STEP2CNC Problemy

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu STEP2CNC

Autor tematu
bogdan
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 8
Posty: 26
Rejestracja: 20 lip 2004, 16:32
Lokalizacja: Wrocław

STEP2CNC Problemy

#1

Post napisał: bogdan » 17 mar 2007, 22:03

Witam
Właśnie zacząłem walkę z programem.
Sterownik Mixpol-u Alfa-3.Na ustawieniach pin-ów proponowanych
PIN-2 kier.X PIN-4 kier. itd.nie ruszył.Zmiana Pinów z 2 na 3 z 4 na 3 poskutkowała.
Krańcówki podpięte pod In-1 In-2 In-3 (brak reakcji).Posuwy osi 400/mm.Ustawienie sterownika 1/8 mikrokrok.Przy ustawieniu małych predkości(np 160 obr/min) w miarę spokojna praca ale jakieś wycie.Zwiększenie prędkości powoduje szarpanie silnikami oraz gubienie kroków.Nierówna praca silników.Przy sterowniu ręcznym(alt+kirunek)dziwne zjawisko.Przy dłuższym przytrzymaniu nie można zatrzymać silnika.Nie działa żaden klawisz który powodowałby jego zatrzymanie.Próbowałem ten sam chwyt z wyłączoną maszyną dzieje się tak samo.Problemy które opisałem mogą leżeć po stronie komputera,klawiatury - nie wiem .Nie zrobiłem formatowania dysku lecz zainstalowałem program po deinstalacji Mach-a2 wraz ze sterownikiem oraz czyszczeniem rejestru.
Wiem że gdzieś popełniłem błąd-błędy ale nie wiem gdzie ?Może wina leży w przekroczeniu 1000 linii?(czekam na kod do pełnej wersji) :oops: :oops:
(chciałbym zaznaczyć że do dzisiaj sterownik hulał pod Mach2-em bez problemów)
Proszę o jakieś wskazówki (może położę sie spać normalnie tj.ok.4 nad ranem)
Pozdrowienia



Tagi:

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#2

Post napisał: bartuss1 » 17 mar 2007, 22:13

nie jestes sam, mam podobny problem pod xpekiem
dlatego ciekaw jestem jak to pojdzie pod windą 98 albo 95
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
bogdan
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 8
Posty: 26
Rejestracja: 20 lip 2004, 16:32
Lokalizacja: Wrocław

#3

Post napisał: bogdan » 17 mar 2007, 22:17

I tu chyba leży problem bo ja jestem na windzie 2000 :oops:

[ Dodano: 2007-03-17, 22:23 ]
Hm.Ale program ma pracować pod wszystkimi windami !(właśnie jeszcze raz przeczytałem opis)

[ Dodano: 2007-03-17, 23:31 ]
Nie mam zdrowia !
Walnę kielonka (chyba dużego) i instaluję ponownie Mach-a 2.
A może inny wynalazek ? Może Koledzy coś zaproponują ?

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 20
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: STEP2CNC Problemy

#4

Post napisał: Piotr Rakowski » 18 mar 2007, 08:37

bogdan pisze:...Krańcówki podpięte pod In-1 In-2 In-3 (brak reakcji).
Sprawdź, na których pinach te krańcówki są rzeczywiście podpięte - w zakładce "Ustawienia sterownika" masz podgląd pinów. Naciśnij i przytrzymaj krańcówkę i kliknij na przycisk symbolizujący port LPT. Zobacz, który pin został wyzerowany. Zrób tak dla wszystkich 3 krańcówek i potem przypisz osie do pinów.
bogdan pisze:...Przy ustawieniu małych predkości(np 160 obr/min) w miarę spokojna praca ale jakieś wycie.Zwiększenie prędkości powoduje szarpanie silnikami oraz gubienie kroków.Nierówna praca silników.
Jesteś pewien, że zrobiłeś 2 ważne ruchy: odinstalowałeś driver portu LPT Macha i port przestawiony jest na tryb SPP z pracą na przerwaniu (np. 7)?
bogdan pisze:Przy sterowniu ręcznym(alt+kirunek)dziwne zjawisko.Przy dłuższym przytrzymaniu nie można zatrzymać silnika.Nie działa żaden klawisz który powodowałby jego zatrzymanie.Próbowałem ten sam chwyt z wyłączoną maszyną dzieje się tak samo.
To dlatego, że ruch jest wykonywany z klawiszem Alt, który w Winodws o jądrze NT (NY, 2000, XP) sam z siebie powoduje generowanie przerwania (wejście do menu). Zmienię to na pracę z Controlem (Ctrl). Tyle że wtedy w edytorze kodu kombinacja Ctrl+strzałki nie będzie działać. Żeby zatrzymać, gdy maszyna "sama jedzie" trzeba puścć klawisze i jeszcze raz nacisnąć dowolny klawisz kursora z Altem.
bogdan pisze:Problemy które opisałem mogą leżeć po stronie komputera,klawiatury - nie wiem .Nie zrobiłem formatowania dysku lecz zainstalowałem program po deinstalacji Mach-a2 wraz ze sterownikiem oraz czyszczeniem rejestru.
Raczej systemu operacyjnego.
bogdan pisze:Wiem że gdzieś popełniłem błąd-błędy ale nie wiem gdzie ?Może wina leży w przekroczeniu 1000 linii?(czekam na kod do pełnej wersji) :oops: :oops:
(chciałbym zaznaczyć że do dzisiaj sterownik hulał pod Mach2-em bez problemów)
Proszę o jakieś wskazówki (może położę sie spać normalnie tj.ok.4 nad ranem)
Pozdrowienia
Boję się, że będziesz musiał wrócić do Macha. Mach "niskopoziomowo" generuje impulsy, zmuszając do współpracy kartę dźwiękową. Ja zmuszam jądro Windozy do tego samego.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Autor tematu
bogdan
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 8
Posty: 26
Rejestracja: 20 lip 2004, 16:32
Lokalizacja: Wrocław

#5

Post napisał: bogdan » 18 mar 2007, 10:03

Witam w niedzielny poranek
Myślę że wykonałem wszystkie czynności które opisałeś powyżej.
Nad ranem wróciłem do Mach-a. Ale moim zdaniem jedna sprawa jest tu najważniejsza i najpiękniejsza.Powstał dzięki Tobie polski program który powinieneś pieścić i dopieszczać. Mach też od razu nie urodził się z wersją 3.Pisałeś w którymś z postów
że musielibyśmy dopłacić po 50 $ do sterownika. Dopłacimy!!!!!! Mamy zrobionego przez Ciebie Merca z pięknym wystrojem ale na oponach Trabanta i silnikiem Malucha.
Myślę żebyś nic nie kombinował jeżeli chodzi o cenę. Powstaje MERC za którego trzeba zapłacić. Jak ktoś woli Maluchy bo tanie to..........
Życzę powodzenia i wytrwałości

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 20
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#6

Post napisał: Piotr Rakowski » 18 mar 2007, 10:59

Dzięki Panie Bogdanie za słowa otuchy :wink:

Najśmieszniejsze jest to, że na żadnym z moich komputerów nie występuje podobny problem, (za wyjątkiem ruchów ręcznych oczywiście) więc nawet nie mam jak się do niego odnieść inaczej, niż mnemanologicznie. Gdyby miał Pan jakąkolwiek szansę sprawdznia oscyloskopem, jak wygląda generowany impuls na wejściu do sterownika osi - moglibyśmy coś zadziałać. A tak, jest to tylko w swerze dociekań. Podociekajmy jednak trochę:

1. Proszę obejrzeć załączony zrzut: chodzi o ten driver - odinstalował go Pan?
2. Proszę łaskawie sprawdzić jeszcze na KCamie, jeśli on będzie chodził podobnie do mojego programu - kwestią jest Pański system operacyjny.
3. Czy może Pan zrobć drugą partycję na dysku i zainstalować Win98 (Win95)?

Wyjściem z tego pata, jakim jest praca przez LPT, jest oczywiście wspołpraca ze sterwonikiem mikroprocesorowym. Jestem "po słowie" z conajmniej 3 ludźmi. Z którym da się go zrobić - zobaczymy.

Muszę zrobić i pokazać filmy z pracy na XP Pro i Win98, bo inaczej inni nie uwierzą, że on w ogóle pracuje.
Załączniki
machengine.jpg
Driver Macha, który trzeb odinstalować, aby STEP2CNC mógł działać poprawnie.
machengine.jpg (19.91 KiB) Przejrzano 6030 razy
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Autor tematu
bogdan
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 8
Posty: 26
Rejestracja: 20 lip 2004, 16:32
Lokalizacja: Wrocław

#7

Post napisał: bogdan » 18 mar 2007, 17:35

Nareszcie trochę luzu.(kawka,srawka,spacerki a człowiek i tak jest w innym świecie)
O.K.Robię format zakładam partycje i heja.Co do deinstalacji to tak jak opisałem wyżej.Usunąłem wszystko łącznie z czyszczeniem rejestru.
Biorę się do roboty.Zobaczymy jak będzie chodzić pod Win98SE bo tylko taki mam.
Pozdrowienia

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 20
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#8

Post napisał: Piotr Rakowski » 18 mar 2007, 20:19

OK - czekam. Jeśli będę mógł w dalej liczyć na Pana pomoc wykonamy jeszcze 2 próby na Win2000, które Pan posiada. Zrobię dwie różniące się od siebie wersje testowe:

- na driverze, który implemetuje Mach,
- z innym rodzajem (bardziej prymitywnym, ale zdecydowanie mniej wymagającym) odliczaniem czasu potrzebnego do wygenerowania impulsu.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Autor tematu
bogdan
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 8
Posty: 26
Rejestracja: 20 lip 2004, 16:32
Lokalizacja: Wrocław

#9

Post napisał: bogdan » 19 mar 2007, 09:57

Witam
Opiszę co zrobiłem:
1.pobrałem najnowszy bios i zrobiłem upgrade
2.2 partycje WIN 2000 Win98SE
3.zainstalowałem Step2cnc na jednej i dugiej
4.przytrzymanie klawisza alt+kierunek(dłużej)uruchamia silnik lecz w
żaden sposób nie można go zatrzymać jedynie poprzez zamknięcie programu.
5.taka sama sytuacja występuje nawet wtedy kiedy sterownik jest odłączony
(program pracuje na sucho)zarówno pod Win2000 i Win98
6.myślałem że wina leży po stronie komp.Też nie.To samo na innym koputerze.
7.zmieniłem klawiaturę-to samo.Brak jakiejkolwiek reakcji na zatrzymanie z
klawiatury.
Poddałem się.

pozdrowienia

[ Dodano: 2007-03-19, 10:02 ]
a może wina leży po stronie samej instalki ? Ja pobierałem z Allegro

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 20
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#10

Post napisał: Piotr Rakowski » 19 mar 2007, 12:21

Z klawiaturą - OK - tłumaczyłem o co chodzi.

Proszę napisać, jak pod Win98 z tą nierównomierną pracą silników osi?
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „STEP2CNC”