Potrzebuje jak najwiecej informaci

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
michal38
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 22 maja 2009, 13:06
Lokalizacja: Stalowa Wola

Potrzebuje jak najwiecej informaci

#1

Post napisał: michal38 » 22 maja 2009, 13:09

Witam jestem nowy na forum.Nie wiem czy w dobrym dziale napisalem.
Potrzebuje informacji na tematy :
korekcja narzedzia w maszynach cnc
modelowanie powierzchni cnc
zuzycie narzedzia i paramerty skrawania na cnc
trwalosc narzedzi skrawajacych cnc

Z gory dziekuje za okazala pomoc :!:



Tagi:


krzysiekgrab
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 741
Rejestracja: 16 lip 2008, 15:07
Lokalizacja: Polska, Augustow

#2

Post napisał: krzysiekgrab » 22 maja 2009, 15:20

witam

odnośnie pierwszego zagadnienia to domyślam się, że chodziło o to:

https://www.cnc.info.pl/topics45/kompen ... ompensacja

jeżeli nie to przepraszam :)


rozwiń proszę pojęcie " modelowanie powierzchni cnc" . Chodzi może o tworzenie rysunku na podstawie, którego stworzymy g-kod??
„Jeżeli nie znasz portu do którego płyniesz,
to żadne wiatry nie będą Ci sprzyjać”

Programowanie sterowników PLC Fatek, HMI Weintek, sterowniki maszyn CNC, Mach3;


maks1982r
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 6
Rejestracja: 25 cze 2009, 08:11
Lokalizacja: Starachowice

#3

Post napisał: maks1982r » 25 cze 2009, 08:46

Modelowanie powierzchni nie wiem dokładnie co masz na myśli.

Zużycie narzędzia i praametry skrawania na cnc:- zużycie narzędzi jaki i parametry zależą jaki materiał obrabiamy. Na zużycie narzędzia wpływają parametry, źle dobrane doprowadzą narzędzie do szybszego zużycia a nawet zniszczenia. Zależy to jakichnarzędzi uzywamy te tańsze wiadomo będą miały mniejszą żywotność a droższe wiadomo. Chłodziwo również wpływa na zuzywanie się narzędzi (chyba, że musi być to obróbka na sucho). Parametry obróbki dobiera się np. na podstawie zdobytej wieloletniej praktyki bądź z tabel, czasami tez trzeba użyć wzorów i samemu policzyć.
Też nie napisałeś o jakie narzędzia konktetnie ci chodzi, jaka to ma byc obróbka?
Jeśli napiszesz o jaką obróbkę Ci chodzi postaram Ci się pomóc lepiej również z korekcją narzędzia.
Pozdrawiam i życze cierpliwości.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5372
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#4

Post napisał: jasiu... » 25 cze 2009, 18:39

To się powtarza co dwa tygodnie.

http://masters.ckp.pl/plecyk/

Po lewej w Menu masz "Programowanie CNC" a w tym choćby http://masters.ckp.pl/plecyk/cnc_korekcja.htm - nie ma sensu przepisywać. Jeśli masz jakieś szczegółowe pytania, to staraj się je sformułować, bo w jednym poście to zawartości kilkunastu książek to się nie da omówić. Choćby to modelowanie powierzchni. Co przez to rozumiesz? Pozostałe pytania też są zbyt ogólne na forum. Staraj się raczej konkretyzować problemy. Będzie łatwiej.


glopijasio
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 34
Rejestracja: 24 lip 2009, 02:11
Lokalizacja: z Polski

#5

Post napisał: glopijasio » 24 lip 2009, 03:09

Cześć! Obsługuję frezarkę CNC Fanuc (seri "i" czy coś takiego). Mam prośbę: prosę mi podpowiedzieć jak zatrzymać obroty wrzeciona, żeby wymienić np. stępiony frez, lub płytki, nie resetując programu. Program np. "idzie" kilka godzin, a jak go zresetuje to muszę go na nowo uruchomić. Chodzi mi o możliwość wymiany tępego narzędzia w dwóch przypadkach: jak program jest napisany z "ręki" oraz jak program jest napisany przez np. Unigraphics'a.

Pozdrawiam, glopi jasio


kaleena
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 442
Rejestracja: 11 mar 2008, 10:22
Lokalizacja: B-ce

#6

Post napisał: kaleena » 24 lip 2009, 06:13

Z pewnością masz na pulpicie sterowniczym pokrętła od ręcznej regulacji obrotów i posuwu. Jeśli zagłębianie masz poza materiałem lub jest przed zagłębianiem przejazd na bezpiecznej wysokości, wtedy zdejmujesz najpierw posuw, potem obroty i dokonujesz wymiany; włączasz obroty, posuw i jazda. W drzwiach maszyny wyłączyć trzeba blokadę (jeśli jest), żeby nie zatrzymało programu.


glopijasio
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 34
Rejestracja: 24 lip 2009, 02:11
Lokalizacja: z Polski

#7

Post napisał: glopijasio » 24 lip 2009, 06:23

Jeszce raz ja - glopi jasio - oczywiście nie chodzi mi o dopisywanie w programie np. co pare setek linijek opcji zatrzymania obrotów wrzeciona, ale chodzi mi najlepiej o to, że jak zauważę, że płytki są do wymiany, to żebym właśnie wtedy mógł zatrzymać nie tylko posów, ale i obroty wrzeciana (idealnie by było, gdybym mógł to narzędzie jeszcze raz wybazować) a następnie puszczenie dalszej części programu. Dodam, że koledzy na Heidehainie mają standardową procedure na zatrzymanie obrotów, natomiast my na Fanuc'u od roku nie możemy sobie z tym poradzić i tylko "obchodzimy" problem.

Pozdrawiam - glopi jasio

[ Dodano: 2009-07-24, 06:29 ]
Oj, niestetu tutaj jest problem. O ile pokrętłem, czy czerwonym przyciskiem STOP mogę zatrzymać posów, o tyle obroty mogę zmniejszyć tylko do 50% wpisanych w programie. Tu tkwi problem! Ale dziękuję za zainteresowanie i proszę spróbować mi podpowiedzieć jakąś inną metodę.

glopi jasio
Kiedy natkniemy się na pole minowe, nasza piechota przeprowadza atak dokładnie tak, jakby go tam nie było. Gieorgij Żukow (1896-1974)

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7991
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#8

Post napisał: WZÓR » 24 lip 2009, 18:35

glopijasio pisze:...(idealnie by było, gdybym mógł to narzędzie jeszcze raz wybazować) ...
... nie widzę potrzeby.

Zatrzymaj cykl (czerwonym przyciskiem) gdy głowica znajdzie się poza granicami materiału.
Zatrzymaj obroty, przejdź na ,,ręczny'' , pojedź osią Z do góry , wymień płytki , włącz ponownie obroty , zmniejsz RAPIDA na50%(tak na wszelki wypadek :wink: ) , przejdź na program i wciśnij CYCLE START.
Jak głowica zacznie skrawać ponownie przestaw RAPIDA na 100%.

....mam nadzieję , że zrozumiałeś.


glopijasio
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 34
Rejestracja: 24 lip 2009, 02:11
Lokalizacja: z Polski

#9

Post napisał: glopijasio » 25 lip 2009, 02:04

Powinno się udać! Zrozumiałem wszystko. Sprawdzę jutro - odpiszę jak zwykle ok. północy czy zadziałało.

Pozdrawiam!

glopi jasio

[ Dodano: 2009-07-25, 22:20 ]
Niestety nic z tego. Dzisiaj wypróbowałem Twój pomysł. Miałem program napisany z ręki na wykonanie dwóch nakiełków o współrzędnych (w uproszczeniu) X0 Y10 Z0 , na głębogość Z-2. oraz drugi nakiełek X0 Y-10 Z0. (wysokość bezpieczeństwa R2, łamanie wióra Q1) w "cyklu wiercenia otworów". Program był napisany z wywołaniem funkcji G90 (w odróżnieniu od G91 tzw. przyrostowej. w G91 nakiełek byłby zrobiony o 10mm w igrekach, a w wartości bezwzględnej przeszedł ze współrzędnej Y-10 do współrzędnej Y10, czyli o 20mm-piszę to żebyś wiedział, że z ręki trochę piszę). Uruchomiłem program. Frezarka zaczęła wiercić, doszła do gł. ok. 1mm wtedy dałem STOP. posów się zatrzymał (obroty jak zwykle nie). przekręciłem potencjometr z trybu AUTO na MANUAL. w tym momencie obroty się zatrzymały. mógłbym wtedy np. wymienić płytki gdyby to była głowiczka, ale co z tego, skoro jak włączyłem obroty, to obroty się włączyły, ale jak przekręciłem potencjometr z trybu MANUAL na tryb AUTO, to niestety obroty się zatrzymały. Nie mogłem przyciskiem OBROTY włączyć ich. Co ciekawe jak dałem CYKLE START to orotów nie było , ale posów szedł dalej w trybie programu. dokończył pierwszy nakiełek i zrobił drugi, ale co z tego jak bez obrotów! (próby robiłem 200mm nad detalem). Druga ciekawostka. Jak uruchomiłem program wybazując się wcześniej 200mm nad detalem , i program zaczął robić pierwszy nakiełek , dałem stop. posów jak wcześniej się zatrzymał, obroty nie. Przeszedłem na RĘCZNY, obroty się tak jak wcześniej zatrzymały , ale mogłem je uruchomić przyciskiem NP.OBROTY PRAWE. Podjechałem ręcznie(tzw. kółkiem) w zetach wyżej 200mm. Przeszedłem z ręcznego na AUTO. niestety jak wcześniej obroty się zatrzymały. Dałem CYKLE START. Wtedy posów szedł ale tak jak wcześniej nie mogłem włączyć obrotów. co ciekawe, to że nakiełek ten w połowie przerwany był robiony 300mm nad detalem. ale drugi nakiełek już wrócił do wartości bezwzględnej o 200mm niżej.

[ Dodano: 2009-07-25, 22:45 ]
Ps. do wszystkich, którzy to czytają. Podpowiedźcie mi proszę, jak wcisnąć przycisk "że pomógł" !???

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#10

Post napisał: skoti » 25 lip 2009, 23:28

Przycisk pomógł bedziesz mial do dyspozycji w temacie ktory sam zalozysz .

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”