Jaki typ konstrukcji dla grawerki/plotera CNC

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
Sprawiedliwawie
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 25 sty 2015, 21:50
Lokalizacja: Elbląg

Jaki typ konstrukcji dla grawerki/plotera CNC

#1

Post napisał: Sprawiedliwawie » 29 sty 2015, 23:28

Witam Państwa.
Potrzebuję pole robocze rzędu +- 13x15 cm i praca w aluminium i może w czymś twardszym. Konstrukcja czysto hobbistyczna, ale zależy mi na dokładności takiej jak przy grawerowaniu, robieniu małych napisów. Przemiał roboczy nie będzie jakiś wielki, ale jednocześnie obawiam się o to że po 2 grawerkach maszyna będzie rozregulowana, a słaba konstrukcja uniemożliwi mi jej dostrojenie.

1. Jaka konstrukcja dla tak szczegółowych wymagań i małego pola roboczego?
2. Profile aluminiowe odpadają, prawda?
3. Konstrukcja z metalu na zamówienie i przyspawanie spodu z "górą" na której będzie wrzeciono? ale... podobno spawy są słabym elementem konstrukcji z tego co na forum czytałem...
4. Wrzeciono takie jak KRESS z allegro zda egzamin?



Tagi:


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Jaki typ konstrukcji dla grawerki/plotera CNC

#2

Post napisał: kubus838 » 30 sty 2015, 00:22

Witam
Sprawiedliwawie pisze: 1. Jaka konstrukcja dla tak szczegółowych wymagań i małego pola roboczego?
Nie ma specjalnych wymagań konstrukcyjnych co do wymiaru pola roboczego. Maszyna czy to ma służyć do grawerowania czy do frezowania 3d powinna być sztywna. Chodzi o to aby potczas frezowania czyli wtedy kiedy wirujący frez wchodzi w materiał nie wyginała się jej konstrukcja a co z tym idzie frez nie ustępował na materiale. W przypadku wiotkiej konstrukcji maszyna nie będzie frezowała zgodnie z wymiarami projektu a co za tym idzie będziesz łamał frezy. Czyli narobisz się a z Twojej roboty nic nie wyjdzie. Dlatego nawet do grawerowania maszyna musi byc sztywna.
Sprawiedliwawie pisze: 2. Profile aluminiowe odpadają, prawda?
Profile aluminiowe jak najbardziej mogą być. Popatrz na projekty zamieszczone na tym forum. Wiadomo, że zwykły profil o przekroju kwadratu będzie wiotki w sosunku do profilu "udziwnionego" czyli z dodatkowymi elementami które go usztywniają. Widziałem wiele frezarek gdzie brama była zbudowana z odpowienich profili aluminiowych i służyły do frezowania 3d czy to w drewnie czy to w stali.
Sprawiedliwawie pisze: 3. Konstrukcja z metalu na zamówienie i przyspawanie spodu z "górą" na której będzie wrzeciono? ale... podobno spawy są słabym elementem konstrukcji z tego co na forum czytałem...
Generalnie spawanie takie obrabiarki to zły pomysł. Spaw ma to do siebie, że sciaga. Jeżeli ustawisz sobie kilka elementów na odpowienim wymiarze i je pospawasz to na pewno ustawione wymiary ulegną zmianie. Więc lepiej konstrukcje frezarki skręcać na śrubu.
Sprawiedliwawie pisze: 4. Wrzeciono takie jak KRESS z allegro zda egzamin?
Kres jest dobrym wrzecionem - nie mam tu na myśli ceny bo jej nie znam. Tylko do niego trzeba dobrze usztywnić frezarke.


Z tego co się orientuje to ludzie budują maszyny z tzw. jeżdżącą bramą albo jeżdżącym stołem. Nie musze pisać czym one sie różnia. O tyle co jest zbydowanych maszyn tyle jest opinni które są lepsze. Napewno te z jeżdżącą bramą robią spore wrażenie podczas pracy. O takiej moge pisać bo sam taką zbudowałem. Podstawę mam stalową skręcaną a góre właśnie z profili aluminiowych o udziwnionej kontsrukcji. frezowałem na niej już tworzywo, drewno, mdf, aluminium i stal. A jako wrzeciona używam mini szlifierki typu dremel i na stali dawała radę tylko chłodzenie powietrzne musiałem dołożyć. Tylko cała sztuka nie polega na tym aby położyć materiał na stole, zamontować frez i do roboty. Cała tajemnica polega na ustawiniu samej obróbki czyli prędkość, posów, ilość przejść. Jeżeli proces obróbki żle ustawisz to jaką maszyne byś miał to ją załatwisz w ciągu paru minut. Więc na początek proponuje do testów użyć sturoduru lub styropiany.

robert

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#3

Post napisał: adam Fx » 30 sty 2015, 09:06

coś jak ta moja będzie OK dałbym jedynie śruby kulowe i może wałki podparte lub szyny 15 to zależy od funduszy. Krees zda egzamin ale cichszy będzie mokry chińczyk.
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”