wielkości ok. 200x300 mm (mniej więcej format A4).
Napęd wózka z laserem (oś X) oraz wózka osi Y odbywałby się za pomocą śrub metrycznych (M5 lub M6, M8 wydaje mi się przesadą) oraz silników krokowych.

W tym miejscu pierwsze pytanie - czy porywać się na serwomotory? Mam za sobą kilka (prawie 6) lat stażu w przemyśle poligraficznym jako elektronik utrzymania ruchu, więc coś tam z napędów kojarzę. Czy jednak w tym projekcie nie byłoby to strzelanie do wróbla z armaty? Pomijam już kwoty potrzebne do zakupu serwomotorów oraz jakichś napędów (bo raczej sam tego nie zbuduję na kawałku PCB). Choć "serwomotor" brzmi poważniej w pracy magisterskiej niż "silnik krokowy" ;-)

Na razie przyjmę jednak obecność silników krokowych. Jakie powinny mieć parametry (zwłaszcza moment), by bez problemu uciągnąć tę konstrukcję? Napęd stanowiłyby układy L297 i L298 - z informacji, które znalazłem wynika, że są proste, stosunkowo tanie i nie wymagają magicznych zabiegów, jeśli o kalibrację chodzi. Jakie typy silników (unipolarne, bipolarne) najlepiej współpracują z tymi układami - chodzi mi o precyzję i szybkość działania? Czy sprawdzą się silniczki pozyskane ze sprzętu komputerowego?

Sterowanie odbywałoby się przez port LPT - czy są aplikacje wykorzystujące inne porty? Nie uśmiecha mi się taszczenie na obronę stacjonarki, a w laptopie mam tylko COM i USB. Jeśli zaś trzymać się LPT - czy oferowane w sprzedaży przejściówki z USB na LPT zdadzą egzamin w tym wypadku? Jeśli tak - czym się kierować przy wyborze przejściówki?
Zakup starego laptopa, który miałby LPT wydaje mi się pewną przesadą, zwłaszcza że nie przewiduję dla niego innych zastosowań.

Program - z tego co wyczytałem, polecane są Mach2, Mach3 i TurboCNC. Jak na załączonym obrazku widać, nie potrzebuję kombajnu z obsługą sześciu osi i innymi cudami. Przydałby się za to program do przetwarzania bitmap na g-code, ale taki już znalazłem na tym forum. Jednak która z dostępnych jako darmowe aplikacji lepiej sobie radzi z takim przetworzonym z bitmapy kodem? Czy przy powierzchni roboczej 200x300 owe 1000 linii kodu (darmowy Mach3) wystarczy, jeśli przyjmę rozdzielczość 1 mm? I czy taka rozdzielczość wystarczy, by wypalić napisy i wzorki na plastiku w sposób, który nie wywoła powszechnej odrazy? Czy możliwe jest grawerowanie np. na pleksiglasie lub białym plastiku pokrytym czarną folią?

Jeśli już o wypalaniu mowa - czytałem, że laser z nagrywarki DVD wystarczy. Czy potrzebna jest jakaś dodatkowa optyka, której nie znajdę w rozbebeszonym DVD? Przejrzałem stronę kolegi c4r0, skontaktowałem się z nim w sprawie mojego projektu, jednak nie rozwiał wszystkich wątpliwości. A nie chcę ciągle nagabywać głupimi pytaniami jednego człowieka, który przecież nie zrobił mi nic złego ;-)
Posłużyłem się jego pomysłem na ustawienie lasera - umieszczony byłby w aluminiowej tubie (patrz , górna część obrazka), mocowanej do wózka dwiema śrubami. W celu zapewnienia chłodzenia diody zostałyby w owej tubie wytoczone trzy, cztery rowki - taka namiastka radiatora. Soczewkę zamontowałbym na osobnej płytce, przymocowanej do tuby za pomocą śrub regulacyjnych i sprężyn. Regulacja całej tuby przyda się, gdyż wg kol. c4r0 zogniskowany laser wypala tylko w pewnym wąskim zakresie wysokości, a chciałbym mieć możliwość grawerowania na różnej wysokości materiałach (oczywiście czarnych). Dlatego też wykombinowałem tę ruchomą tubę i dwie śruby po bokach.

Prowadnice - ponieważ ma to być model dydaktyczny, ograniczyłbym się do prowadnic pozyskanych z drukarek, skanerów i takich tam sprzętów.

Wózki - wykonane zostałyby przez zaprzyjaźnionego tokarza z tworzywa powszechnie zwanego w ich dziale "ebonitem" lub "teflonem". Nie znam się na tym kompletnie - jest to białawe tworzywo, raczej twarde, które po właściwym obrobieniu staje się śliskie. Nie wiem natomiast, jak rozwiązać swobodny posuw wózków po prowadnicach - czy samo tworzywo jest w stanie wytworzyć wystarczający poślizg, czy jednak warto zainteresować się jakimś łożyskowaniem tych miejsc? Jak nazywają się łożyska tego typu - liniowe?

Jeszcze o śrubach - czytałem tu wiele o śrubach trapezowych i kulowych. Zalet jakie oferują nie ośmielam się negować, ale znów stwierdzę, że chyba nie jest mi to potrzebne. Mam okazję naprawiać maszyny poligraficzne, wykorzystujące w kilku miejscach posuw na śrubie metrycznej (M4 bodajże) głowiczek nakładających klej na papier, z dokładnością do 0,1 mm. Działa to sprawnie, wystarczy pamiętać o regularnym czyszczeniu.
Napęd wózkom przekazywany byłby za pomocą wspomnianej śruby metrycznej oraz rodzaju nakrętki z uchwytami do przymocowania do wózka - z czego najlepiej wykonać taki element? Brąz? Mosiądz? Jaką powinien mieć minimalną szerokość, by zapewnić sensowną pracę przy braku większych oporów?

Śruba taka wymaga łożyskowania - sposobów na to jest więcej, niż rozmiarów calowych imbusów. Przejrzawszy stosowne tematy wybrałem sposób przedstawiony w lewej dolnej części obrazka - nakrętka samokontrująca, miedziana podkładka, łożysko, znów podkładka i nakrętka. Czy to wystarczy? Co można tu poprawić/zmienić?

Łożyska - jak umocować je w korpusie? Wykonać korpusy ze stali i na klej?

Przekazanie napędu na śruby - myślałem o sprzęgiełkach kłowych i umocowaniu silników w osi śruby. Zależy mi na możliwie kompaktowych rozmiarach urządzenia - czy można umieścić silniki np. w pionie, a napęd przekazać drogą sprzęgiełko-przekładnia kątowa? Czy może raczej umieścić silniki nad śrubą, obrócić o 180 stopni w poziomie i zastosować dwa koła pasowe i pasek zębaty? Czy wtedy sprzęgiełko też jest potrzebne?

Jaka byłaby spodziewana szybkość działania, którą można osiągnąć przy powyższych założeniach? Ile czasu może potrwać wykonanie powiedzmy napisu na pudełku od płyty CD przy zastosowaniu "nagrywarkowego" lasera?

W projekcie zastosowałbym krańcówki, umieszczone przy mocowaniach prowadnic i łożysk oraz czujnik indukcyjny do pozycji "home" - w lewym górnym rogu ramy. Czy wspomniane wyżej programy oferują możliwość łatwego parkowania wózków w tej pozycji? Jak przeprowadzać kalibrację - parkuję wózek w pozycji "home", zapamiętuję w programie, potem ręcznie przejeżdżam do pozycji krańcowych, zapamiętuję - i?

Chciałbym też zrobić jakiś świetlny punkt odniesienia na powierzchni roboczej - kropkę lub lepiej kreskę. Widziałem podobne rozwiązanie w krajarkach (gilotynach) do papieru - są tam dwie żarówki mocy 60W, które świecą przez wąską szczelinę w dół, na blat roboczy. Daje to pięknie widoczną cienką kreskę, dającą operatorowi możliwość zorientowania się, gdzie spadnie nóż. Jak najprościej zrobić coś podobnego tutaj? Laserowe wskaźniki?

Jakiego materiału użyć na pokrycie powierzchni roboczej? Białe tworzywo? Pomalowany matowo metal?

Czy obudowywać konstrukcję z trzech stron, np pleksiglasem? Behapowcy zapewne odpowiedzą twierdząco ;-) Robić czwartą, ruchomą rzecz jasna osłonę z przodu i łączyć z jakąś krańcówką, wyłączającą laser?

Sterowanie i zasilanie umieszczę w osobnej obudowie - intuicyjnie byłoby umieścić ją z prawej strony ramy, ze względu na prostsze okablowanie z lewej, a ze względu na zwartość konstrukcji na dole, w podstawie. Więc jak?

Piszę tego posta już dobre pół godziny, co rusz coś wtrącając, dodając i modyfikując. Mam nadzieję, że nie stanie się przez to mniej czytelny.

W przypadku problemów z odczytaniem moich bazgrołów z załącznika proszę o uwagi.

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.



Tagi:


morswin
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 164
Rejestracja: 30 wrz 2007, 21:54
Lokalizacja: Legnica

#2

Post napisał: morswin » 16 mar 2009, 21:12

Witam kolege.

Temat szeroki i obszerny wiec jest co o nim pisac :) Chetnie postaram sie pomoc na tyle ile bede potrafil.

W tej konstrukcji wedlug mnie tylko i wylacznie silniki krokowe o momencie okolo 0,5Nm powiny starczec. Jak widziales na stronie c4r0 laser porusza sie powoli wiec nie ma sensu stosowac servomotorow bo nie wykorzystasz ich predkosc a i koszty wzrosna niepotrzebnie.

Walki z drukarek jak najbardziej beda sie nadawac poniewaz nie beda tu wystepowac zadne sily skrawajace, wiec wystarczy aby walki utrzymaly mase elementow na niej zawieszonych.

Elektronika jak najbardziej na tych ukladach bedzie odpowiednia. Z swojego doswiadczenia moge doradziec aby byla wbudowana w konstrukcje maszyny bo placzace sie wiazki kabli z maszyny do sterownika czasami moga naprawde przeszkadzac.

W twoim przypadku przydaloboby sie obudowac maszyne poniewaz zabwa z taki laserem moze skonczyc sie uszkodzeniem wzroku i tu trza bardzo uwazac.

Sruby jak najbardziej metryczne starcza, przeciez tu nie bedzie praktycznie zadnych sil i predkosci bardzo male. Co do montowania silnikow to mozna na wszystkie te sposoby, tylko trzeba sie zastanowaic po co utrudniac se sprawe i pakowac w koszta.

Ze sterowaniem laserem podczas wypalania jest troche problemu i nie wiem czy przeczytalem to na stronce c4r0.

Napewno jeszcze nie odpowiedzialem na wszytkie pytania, wiec jezeli chcesz pisz smialo na gg.

Tu jest link http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1015655.html do tematu z moja maszynka i jest tam troche o laserach i z tym zwiazanych problemach.

Awatar użytkownika

wacek007
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 100
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:24
Lokalizacja: Czestochowa

#3

Post napisał: wacek007 » 17 mar 2009, 15:11

A dla czego nie paski zebate? Wydaje mie sie prościej i lżej dla silnika (niz sruba metryczna).
tutaj gość na aukcji prezentuje tani chiński laserek. na filmikach dość dobrze widać rozwiązania konstrukcji :wink:aukcja ebay chiński laser
z predkościami tez jest rożnie. Jak graweruje z bitmapy (impulsowo punkt po punkcie), to faktycznie jest wolno. Ale jak graweruje z wektoru (standardowa interpolacja w x y) to juz calkiem nieżle idzie. na filmikach chyba bedzie pokazane


Autor tematu
mjonczyk
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 7
Rejestracja: 14 mar 2009, 22:17
Lokalizacja: Piła

#4

Post napisał: mjonczyk » 18 mar 2009, 16:47

Paski odpadają - nie pasują mi do wizji i są jakieś takie ogólnie fe. Wystarczy, że posłużę się prowadnicami z drukarki i (prawdopodobnie) silniczkami z odzysku, zapewne też drukarkowymi - to dość, by smażyć się w otchłaniach technicznego piekła ;-)

Poczytałem jeszcze o L297 i L298 - najpewniej przy nich zostanę.

Prowadzenie kabli - postaram się o profesjonalne prowadniki (te takie ładne, czarne, co tak smerfastycznie się składają) i zobaczymy.

Laser - zobaczę co uda mi się zdobyć i jak mocno to zaświeci. W sumie nie zastanawiałem się nad tym głębiej, ale jak zmusić laser do załączania się w miejscach wypalenia? Potraktować go w programie jako oś Z? Link przejrzałem, trochę się rozjaśniło. Ale dopóki sam tego nie przećwiczę, nie będę nic wiedział.

Czy do sposobu osadzenia łożysk są jakieś zastrzeżenia? Z braku takowych zaczynam kompletować części, a nie chciałbym się przykro rozczarować.

Jakieś pomysły na "znacznik zera"? O te świecące kreski mi chodzi.

morswin - dzięki za chęci, ale nie używam GG, więc pozostanę przy obecnym sposobie komunikacji.

wacek007 - grawerowanie z wektoru to ...? Wykonanie komendy "pojedź do X = 0, Y = 5, przejedź do X = 5, Y = 5" ciągle smażąc materiał?


miernik2
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 53
Rejestracja: 17 lis 2008, 19:57
Lokalizacja: Częstochowa

#5

Post napisał: miernik2 » 18 mar 2009, 17:39

Co do lasera to jak już zdecydowałeś się na laser takiego typu jak z nagrywarki DVD to polecam zakup jednego ze wskaźników z tme.pl www.tme.eu/modul-laserowy-uniwersalny-d ... 650-3.html (najtańszy 22,90zł)- to rozwiąże problemy z optyką, a regulowana soczewka powinna wystarczyć do zmiany wys. ogniska.
Diodę laserową możesz kupić w tme, ale napewno tańsza będzie z nagrywarki. Układ zasilania diody jak na stronie C4r0. Gdy już wszystko będziesz miał to wybebeszasz z tego wskaźnika diodę i płytkę, potem wstawiasz tą z DVD i dolutowujesz bezpośrednio do niej kondensator 68n i diodę prostowniczą np. 1n4007. Sam używam takiego zestawienia i do amatorskich testów w 100% wystarcza.

Awatar użytkownika

wacek007
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 100
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:24
Lokalizacja: Czestochowa

#6

Post napisał: wacek007 » 19 mar 2009, 09:01

A czy kolega miernik2 da rade zamieścić efekty palenia takim laserkiem z DVD? No i może coś wiecej opisać jak z wydajnością (predkość grawerowania), w jakich materiałach itp.?


morswin
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 164
Rejestracja: 30 wrz 2007, 21:54
Lokalizacja: Legnica

#7

Post napisał: morswin » 19 mar 2009, 15:00

Na tej stronce sa pokazane efekty http://c4r0.skrzynka.org/_hv/index.php?page=hv/ind jak i troche w linku ktory podalem wyzej.


d3xxer
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 10 lip 2008, 12:45
Lokalizacja: Wrocław

#8

Post napisał: d3xxer » 26 mar 2009, 15:07

Witam przepraszam, że wtrącam się do twojego temeatu ale chyba zaczne robić coś podobnego. Jak zrobić stół itp itd sterowanie raczej nie będzie problemu ale największy problem w którym jestem słabo zorientowany to lasery włąsnie:) jaki laser przertnie np blaszke 0,1mm? Jak dobierać moce ogniskowe wszytko co jest z tym związane mam troche wiedzy ale nie ukierunkowanej. Może polecicie jakieś ksiażki na tem temat.

Awatar użytkownika

LukaszWiecek
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 33
Rejestracja: 26 mar 2009, 13:45
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

#9

Post napisał: LukaszWiecek » 15 maja 2009, 23:22

mjonczyk pisze:Jakieś pomysły na "znacznik zera"? O te świecące kreski mi chodzi.
A może po prostu świecić diodą laserową, ale z dużo mniejszą mocą? Jak np. do wypalania puszczasz przez diodę 200mA, to przy np. 30mA powinna być nieszkodliwa, ale jedna dalej świecić (oczywiście dużo słabiej). Do ustawienia by to spokojnie wystarczyło i wyeliminowało by problem dokładnego ustawienia drugiego źródła światła względem lasera.


c4r0
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 18
Rejestracja: 19 maja 2008, 15:52
Lokalizacja: z lasu
Kontakt:

#10

Post napisał: c4r0 » 19 maja 2009, 20:41

Ja mam w Machu ustawioną kontrolę prędkości wrzeciona za pomocą PWM a laser jest podpięty do wyjścia STEP wrzeciona. Częstotliwość podstawową PWM mam ustawioną na kilka kHz (1 nawet wystarczy). Wtedy włączam i wyłączam laser komendami M3/M4 i M5 i mam nawet pełną kontrolę średniej mocy lasera z poziomu G-kodu. Do pozycjonowania włączam laser na 10% mocy (wszystko z poziomu oprogramowania) tak że nic nie przypala i takie rozwiązanie działa wyśmienicie :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”