Jak prawidlowo podlaczyc karte pamieci

Dyskusje na temat systemu Faunc
Awatar użytkownika

Magneto86
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 266
Rejestracja: 25 cze 2009, 23:06
Lokalizacja: RPZ / DW

#21

Post napisał: Magneto86 » 09 lut 2010, 18:52

udało się :)
zakupiłem komplet PCMCIA, Compact Flash i adapter CF na USB - w sumie ok 140 zł

Kartę kupiłem 4 GB, bo nie mogłem znaleźć mniejszej. Początkowo w ogóle nie działała - pomogło dopiero sformatowanie jej na system plików FAT.

Niestety udało nam się za jej pomocą uruchamiać programy dopiero po skopiowaniu ich na (bardzo małą) pamięć sterownika.
- czy ktoś wie, jak uruchomić program bezpośrednio z karty? I mógłby to w miarę przystępny sposób wytłumaczyć? Bo to co jest w instrukcji nijak ma się do rzeczywistości :(

Przypomnę, że sterowanie to Fanuc 0i-MC

mdr pisze:może wygodniej było by przyłączyć sterownik do sieci lub komputera, powinieneś mieć porty ethernet i RS232
- w moim przypadku nie bardzo, bo ten komputer to laptop i raczej sporadycznie będzie przy maszynie, a o sieci nie ma co mówić, bo to póki co pierwsza maszyna CNC na zakładzie.


Obrazek

Tagi:


mr-zgr
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 134
Rejestracja: 01 lut 2010, 16:33
Lokalizacja: Libiąż

#22

Post napisał: mr-zgr » 15 kwie 2010, 18:14

Ja mam taki problem ze u mnie nie widzi karty i wywala dwa błędy 0135 i 1010. Karta jest w systemie FAT32. Maszyna to Andrychowska TAE 45N z 2004 roku. Co zrobić żeby to zaczęło działać jak należy?

Awatar użytkownika

Magneto86
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 266
Rejestracja: 25 cze 2009, 23:06
Lokalizacja: RPZ / DW

#23

Post napisał: Magneto86 » 15 kwie 2010, 18:50

mr-zgr pisze:Karta jest w systemie FAT32
No to proponuję ją sformatować do formatu FAT16 - na 90% pomoże...
Obrazek


mr-zgr
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 134
Rejestracja: 01 lut 2010, 16:33
Lokalizacja: Libiąż

#24

Post napisał: mr-zgr » 15 kwie 2010, 20:48

tyle ze to chyba juz na maszynie bo u siebie na kompie to tylko na FAT32 moge sformatowac

Awatar użytkownika

Magneto86
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 266
Rejestracja: 25 cze 2009, 23:06
Lokalizacja: RPZ / DW

#25

Post napisał: Magneto86 » 16 kwie 2010, 08:44

Na komputerze powinno być do wyboru między innymi:
- FAT32
- FAT - tak naprawdę FAT16, czyli 16-bitowy system plików (ale w Windowsie piszą samo FAT)
Obrazek


rafalko
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 12
Rejestracja: 11 gru 2008, 16:27
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

#26

Post napisał: rafalko » 19 kwie 2010, 11:20

Magneto86 pisze:udało się :)
zakupiłem komplet PCMCIA, Compact Flash i adapter CF na USB - w sumie ok 140 zł

Kartę kupiłem 4 GB, bo nie mogłem znaleźć mniejszej. Początkowo w ogóle nie działała - pomogło dopiero sformatowanie jej na system plików FAT.

Niestety udało nam się za jej pomocą uruchamiać programy dopiero po skopiowaniu ich na (bardzo małą) pamięć sterownika.
- czy ktoś wie, jak uruchomić program bezpośrednio z karty? I mógłby to w miarę przystępny sposób wytłumaczyć? Bo to co jest w instrukcji nijak ma się do rzeczywistości :(

Przypomnę, że sterowanie to Fanuc 0i-MC

mdr pisze:może wygodniej było by przyłączyć sterownik do sieci lub komputera, powinieneś mieć porty ethernet i RS232
- w moim przypadku nie bardzo, bo ten komputer to laptop i raczej sporadycznie będzie przy maszynie, a o sieci nie ma co mówić, bo to póki co pierwsza maszyna CNC na zakładzie.
Do tego trybu zwanego DNC potrzeba w najlepszym przypadku minimum jednego podstawowego warunku, tzn drabina musi byc napisana w taki sposob aby mozliwe bylo uruchomienie tego trybu - podobnie jak MDI, EDIT, MEM itd.
Fanuc ze swojej strony udostepnia ta funkcje jako standard, natomiast wiekszosc producentow maszyn nie uruchamia tej funkcji (dlaczego??? - nie wiem, ale prawdopodobnie wiaze sie to z ryzykiem uszkodzenia panelu bo karta brzydko wystaje). Wystarczy tak naprawde napisac jedna linie programu drabinkowego tak, aby wejscie PMC z drabiny do NC - G43.x w zaleznosci od modelu sterowania bylo zalaczone.
Najczesciej tryb taki jest oznaczany na panelu operatora jako REMOTE (pokretlo albo przycisk). Jesli takiego nie ma to trzeba zmodyfikowac drabine PMC i dorobic sobie jakis fizyczny przelacznik. Tematu nie rozwijam bo kazdy lepszy automatyk bedzie wiedzial w czym rzecz.
Do uruchmienia trybu potrzebujemy jeszcze aktywowac PRM 138#7 oraz kanal I/O = 4 jesli korzystamy z karty PCMCiA.
Z praktyki wiem ze klienci sami nie sa w stanie z taka modyfikacja poradzic, bądz szef nie uwaza tego za koniecznosc, a z drugiej strony dealerzy tez niechetnie do tego zagadnienia podchodza...


mkaczu
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 25 lip 2008, 12:17
Lokalizacja: Słupsk
Kontakt:

#27

Post napisał: mkaczu » 31 maja 2010, 13:41

Magneto86 pisze:czy ktoś wie, jak uruchomić program bezpośrednio z karty? I mógłby to w miarę przystępny sposób wytłumaczyć? Bo to co jest w instrukcji nijak ma się do rzeczywistości
W Fanucu 21iM wystarczy skorzystać z funkcji M198 Pffff Lnnnn lub M198 Pnnnnffff (gdzie ffff - numer pliku na karcie pamięci, nnnn - ilość powtórzeń). Wybór formatu zależy od trybu FS15.
Pozdrawiam
--
Marcin Kaczmarek
COM Słupsk
tel. 609 122 243


Autor tematu
ziga88
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 5
Posty: 72
Rejestracja: 04 maja 2008, 14:02
Lokalizacja: Okolice Gliwic

#28

Post napisał: ziga88 » 22 lip 2010, 22:32

Od czasu do czasu korzystam z karty jak mi laptop padnie abo kabel, jednak chciałem ją wykorzystać do magazynowania programów, jednak o ile sie nie mylę, to FAT ogranicza pojemnosc do 256 plikow i koniec, bo sama karta 1gb mam. Jednak chciałbym zapytać, jak jest z tym polaczeniem DNC. Czy mozna przez rs232 podlaczyc kompa, i na komputerze zobaczyc jakie sa programy na maszynie, i bez klikania na maszynie sciagnac program z maszyny. Obecnie ,podlaczam laptopa, daje odbierz w cimco, a na panelu daje wyslij. Da sie inaczej? W sterowaniu fagor podlaczam rs232 i mam program do dnc, i moge zgrywac, wgrywac i co tylko ze chce. Na fanucu tez sie tak da?
Fagor - Fanuc - Heidenhain


mr-zgr
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 134
Rejestracja: 01 lut 2010, 16:33
Lokalizacja: Libiąż

#29

Post napisał: mr-zgr » 24 lip 2010, 23:27

kiedys jak pracowalem na sinumeriku to na lapku mielismy jakis program w ktorym byla taka mozliwosc ze z samego kompa sie wszystko robilo. poki co to nawet nie udalo mi sie karty uruchomic zeby na niej magazynowac programy wiec nie wiem czy na fanuca tez jest taki program


luko84
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 41
Rejestracja: 01 cze 2008, 12:55
Lokalizacja: Brzozów

#30

Post napisał: luko84 » 28 lip 2010, 18:59

Co do Fanuca i karty... ja robiłem inaczej, pisałem krótki program:
M198 PO_ _ _ _
M30
M198 wywołanie zewnętrzne programu z zewnętrznej pamięci usb pcmia
P to program
O to nr programu
operator programista cnc (fanuc, sinumerik, heidenhein, osai, nums, pronum, laser trumpf, szlifierka cnc Aries 5, Quinto by Schneeberger)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Fanuc”