Fanuc Oi Mate-tc, zerowanie ois x

Dyskusje na temat systemu Faunc

Autor tematu
darek68
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 11
Rejestracja: 06 lis 2013, 20:17
Lokalizacja: śląskie

Fanuc Oi Mate-tc, zerowanie ois x

#1

Post napisał: darek68 » 13 mar 2014, 13:10

Witam wszystkich.
Użytkuje tokarkę (przedosiową z głowicą narzędziową ustawioną pionowo i prostopadle do osi) z wymienionym wyżej sterownikiem. Konkretnie jest to tokarka TK500 firmy "Janus" z Sosnowca. Niedawno operator przywalił nożem w uchwyt. Skutek tego jest taki że, narzędzia obrotowe ( wiertła) nie chcą się ustawić w osi wrzeciona (uchwytu) podczas pracy trybie auto. Wnioskuję że, na pewno przestawiona jest oś X. O ile mechanicznie potrafię nastawić zero osi X w osi wrzeciona, to nie wiem jak nastawić to w sterowniku. Nadmienię że, punkt odniesienia narzędzia w osi X znajduje się w osi gniazd narzędzi obrotowych.
Proszę o pomoc. Jeśli ktoś może mi podać procedurę nastawiania osi x w sterowniku ( parametry, jakie wartości, jak szukać?) będę zobowiązany.



Tagi:


maxadi
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 191
Rejestracja: 19 lis 2012, 16:49
Lokalizacja: racibórz

#2

Post napisał: maxadi » 15 mar 2014, 16:46

w tokarce na której pracuje po ustawieniu geometrii muszę po wciśnięciu przycisku system w pierwszej linijce muszę zmienić wartość zero na jedynkę potem po wciśnięciu dwukrotnie przycisku offset wpisuję 1240 i wciskam przycisk ekranowy szukaj n następnie w linijce 1240 wpisuje odchyłkę jaka wyszła po ustawieniu osi x z przeciwnym znaku np gdy wyszło 0,12 to wpisuje -12 i naciskam +wprow i wyłączam maszynę z zasilania następnie włączam zasilanie i w systemie znów zmieniam jedynkę na zero


Autor tematu
darek68
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 11
Rejestracja: 06 lis 2013, 20:17
Lokalizacja: śląskie

#3

Post napisał: darek68 » 17 mar 2014, 12:13

Witam wszystkich.
Dzięki za pomoc Maxadi. :grin:

Odnalazłem te parametry w sterowniku, jest tak jak piszesz. Wyskoczył tylko jeszcze jeden problem. Dorwałem też instrukcję. W niej jest napisane aby najpierw ustawić wartość parametru 1815 na "0". Wprowadzić odpowiednie wartości dla osi X do parametru 1240 ( tak jak piszesz ), następnie ustawić parametr 1815 na "1", wyłączyć i włączyć sterowanie i wszystko OK. To tak w skrócie. Problem pojawił się gdy odnalazłem ten parametr (1815). Znalazłem tam zapis "0011 0000". Wygląda jak binarny zapis liczby 48, ale nie jestem pewny.
Czy wiesz (wie ktoś) za co ten parametr odpowiada?
Jak zapisać wartości "0" lub "1" w tym parametrze?
Proszę o pomoc.


maxadi
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 191
Rejestracja: 19 lis 2012, 16:49
Lokalizacja: racibórz

#4

Post napisał: maxadi » 17 mar 2014, 21:34

tego parametru nie znam i nie wiem jak zmienić tam na jedynkę
parametru 1815 w ogóle nie używałem przy ustawianiu osi x


Autor tematu
darek68
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 11
Rejestracja: 06 lis 2013, 20:17
Lokalizacja: śląskie

#5

Post napisał: darek68 » 18 mar 2014, 22:38

Witam Maxadi :grin:
Dowiedziałem się o co idzie z tym parametrem 1815. Używa się go w przypadku maszyn z silnikami wyposażonymi w detektory absolutnego położenia - inaczej enkodery, czyli te najnowsze nie wymagające bazowania po załączeniu. Jest to zapis w systemie dwójkowym (binarnym). Procedura wygląda w ten sposób że, w parametrze tym wpisujesz wszędzie "0", potem najeżdżasz punktem odniesienia narzędzia na oś wrzeciona, wyłączasz i włączasz sterowanie a następnie wpisujesz "00110000". Po tej procedurze maszyna przyjmie te położenie jako zerowe (np. X0). Tak mi to wytłumaczono przez telefon. W przypadku tej mojej tokarki jest tak jak pisałeś. W sobotę będę się tym bawił. Jeszcze raz dzięki za odpowiedź no i pomoc.
Pozdrawiam. :wink:
Daj mi swoje namiary.
Mój telefon 505 605 693.


maxadi
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 191
Rejestracja: 19 lis 2012, 16:49
Lokalizacja: racibórz

#6

Post napisał: maxadi » 19 mar 2014, 18:32

numer wysłałem na pr
na fanucu pracuje jakieś 4 lata a ustawia geometrie bo mnie nauczyli serwisanci z mojego zakładu bo tego szef wymagał żeby ich nie ściągać po kolizji bo jeżdżą na serwisy i najczęściej ich niema na zakładzie
a mi nic nie wspominali o tym parametrze ja używam tylko parametru 1240 i maszyna to czyta może to dlatego że moja tokarka nie posiada napędzanych narzędzi


Autor tematu
darek68
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 11
Rejestracja: 06 lis 2013, 20:17
Lokalizacja: śląskie

#7

Post napisał: darek68 » 25 mar 2014, 20:09

Hej.
Rozmawiałem z serwisantem z Andrychowa.
On też powiedział że, można po kolizji układ współrzędnych skorygować w tych parametrach (1240) o wartość błędu. Ale można to zrobić też w ten sposób że, jak poprzednio ustawiasz oś narzędzia w osi wrzeciona. Na układzie względnym ustawiasz X0 i nastawiasz bit 4 parametru 1815 na 0. Odjeżdżasz powoli w osi X na wartość przesunięcia zapisaną w parametrze 1240 i ponownie zamieniamy ten bit na 1 aby zatwierdzić zapisaną pozycję. W ten sposób nastawiasz wszystko na stare tory. Niezłe zamieszanie. :roll: Ale przynajmniej wiadomo już jak sobie z poradzić po kolizji. :grin:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Fanuc”