Podajnik w Mori Seiki SL 150

Dyskusje na temat systemu Faunc

Autor tematu
alif
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 13
Rejestracja: 05 wrz 2008, 19:57
Lokalizacja: warszawa

Podajnik w Mori Seiki SL 150

#1

Post napisał: alif » 28 paź 2008, 08:37

Witam!
Jak uruchomić z programu podawanie pręta z podajnika? Podajnik ma liniał więc moje drugie pytanie brzmi: czy da się wysunąć pręt na konkretną długość? Dodam, że sterowanie to Fanuc 21 TA.



Tagi:

Awatar użytkownika

CNCRob
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1319
Rejestracja: 24 cze 2007, 20:42
Lokalizacja: Świdwin / Worcester

#2

Post napisał: CNCRob » 28 paź 2008, 11:10

z czym masz konkretniej problem bo troche niezrozumiale to pytanie... podajnik zapewne ma linial po to aby wiedzial kiedy konczy sie material ale jesli nie podasz modelu to mozna jedynie zgadywac. w jakim sensie nie mozesz go odpalic? zapewne musisz albo otworzyc szczeki gdy podajnik bedzie w trybie auto lub rzucic jemu impuls poprzez wpisanie odpowiedniej funkcji M ale to juz zalezy ktora funkcje tobie producent maszyny ustawil. podaj typ maszyny i podajnika.
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -
Able to use the following programmes: FANUC Series 18i-TB, FANUC O-T, SIEMENS SINUMERIC 810D & 840D, ShopMILL, ShopTURN, ManualTURN, HEIDENHAIN CNC ISO, DIN PLUS and TURN PLUS (CNC PILOT) and many more.


Autor tematu
alif
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 13
Rejestracja: 05 wrz 2008, 19:57
Lokalizacja: warszawa

#3

Post napisał: alif » 28 paź 2008, 11:35

Maszyna nazywa się jak w temacie Mori Seiki SL 150, podajnik to Multifeed ML1, a moje pytanie brzmi: jak uruchomić z programu podawanie pręta z podajnika, czyli jakie funkcje wpisać, żeby pręt się wysunął. Z otwarciem i zamknięciem szczęk sobie poradzę.

Awatar użytkownika

CNCRob
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1319
Rejestracja: 24 cze 2007, 20:42
Lokalizacja: Świdwin / Worcester

#4

Post napisał: CNCRob » 28 paź 2008, 11:46

podajnik jedynie kojaze z pamieci ale chyba mialem z nim stycznosc. jest to podajnik pneumatyczny z ruchoma szuflada wrzucajaca nowe prety? taki na metrowe lub troche ponad kawalki pretow gdzie role popychacza spelnia dlugi pret ktory dziala jak tlok? czy ten podajnik jednak stale trzyma material?
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -
Able to use the following programmes: FANUC Series 18i-TB, FANUC O-T, SIEMENS SINUMERIC 810D & 840D, ShopMILL, ShopTURN, ManualTURN, HEIDENHAIN CNC ISO, DIN PLUS and TURN PLUS (CNC PILOT) and many more.


Autor tematu
alif
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 13
Rejestracja: 05 wrz 2008, 19:57
Lokalizacja: warszawa

#5

Post napisał: alif » 28 paź 2008, 13:05

tak, wszystko się zgadza

Awatar użytkownika

CNCRob
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1319
Rejestracja: 24 cze 2007, 20:42
Lokalizacja: Świdwin / Worcester

#6

Post napisał: CNCRob » 28 paź 2008, 13:16

podajniki te zazwyczaj sprzeglane sa z jednoczesnym otwarciem szczek w maszynie. probowales zalaczyc podjanik w trub auto i w maszynie w trybie auto utworzyc szczeki? wtedy tlok podajnika powinien pchnac material. a wysuwamy go na zderzak mocowany w miejsce jednego z narzedzi. nie wiem czego dokladnie oczekujesz ale moge cie dokladnie pokierowac co i jak robic.
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -
Able to use the following programmes: FANUC Series 18i-TB, FANUC O-T, SIEMENS SINUMERIC 810D & 840D, ShopMILL, ShopTURN, ManualTURN, HEIDENHAIN CNC ISO, DIN PLUS and TURN PLUS (CNC PILOT) and many more.


Autor tematu
alif
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 13
Rejestracja: 05 wrz 2008, 19:57
Lokalizacja: warszawa

#7

Post napisał: alif » 28 paź 2008, 13:29

Próbowałem w programie wpisać mu funkcję , bodajże M79, która powinna wysuwać pręt, ale program w tym miejscu stawał i tak jakby czekał na jeszcze jakąś informację. Myślałem, że trzeba mu w tym miejscu podać wartość wysunięcia. Dzięki za podpowiedź ze zderzakiem. Byłbym bardzo wdzięczny za fragment programu, w którym by były te wszystkie komendy o których mówimy. Dziękuję za pomoc.

Awatar użytkownika

CNCRob
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1319
Rejestracja: 24 cze 2007, 20:42
Lokalizacja: Świdwin / Worcester

#8

Post napisał: CNCRob » 28 paź 2008, 13:44

M79? jak masz wytlumaczona ta funkcje? nie jest to moze jako impuls do podajnika a nie wysuniecie? raczej jestem pewien, ze bedziesz musial uzyc zderzaka. po szybko wymysle kawalek programu, raczej nie powinien miec bledow:
M5 (zatrzymanie wrzeciona)
T0100 (zmiana narzedzia na zderzak)
G0 X0 Z2.
G0 Z-20. (ta wartosc zawsze modyfikujesz w zaleznosci od dlugosci sztuki jaka w danym programie robisz, jesli sztuka ma 18mm a przecinak 3mm to wpisz sztuke plus 1.5-2mm przecinaka, lepiej uzyj tu zamiast G0 posuwu minutowego np F3000)
M11 (otwarcie szczek)
G4 F2 (czekanie az podajnik poda material, moze potrzebna bedzie tu funkcja o ktorej pisales aby podajnik dostal impuls)
M10 (zamkniecie szczek)
i odjazd glowicy
powinno zadzialac, jak w ktoryms miejscy sie zatrzyma to daj znac. jesli maszyna zatrzymuje sie z miejscu gdzie otwiera szczeki i nei widaomo na co czeka to sprawdz czujniki krancowe na tyle wrzeciona, te ktore daja sygnal o szczekach otwartych lub zamknietych. mam nadzieje rowniez, ze podajnik znasz i dobrze przygotowujesz go do pracy?
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -
Able to use the following programmes: FANUC Series 18i-TB, FANUC O-T, SIEMENS SINUMERIC 810D & 840D, ShopMILL, ShopTURN, ManualTURN, HEIDENHAIN CNC ISO, DIN PLUS and TURN PLUS (CNC PILOT) and many more.


Autor tematu
alif
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 13
Rejestracja: 05 wrz 2008, 19:57
Lokalizacja: warszawa

#9

Post napisał: alif » 29 paź 2008, 11:57

Witam po przerwie. Miałem odpowiedzieć wczoraj, no ale wypadła awaria i w takim razie piszę dzisiaj. Dzięki za podpowiedź, skorzystałem, ale nie mogę sobie poradzić z podajnikiem. W trybie auto nie chce popychać pręta. W instrukcjach do maszyny i sterowania ten temat jest prawie nie poruszany, nie mam skąd zaczerpnąć informacji. Proszę więc o dalsze podpowiedzi, a jeszcze lepiej było by, gdybyś miał jakąś instrukcję dotyczącą tego problemu.


kaleena
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 442
Rejestracja: 11 mar 2008, 10:22
Lokalizacja: B-ce

#10

Post napisał: kaleena » 29 paź 2008, 12:30

Ja mam podawanie pręta, jak napisał kolega Draco, przy czym po dojechaniu zderzaka na pozycję i otwarciu szczęk, jest funkcja M121 (to w moim przypadku), a po niej M96 Q26 P100 - sprawdzenie końca pręta i ewentualny przeskok przez program główny do bloku 100, po którym jest odjechanie zderzaka na pozycję wyrzutu końcówki pręta, ponowny dojazd zderzaka, podanie pręta i np.: planowanie początku pręta, jeśli nie planujemy każdej sztuki w programie głównym, bo robi to przecinak.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Fanuc”