Problem z uruchomieniem TNC426M

Dyskusje na temat systemu Heidenhaina

Autor tematu
provayder
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 12
Rejestracja: 26 kwie 2007, 17:23
Lokalizacja: Kalisz

Problem z uruchomieniem TNC426M

#1

Post napisał: provayder » 30 maja 2007, 22:20

Witam

Mam problem z uruchomieniem systemu Heidenhain TNC426M na obrabiarce HP63P. Po włączeniu głównego maszyna uruchamia się do ekranu z logo producenta i komunikatem "przerwa w zasilaniu". Normalnie dalej wciska się CE, załącza hydraulikę i wykonuje zjazd na bazy. Niestety maszyna nie reaguje na żaden klawisz. Na modułach Heidenhaina palą się czerwone diody (na module zasilacza: POWER FAIL, NC RESET, RESET; na modułach osi i wrzeciona: SH1, SH2). Zasilanie 24V jest prawidłowe. Wg dokumentacji system powinien wystawić 24V na złączce X41pin34 a tam jest 0V.
Ma ktoś pomysł jak to ruszyć????

pozdrawiam


provayder

Tagi:

Awatar użytkownika

V-tek
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 192
Rejestracja: 06 maja 2007, 14:59
Lokalizacja: Świdnica

#2

Post napisał: V-tek » 31 maja 2007, 10:36

Witaj

ostatnio miałem podobny problem w TNC 135, po długich poszukiwaniach okazało sie, że przycisk startu był elektrycznie odłączony :razz: a fantazje niektórych na ten temat siegały zenitu :mrgreen: .

Niestety w tej sytuacji nie wiem jak moge poradzic ale miłych poszukiwań.....

Awatar użytkownika

easy2002
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1998
Rejestracja: 27 lis 2004, 19:40
Lokalizacja: Gniew
Kontakt:

#3

Post napisał: easy2002 » 31 maja 2007, 10:46

Witaj
Schematy elektryczne masz ??
... z poważaniem ....pozdrawiam --- Doceń to że, poświęciłem Ci trochę czasu !!! wciśnij "pomógł" to nic nie kosztuje ;-) ---
Moja pierwsza i druga maszynka a trzecia w fazie testu http://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?t=2281


Autor tematu
provayder
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 12
Rejestracja: 26 kwie 2007, 17:23
Lokalizacja: Kalisz

#4

Post napisał: provayder » 31 maja 2007, 11:03

schematy mam
provayder

Awatar użytkownika

easy2002
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1998
Rejestracja: 27 lis 2004, 19:40
Lokalizacja: Gniew
Kontakt:

#5

Post napisał: easy2002 » 31 maja 2007, 11:07

To do dzieła tak jak kolega "V-tek" to może być naprawdę błahostka np. przycisk CE nie działa bo zalany lub uszkodzony
... z poważaniem ....pozdrawiam --- Doceń to że, poświęciłem Ci trochę czasu !!! wciśnij "pomógł" to nic nie kosztuje ;-) ---
Moja pierwsza i druga maszynka a trzecia w fazie testu http://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?t=2281


Autor tematu
provayder
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 12
Rejestracja: 26 kwie 2007, 17:23
Lokalizacja: Kalisz

#6

Post napisał: provayder » 31 maja 2007, 12:41

easy2002 pisze:To do dzieła tak jak kolega "V-tek" to może być naprawdę błahostka np. przycisk CE nie działa bo zalany lub uszkodzony
Przycisk CE działa - sprawdzone. Zresztą byłby to bardzo dziwny zbieg okoliczności. Napiszę co i jak się stało oraz co do tej pory zrobiłem:
Przebieg usterki: operator w trybie ręcznym wywołał funkcję M19 pozycjonowanie wrzeciona. Wrzeciono się zapozycjonowało. Na ekranie wyświetlił się błąd: „Błędne wprowadzenie danych” i w dalszym ciągu wyświetlała się ramka do wprowadzenia wartości funkcji M, jednak nie można było nic wprowadzić. Maszyna nie reagowała na żadne działania z klawiatury. Operator nie próbował luzować narzędzia i wymieniać. Po wyłączeniu i załączeniu maszyny pojawił się błąd – czerwona ramka z komunikatem „Brak napięcia na przekaźnik”. Po wciśnięciu END system wykonał reset i zaczął ponownie się uruchamiać. Uruchomienie zatrzymało się na ekranie z logo MOC MECHANICY i wyświetlał się komunikat „Przerwa w zasilaniu”. Maszyna w tym stanie nie reaguje na żadne działania z klawiatury. Każdorazowe wyłączenie i załączenie maszyny kończy się na ekranie z logo MOC MECHANICY i komunikacie „Przerwa w zasilaniu”.
Stan CNC: na modułach systemu Heidenhain świecą się następujące diody LED (czerwone):
UV140: RESET, POWER FAIL, NC RESET
UM133: SH1, SH2
UM122: SH1, SH2 (X111 i X112).
Pomiary: na złączkach modułu LE426M są następujące napięcia (względem PE):
X34:1 21,8V
X34:2 0V
X44:1 24,4V
X44:2 3V
X44:3 3V
X44:4 0V
X41:34 0V
Na module wejść/wyjść PL410B świeci się LED. Napięcia na wyjściu zasilacza +24V oraz trójfazowe na wejściu modułu UV140 są prawidłowe. Próbowałem uruchomić maszynę z odpiętym modułem dodatkowych wejść/wyjść PL410B - bez zmian.


pozdrawiam
provayder


Janek12
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 7
Rejestracja: 07 lis 2006, 11:40
Lokalizacja: Bydgoszcz

#7

Post napisał: Janek12 » 31 maja 2007, 15:05

Miałem podobny problem ze świeceniem Powerfail. Błąd power fail może się objawiać dla twojego modułu zbyt niskim napięciem na szynie DC. Dokumentacja mówi o błędzie jeżeli napięcie spadnie poniżej 410V a powinno być 650Vdc. W moim przypadku kondensatory umieszczone w module straciły swoje właściwości i musiałem wydać go do naprawy. Ponadto prześledź wyjścia z gniazd X71 (Safety relay for spindle) oraz X72 (Safety relay for axis). Producenci maszyn podpinają te wyjścia by sprawdzić gotowość maszyny do pracy. Jeżeli tak jest to moduł zostanie uruchomiony. Piny X71 i 72 przedstawiam poniżej.

1 +24V output (max 25 mA)
2 0V
3 +24 V input for ONA or ONS
4 nie wykorzystane
5 nie wykorzystane
6 Normally closed contact (OE1A or OE1S)
7 Normally closed contact (OE1A or OE1S)

U mnie piny 1 i 3 mają zworę i moduł wzbudza się natychmiastowo po włączeniu zasilania maszyny.

Pozdrawiam

[ Dodano: 2007-05-31, 15:26 ]
Jeszcze na temat X44 jest to Zasilanie wyjść PLC. Na X44:1 musi być zawsze 24V natomiast X44:2 oraz 3 są wyłączane przez grzyba awaryjnego i dlatego może nie wzbudzać się moduł UV. Sprawdź obwód awaryjnego wyłączania możliwe że jest gdzież przerwa, jakiś grzyb jest wciśnięty lub jest przerwa na kółku ręcznym jeśli takie posiadasz.


Autor tematu
provayder
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 12
Rejestracja: 26 kwie 2007, 17:23
Lokalizacja: Kalisz

#8

Post napisał: provayder » 31 maja 2007, 19:00

Pytanie mam takie: czy POWER FAIL jest wynikiem błędu/uszkodzenia modułu zasilacza czy nie dokończonej sekwencji startowej HEIDENHAINA???? Innymi słowy, czy nawet gdyby komputer był padnięty i nic nie startował to zasilacz powinien zgłosić poprawność działania???

Łańcuch awaryjny jest OK. Ogólnie wygląda to tak, że HEIDENHAIN powinien załączyć przez X41:34 przekaźnik K34, którego styk jest w łańcuchu awaryjnym podpiętym do przekaźnika TELEMECANIQUE XPS-AT. Jeśli on stwierdzi poprawność pętli awaryjnej to załączy swoje styki przez które poda napięcie +24V na X44:2 i X44:3. Tyle że u mnie nie załącza się przekaźnik K34 a na X41:34 jest cały czas 0V.

pozdrawiam
provayder


Janek12
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 7
Rejestracja: 07 lis 2006, 11:40
Lokalizacja: Bydgoszcz

#9

Post napisał: Janek12 » 01 cze 2007, 06:39

Według instrukcji moduł UV wyświetla Powerfail gdy:
-Napięcie na szynie DC nie jest poprawne (Uszkodzenie modułu)
-Na X71 i X72 nie pojawiła się pętla między pinami 1-3 świadcząca o gotowości urządzenia (Emergency Stop)
-Problem z zasilaniem modułu lub napięcie na module jest niższe niż 3 x125V

Jeżeli piszesz iż obwód awaryjny jest poprawny to może jest problem w obwodzie przycisku startu (Tak pisał wcześniej V-Tek). On powinien załaczyć na krótko przekaźnik jeżeli obwód EMG jest sprawny i wtedy sterowanie się wzbudzi i na X41:34 otrzymasz 24V. Czy masz możliwość załączenia tego przycisku? Ponadto sądzę że moduł UV może być sprawny a wina leży po stronie elektryki maszyny.

Pozdrawiam.


Autor tematu
provayder
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 12
Rejestracja: 26 kwie 2007, 17:23
Lokalizacja: Kalisz

#10

Post napisał: provayder » 01 cze 2007, 09:23

Janek12 pisze:Według instrukcji moduł UV wyświetla Powerfail gdy:
-Napięcie na szynie DC nie jest poprawne (Uszkodzenie modułu)
-Na X71 i X72 nie pojawiła się pętla między pinami 1-3 świadcząca o gotowości urządzenia (Emergency Stop)
-Problem z zasilaniem modułu lub napięcie na module jest niższe niż 3 x125V.
Czyli POWER FAIL na 100% jest na skutek braku pętli między pinami 1 i 3 na złączkach X70, X71 i X72.
Jeżeli piszesz iż obwód awaryjny jest poprawny to może jest problem w obwodzie przycisku startu (Tak pisał wcześniej V-Tek). On powinien załaczyć na krótko przekaźnik jeżeli obwód EMG jest sprawny i wtedy sterowanie się wzbudzi i na X41:34 otrzymasz 24V. Czy masz możliwość załączenia tego przycisku? Ponadto sądzę że moduł UV może być sprawny a wina leży po stronie elektryki maszyny.
I tu dochodzimy do pytania: jaka jest właściwa sekwencja startu HEIDENHAINA. Kontrola obwodu awaryjnego jest poprzez przekaźnik bezpieczeństwa XPS-AT i w tym obwodzie jest styk przekaźnika K34 zasilanego z X41:34. Jeśli przekaźnik XPS-AT potwierdzi poprawność obwodów awaryjnych to załączy przekaźniki K10 i K10A które m.in. robią zwory na pinach 1 i 3 złączek X70-X72 modułu zasilacza. Poprzez styki K34 i K10A podawane jest także napięcie na pin X42:4. Tyle że mi na X41:34 nie pojawia się nic - jest cały czas 0V. Przycisk CE na 100% działa - zostaje mi tylko sprawdzić czy dociera na HEIDENHAINA.

[EDIT]
Zrobiłem taką próbę - potwierdziłem łańcuch awaryjny, załączył się przekaźnik XPS-AT, wcisnąłem START HYDRO i zasilacz i napędy uruchomiły się prawidłowo. Natomiast system jak wisiał na ekranie startowym tak został. Przycisk CE jest sprawny do złączki X45 na LE426M. Na chwilę obecną wygląda mi to na padnięty komputer (a przynajmniej wyjście X41:34).

pozdrawiam
provayder

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Heidenhain”