Budowa lasera we własnym zakresie

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
bitek5
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 67
Rejestracja: 13 lis 2012, 22:46
Lokalizacja: M-C

Budowa lasera we własnym zakresie

#1

Post napisał: bitek5 » 30 sie 2013, 22:26

Witam
Chciałem zapytać , Jaka jest opłacalność i możliwosci wykonania lasera ( plotera ) we własnym zakresie Jakie są problemy przy tego typu konstrukcjach , bo napewno są , z jakimi kosztami trzeba się liczyć , czy w ogule jest to opłacalne

Pozdrawiam



Tagi:


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#2

Post napisał: diodas1 » 31 sie 2013, 02:44

Pytanie "czy w ogule jest to opłacalne " jest trochę z kosmosu bo każdemu co innego się opłaca. Czy możliwe? Tak.
Do czego potrzebny Ci ten ploter laserowy? Do zabawy, hobby, zarobkowania... Jeżeli do cięcia to sprawa jest stosunkowo prosta technicznie. Trudniej jeżeli chcesz grawerować obraz z pliku graficznego typu bitmapa czyli na przykład zdjęcia. Problemów może być bardzo dużo albo mało- to zależy od Twojej wiedzy na tematy elektroniki, mechaniki, optyki i zdolności manualnych a także wyposażenia warsztatu. Koszty też są trudne do dokładnego określenia bo o ile można policzyć koszt zakupu tuby laserowej, zasilacza, optyki to już sama mechanika jest zagadką bo możesz zrobić skrzynię z drewna albo metalu albo w ogóle konstrukcję odkrytą. Silniki, sterowniki, prowadnice to następny poemat. Obieg chłodzenia lasera itd itp

Dlatego najpierw odpowiedz (sobie przede wszystkim) do czego to ma być- jakie materiały chcesz obrabiać, jaki format i jaką kwotą na cały pomysł jesteś w stanie dysponować. Jeżeli nic jeszcze nie wiesz na temat ploterów laserowych to zacznij się tego uczyć i sam zdecydujesz czy to w ogóle mieści się w Twoich możliwościach. Musisz wiedzieć dokładnie jak to cudo działa i do czego jest zdolne. Przejrzyj od początku tematy w Tym dziale. Jeżeli zdecydujesz się na samodzielną budowę to i tak sam będziesz musiał sobie sam zrobić projekt urządzenia. Być może gdzieś w internecie znajdziesz dokładny opis budowy DIY ale ja na taki nie trafiłem. Z grubsza można oszacować że podstawowy model ze szklaną tubą laserową powinien się zmieścić w kwocie do 10000 zł Gdyby wystarczał Ci ploter o powierzchni obróbki wielkości zeszytu szkolnego to taniej będzie kupić gotowca http://allegro.pl/listing/listing.php?o ... r+laserowy . Przy większych gabarytach samodzielna budowa może już być opłacalna. Zobacz w Allegro i na Ebay ile kosztują elementy podstawowe czyli tuba laserowa, zasilacz, soczewki, lusterka, okulary ochronne (!) -to na początek całej kalkulacji.


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#3

Post napisał: ezbig » 31 sie 2013, 04:47

Tu (link) masz przykładowe koszty lasera 40W o polu pracy 30x50 cm (link ). Nawet są tam chyba gotowe plany. Taki laser przypomina mechanicznie (patrząc od strony użytych rozwiązań i solidności) bardziej drukarkę niż frezarkę. Mechanika, sterowniki, silniki w miarę tanie - najdroższy jest laser z osprzętem. Czy opłaca się budować? To już zależy od twoich zdolności i samozaparcia (jak nie skończysz to się nie opłaca ;)).


Autor tematu
bitek5
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 67
Rejestracja: 13 lis 2012, 22:46
Lokalizacja: M-C

#4

Post napisał: bitek5 » 31 sie 2013, 14:57

myślę o laserze ,który byłby uniwersalny , cięcie, grawerowanie ,(na czym polega trudność grawerowania z bitmpy), pole robocze w granicach 100x100 cm , czy laser może pracować na mach ? czy laser może precować na sterownikach i płycie głównej od sponsora ? . Co do mechaniki nie widzę żadnych problemów z wykonaniem porównywalnym do fabrycznych .
Co do finansuw myślę że przy każdym typie i rozmiarze ,koszt będzie niższy robiąc samemu
niźli zakup nowego lub nawet używanego


cinematic2
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1036
Rejestracja: 18 cze 2010, 12:22
Lokalizacja: czasem Polska

#5

Post napisał: cinematic2 » 31 sie 2013, 15:14

Nie zrobisz dobrze grawerującego plotera na Machu. O ile w ogóle.
Tak czy inaczej sterowanie, laser, zasilacz musisz kupić.
80% ploterów na świecie korzysta ze sterowników firmy Leetro np. najtańszy MCP6515 i programu LaserCut.
http://www.rabbitlaserusa.com/Manuals/MPC6515Manual.pdf
Powierzchnia robocza 100x100 cm to już nie przelewki.
Proponuję zacząć od mniejszej, bo nauka na tak dużym formacie może cie sporo kosztować.
Poza tym takie duże maszyny robi się tylko do cięcia. Z wielu powodów.
Ostatnio zmieniony 31 sie 2013, 17:30 przez cinematic2, łącznie zmieniany 1 raz.
"Kiedy niesprawiedliwość staje się prawem, opór staje się obowiązkiem".
Thomas Jefferson.

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#6

Post napisał: markcomp77 » 31 sie 2013, 15:19

trzeba by zobaczyć czym steruje się zasilacz lasera...
ale jest duża szansa, którą warto sprawdzić... na możliwość sterowania mocą lasera PWMem
PWM może robić mach/linuxcnc itp na wybranym wyjściu portu lpt
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm

Awatar użytkownika

triera
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1454
Rejestracja: 16 paź 2005, 01:26
Lokalizacja: Świecie

#7

Post napisał: triera » 31 sie 2013, 17:21

ze sterowaniem PWM z lpt może być problem:
większość zasilaczy laserów Co2
wymaga częstotliwość min. 20kHz do 50kHz...


Autor tematu
bitek5
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 67
Rejestracja: 13 lis 2012, 22:46
Lokalizacja: M-C

#8

Post napisał: bitek5 » 01 wrz 2013, 00:44

Poza tym takie duże maszyny robi się tylko do cięcia. Z wielu powodów.

ostatnio robiłem grawer w pewnej fiemie o wymiarze 60 x 50 cm (sporo to kosztowało ) ale było to robione na maszynie o podobnym polu roboczym o jakim ja wspominam . Co do sterowania to nie bardzo jestem w temacie , pytam o mach bo na takim programie pracuję na mojej frezarce , jest mi znany , strrowania do lasera nigdy nie analizowałem

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#9

Post napisał: markcomp77 » 01 wrz 2013, 08:41

dla zasilacza lasera:
triera pisze:wymaga częstotliwość min. 20kHz do 50kHz...
bitek5 pisze:pracuję na mojej frezarce
ile daje się ustawić w machu częstotliwość dla sygnału PWM?
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm

Awatar użytkownika

bratanek65
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 695
Rejestracja: 06 lis 2010, 10:26
Lokalizacja: Miasteczko

#10

Post napisał: bratanek65 » 01 wrz 2013, 10:15

To, co sobie ustawisz w Machu to jedno, a to na co ci rzeczywiście pozwoli port LPT to drugie.
"Let's Go Brandon"

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”