Problem z układem współrzędnych-Fanuc 0i TC-Tokarka

Dyskusje na temat systemu Faunc

Autor tematu
Oskarr
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 28 kwie 2016, 19:25
Lokalizacja: W-wa

Problem z układem współrzędnych-Fanuc 0i TC-Tokarka

#1

Post napisał: Oskarr » 28 kwie 2016, 20:55

Witam
Na wstępie nakreślę moją sytuację-Jestem początkującym tokarzem. Odbyłem 50h kurs cnc, później przyuczałem się przez 2 tygodnie przy innym tokarzu po czym ten wyjechał do Niemiec a ja zostałem z tokarką bez nikogo znającego się na tych klockach na zakładzie. Możliwe więc, że jest to coś podstawowego z tym, że sam nie mogę na to wpaść.

Maszyna podczas obróbki zmienia położenie układu współrzędnych, tudzież dodaje coś do osi.
Przed pracą maszyny wszystko jest w porządku. Mierzę narzędzia, ustalam zero na detalu. Poruszając się na "jogu" układ współrzędnych jest w porządku.
Gdy wystartuję program współrzędne się zmieniają, pokazuje mi, że 0 w osi Z jest zupełnie w innym miejscu i tam dojeżdża. Gdy przerwę program fanuc wraca do "mojego" układu współrzędnych i zamiast 0 pokazuje zgodnie z prawdą, że jest np. -113 w osi Z.
Dla G28 U0 W0 wraca normalnie w punkt maszynowy. Próbowałem wpisywać G54 przed każdą operacją(mój punkt bazowy), nic się nie zmieniło.

Z tego co zauważyłem wydaje mi się, że problem jest z mierzeniem narzędzi. Narzędzia odsuwają się od przedmiotu mniej więcej o tyle na ile je wymierzyłem. Tak jakby maszyna uznawała, że narzędzie jest 2 razy dłuższe niż wyszło z mierzenia. W osi X też się odsuwają a np. wiertła, które mają w osi X zero, na zerze w Xsie podczas obróbki pozostają.
Z góry dzięki za pomoc.




mariusz123a
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 201
Rejestracja: 14 cze 2011, 22:05
Lokalizacja: ...

#2

Post napisał: mariusz123a » 29 kwie 2016, 00:20

Na ten problem mogą się składać tylko dwa czynniki, mianowicie błędne mierzenie narzędzi lub błędne mierzenie bazy. Osobiście stawiam na błędny pomiar bazy. Jak narzędzie masz zmierzone to wczytaj jego geometrię w MDI poprzez komendę np. T0101 i nie resetując zrób jeszcze raz pomiar bazy. Prawdopodobnie podczas pomiaru bazy nie masz wywołanej geometrii narzędzia i stąd masz te problemy.


Rafałkab
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 17
Rejestracja: 19 mar 2016, 19:23
Lokalizacja: staporkow

#3

Post napisał: Rafałkab » 29 kwie 2016, 07:08

Oskarr czy mógłbyś napisać krok po kroku jak wykonujesz zero detalu i ustawiasz narzędzia? A jak wejdziesz w OFSSET,DETAL może Twój poprzednik ustawił np w G55? Albo mogła byś sytuacja ze robił detal w trakcjie obróbki wyciągał detal że szczęk zmienił współrzędne dla zero detalu z G54 na G55 i teraz gdy wywołujesz narzędzie mdi to trzeba za każdym razem wpisać Numer współrzędnych dla których ustawiasz narzędzie czyli np G54,G55,lub G56


mag999
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 714
Rejestracja: 14 sty 2015, 18:59
Lokalizacja: Polska

#4

Post napisał: mag999 » 29 kwie 2016, 08:36

Bazę G54 itd wywołuje się raz. Np po uruchomieniu maszyny.

Ja to robię tak ze planuje czolo detalu i do niego ustawiam wszystkie narzędzia na Z0

Wchodzę w offset a potem w geometrie i wybieram konkretne narzędzie np dla T0202 to wybieram 02 i wpisuje Z0 i naciskam pomiar następnie przez MDI wywołuje ponownie narzędzie.

Zobacz czy w programach nie ma jakichś cudów.


Rafałkab
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 17
Rejestracja: 19 mar 2016, 19:23
Lokalizacja: staporkow

#5

Post napisał: Rafałkab » 29 kwie 2016, 10:38

Jak się używało dwóch baz współrzędnych i są dwie zapisane np G54 i G55 to przy każdym narzędziu musisz podać już tą bazę w której narzędzie pracuje w danym czasie, gdy nigdy nie zmieniało się baz współrzędnych to nie trzeba nic pisać bo maszyna sama wybiera domyślnie. Dlatego proponowałem by to sobie kolega Oskarr to sprawdził i napisał krok po kroku jak to wykonuje wtedy napewno ktoś mu tu pomoże to ogarnąć


Autor tematu
Oskarr
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 28 kwie 2016, 19:25
Lokalizacja: W-wa

#6

Post napisał: Oskarr » 29 kwie 2016, 14:26

To co kolega Mariusz napisał jest bardzo prawdopodobne. Narzędzie którym mierzyłem bazę wywoływałem przyciskiem do obracania głowicą a nie przez wpisanie funkcji T... w MDI. Jeśli przez to nie jest wywoływana geometria narzędzia to po problemie. Jutro będę na zakładzie to sprawdzę. Dzięki wszystkim za szybkie odpowiedzi.


Rafałkab
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 17
Rejestracja: 19 mar 2016, 19:23
Lokalizacja: staporkow

#7

Post napisał: Rafałkab » 29 kwie 2016, 15:12

Tzn szkolny błąd :lol: każdemu się zdarza :???:


Autor tematu
Oskarr
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 28 kwie 2016, 19:25
Lokalizacja: W-wa

#8

Post napisał: Oskarr » 01 maja 2016, 20:14

Zapomniałem napisać. Maszyna chodzi jak powinna, dzięki jeszcze raz za pomoc.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Fanuc”