Sinumeric 810 PCU20 a sieć

Dyskusje na temat systemu Sinumerik

Autor tematu
Chucheros
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 10
Rejestracja: 18 lip 2007, 18:48
Lokalizacja: Brzesko

Sinumeric 810 PCU20 a sieć

#1

Post napisał: Chucheros » 06 lis 2008, 19:37

Witam wszystkich!
Jestem tu nowy i chciałbym na początek się przywitać.
Mam taki "mały" problemik:

Moja firma wzbogacia się ostatni o maszynę Bridgeport GX 1000 ze sterowaniem Sinumeric 810 wersja PCU20. Chciałem ten sprzęt podłączyć do sieci komputerowej (coby "nowoczesność w domu i zagrodzie" uskutecznić)
Rozłożyłem kabelki, opiąłem ładnie, przetestowałem, podłączyłem do karty sieciowej w sterowaniu. Został nabyty również stosowny programik szacownej firmy Siemens do komunikacji z ustrojstwem. Nazwy programu nie pomnę. Pingi do maszyny są, softkey został skonfigurowany, adres UNC komputera udostępniającego programy wprowadzony, użytkownicy skonfigurowani w sterowaniu i programiku. Juz było pięknie, programy w katalogu wrzucone - słowem cud, miód i orzeszki. Maszyna się zrestartowała, wstała i mruga raźno - naduszam zatem softkey z dumnym napisem SIEC a tu kupa! Komunikat w stylu "Brak uprawnień" się pokazał. Zdurniałem z lekka - zdążyłem już rozgłosić, że to dzisiaj jest TEN dzień. Nie wiem, co jeszcze mógłbym zrobić. Komputer udostępniający stoi na Wingrozie XP Pro z SP3. Czy jest możliwe, że w XP należy założyć usera takiego samego jak ten, który w maszynie jest zdefiniowany do połączenia? Przyszedł mi też do głowy firewall - może bestia wredna blokuje transmisję - jako, że to po TCP/IP idzie. Jest tam Kaspersky Anti-Virus 6.0 for Windows Workstation i pracuje w trybie "easy" - mógł wredniak zablokować port bez informowania - teraz mi do głowy przyszło.
Mam jeszcze parę pomysłów, ale może ktoś już to ćwiczył?

Z góry wielkie dzięki za wszelką pomoc

Pozdrawiam
Artur



Tagi:

Awatar użytkownika

gelo
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1028
Rejestracja: 01 kwie 2006, 22:08
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

#2

Post napisał: gelo » 07 lis 2008, 06:27

Na pewno musisz zalozyc takiego samego uzytkownika i haslo na PC jak na maszynie. Proponuje podczas instalacji zostawic domyslnego uzytkownika (PCU20_USER)

Rozumiem, ze na maszynie ustawiles wszystkie konfiguracje w 'Logic drives' - Dysk logiczny'
W zalacznikach pliki jak konfigurowac siec na maszynie i na PC.

Czy wogole udalo ci sie chociaz raz nawiazac komunikacje?
Na pewno katalog, na ktorym bedziesz przechowywal pliki musi byc udostepniony

Winda i firewall raczej nie powinna byc powodem. Instalowalem "network managera' na WinXP SP2 i chodzilo bez problemu.

Czy mozesz mi powiedziec jakie sa wartosci ponizszych danych maszynowych?
9990
9509
9510
9511
9512
9513
To sa dane Display ( Set-up -> Machine data->Display)
Załączniki
11_7_NetServer_ENG.pdf
(97.38 KiB) Pobrany 2152 razy
11_7_Network_configuration_ENG.pdf
(432.05 KiB) Pobrany 11147 razy
>>>>>>>>>> GELO <<<<<<<<<<


Autor tematu
Chucheros
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 10
Rejestracja: 18 lip 2007, 18:48
Lokalizacja: Brzesko

#3

Post napisał: Chucheros » 07 lis 2008, 08:44

Dzięki za odpowieź
Oczywiście, użytkownika i hasło jego miałem takie same.
Logic drives - zrobione mam.
Katalog mam udostępniony. W ramach testu utworzyłem jeszcze "HMI Specific Folders" - ale jak Murphy stwierdził - nie udało się tak samo
Pogrzebię w tych danych, które mi podałeś - tylko muszę się do maszyny dobrać.
Jak wyglądają te uprawnienia? 0 - najniższy, 7 - najwyższy zapewne?


Przed chwilą kolega mi doniósł, że z Tobą pisze o tym samym problemie (razem maszynę uruchamiamy) :shock: - tylko, że ja od strony sieciowej a on - elektronik.

Pozdrowienia
Artur

Dodano: 2008-11-07, 09:54
No więc jest tak:
MD 9509 - 7
MD 9510 - 7
MD 9511 - 7
MD 9512 - 7
MD 9513 - 7

Nie znalazłem MD 9990

Ustawiłem w Server names adres komputera udostępniającego programy.
Po restarcie zadziałało bezbłędnie.
Wylogowałem się, zalogowałem użytkownika, który ma pracować - i kupa :shock:
Zalogowałem się powtórnie - i jeszcze większa kupa :evil:
Ustawiłem HMI Network Manager jako usługę - nie pomogło :cry:

W tym momencie zabrakło mi pomysłów

Aha - IP maszyny i IP komputera są zawsze takie same - nadawane przez UTM na podstawie adresu MAC.

Oprócz tego jeszcze jedna wątpliwość - komp ma wysyłać programy dla wszystkich maszyn w okolicy (w tej chwili 5 - a dojdzie jeszcze jedna). 4 z nich pójdą po RS-232/485
Ten GX 1000 z którym walczymy i jeszcze jedna maszyna (na razie się produkuje) pójdą po sieci.

Programy lądują w katalogu ...\OSN\%nazwa_maszyny% - żeby operatorom się nie myliło.

W związku z tym, myślę o ustawieniu w "HMI specific shared folder" katalogu GX1000 dla tej maszyny (by nie widziała pozostałych katalogów) - jak wtedy wpisać adres w Softkey? Miałem \\W1M\OSN - gdy OSN był współdzielony, ale jak wpisać ten "HMI specific shared folder"?
\\W1M\GX1000 ?

Pozdrawiam

Artur

Dodano: 2008-11-07, 10:42
No i koniec walki !

Nie wiem jak, ale ruszyło, serwer idzie jako usługa, łączy się i wszystko jest OK

Wielkie Dzięki za sugestie!


unleashed
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 12
Rejestracja: 25 maja 2010, 19:44
Lokalizacja: bełchatów

#4

Post napisał: unleashed » 25 maja 2010, 19:49

Witam. troche odświeże temacik. Mam taki problem nie mogę podejrzeć wartości maszynowych o którch pisze kolega Gelo, naciskając na Machine data wyskakuje komunikat "no Access rights" i pytanie jest gdzie i co zmienić żebym mógł tam wejść? Bede wdzięczny za pomoc

Awatar użytkownika

gelo
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1028
Rejestracja: 01 kwie 2006, 22:08
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

#5

Post napisał: gelo » 25 maja 2010, 22:19

Mozesz sprobowac przekrecic kluczyk w pozycje 3
Dodatkowo Sinumerik posiada zestaw hasel ktore definiuja poziom dostepu:
CUSTOMER - poziom uzytkownika
EVENING - poziom serwisu, utrzymania ruchu
SUNRISE - poziom producenta

Jezeli nie wiesz jak podejzec parametry to lepiej ich nie podgladaj :mrgreen: bo przez przypadek mozesz niezle namieszac i moze juz nie byc odwrotu. Hasla sa jawne ale tylko dla tych ktorzy wiedza co robic.

Poza tym niektore dane maszynowe uruchamiaja co prawda pewne opcje dodatkowe, ale i tak potrzeban jest licencja zeby mozna ich bylo legalnie uzywac :neutral:

Te i inne inforamcje znajdziesz w dokumentacji siemensa.
http://www.automation.siemens.com/docon ... &scope=all
>>>>>>>>>> GELO <<<<<<<<<<


unleashed
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 12
Rejestracja: 25 maja 2010, 19:44
Lokalizacja: bełchatów

#6

Post napisał: unleashed » 25 maja 2010, 23:05

juz tłumacze o co mi konkretnie chodzi. sterownik steruje prasą rewolwerowa finnpower A5. Do przenoszenia programów używamy dyskietek i chcemy podłączyć pod kompa żeby przesyłać je przez siec. I jest tego typu problem ze maszyna i komp się widza ale nie widać na maszynie udostępnionych programów. Wszystko zrobiłem wg instrukcji i lipa. Najlepsze je to ze gość który przyjeżdża czasami z serwisu w ogóle nie chciał sie za to zabrac cały czas sie wykręcał.


udalo mi sie wejsc w te parametry i wszystkie maja 7. Co moge jeszcze zrobic zeby to zadzialało?

Awatar użytkownika

gelo
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1028
Rejestracja: 01 kwie 2006, 22:08
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

#7

Post napisał: gelo » 26 maja 2010, 22:06

A jak laczysz sie z maszyna? Masz network managera czy probujesz po prostu tak sobie wejsc przez explorera??
A tak poza tym, to przewidziane jest, ze to operator z maszyny pobiera sobie programy z PC i tylko on moze widziec katalog na PC gdzie umieszczone sa programy.
PC nie ma mozliwosci podejrzenia zawartosci katalogu maszyny. :shock:
>>>>>>>>>> GELO <<<<<<<<<<


unleashed
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 12
Rejestracja: 25 maja 2010, 19:44
Lokalizacja: bełchatów

#8

Post napisał: unleashed » 27 maja 2010, 07:44

ja wiem ze tylko z maszyny moge podgladac i łącze sie przez HMI Embedded network menagera. W Message window po wcisinieciu na maszynie przycisku przypisanego do łączenia sie z kompem wyskakują komunikaty ze jest połączenie i ze czyta pliki z servera, ale na maszynie ze 2 minuty nic nie mozna zrobic tak jakby długo zczytywał a nastepnie pokazuje sie pole tylko z kursorem bez plików. W maszynie, tam na dole ,pokazuje dostepne miejsce na dysku i czasami pokazuje 0 a czasami 4GB. Kabel jest na 100% sprawny bo testowany na dwóch komputerach jednym z nich jest ten którego próbuje podłączyć do maszyny.

Awatar użytkownika

gelo
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1028
Rejestracja: 01 kwie 2006, 22:08
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

#9

Post napisał: gelo » 27 maja 2010, 21:34

Skoro co jakis czas masz polaczenie i widzisz 4GB wolne to ustawienia masz dobre. Byc moze cos jest nie tak na PC, ktorego uzywasz... Moze jakas zapora albo antywirus miesza. Probowales na innym PC? Albo wylaczyc wszystkie zapory itp?
>>>>>>>>>> GELO <<<<<<<<<<


unleashed
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 12
Rejestracja: 25 maja 2010, 19:44
Lokalizacja: bełchatów

#10

Post napisał: unleashed » 01 cze 2010, 13:11

Witam ponownie. Miałem troche pilne pracy i nie było czasu pokombinowac i dzisiaj ponownie sie zabrałem za podłączanie. I dalej lipa, maszyna nie widzi plików udostępnionych w komputerze. Próbowałem na innym i jest to samo, przestawiałem ustawienia karty sieciowej i też nic. W message window wyskakuje cos takiego:
Załączniki
hmi (Custom).JPG
hmi (Custom).JPG (53.27 KiB) Przejrzano 1635 razy

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Siemens Sinumerik CNC”