Strona Główna CNC FORUM
Amatorskie maszyny CNC

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
Akcesoria CNC

Poprzedni temat «» Następny temat
skalowanie plotera step2cnc
Autor Wiadomość
KLC 
Czytelnik forum poziom 1


Dołączył: 21 Mar 2008
Posty: 6
Skąd: Opolskie
Wysłany: 2008-03-21, 16:52   skalowanie plotera step2cnc

Jako nowy użytkownik witam wszystkich użytkowników tego forum!

Wykonuję ploter (zajmuję się tylko jego częścią elektryczną) i generalnie mam prawie wszystko, robię rysunek w eduCadzie, wysyłam do step2cnc i wszystko dziala. Silniki pracują jak powinny. Problem jest kiedy próbuję maszynę wyskalować tj. spowodować żeby wszystkie posuwy wróciły na zamontowane krańcówki, liczniki się wyzerowały i posuwy z nich zjechały na zadaną pozycję. Opcja ta znajduje się w zakładce "ustawienia sterownika". Po jej wybraniu i potwierdzeniu mam stuporocentowy (czyli za każdym razem) zwis programu. Zainstalowałem Step2cnc na trzech komputerach i wszędzie jest to samo! Miałem nadzieję że jakiś program za to odpowiada (żadna z tych trzech instalacji windows nie była "swieża"), ale dzisiaj złożyłem nowy komputer (desktop) do tego plotera specjalnie kupiony, zainstalowałem swieżutki windows xp pro SP2 i sterowniki,następnie Step2cnc i jest dokładnie tak samo!!! Co robię źle??? Spotkał się ktoś z czymś takim???

Kłopot jest o tyle poważny że na dniach mam robić drugi ploter, powiedziałem klientowi że znalazłem fajne oprogramowanie łatwe w obsłudze a tu taki klops...

Poza tym oba programy pracują świetnie.
Bardzo prosty interfejs i fajna obsługa programu.
 
 
bubels 
Specjalista poziom 1


Pomógł: 17 razy
Dołączył: 15 Sie 2004
Posty: 123
Skąd: Pozna?
Wysłany: 2008-03-21, 20:12   

Chyba najszybciej będzie kontaktować się z producentem oprogramowania. Skro to zwis softu na 3 rożnych maszynach to niemal w 99,9% błąd oprogramowania.
 
 
KLC 
Czytelnik forum poziom 1


Dołączył: 21 Mar 2008
Posty: 6
Skąd: Opolskie
Wysłany: 2008-03-21, 21:12   

tez tak sobie pomyślałem, ale jestem ciekaw jak ta funkcja działa u innych użytkowników Step2cnc.
Zresztą autor jest uczestnikiem tego forum...
 
 
Piotr Rakowski 
Specjalista poziom 3
rakuś



Pomógł: 30 razy
Dołączył: 29 Lip 2005
Posty: 947
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-03-22, 10:12   

Panowie - sprawdziłem w kodzie, dlaczego tak się dzieje. Sprawa jest prozaiczna - podejrzewam, że kol. KLC nie ma podłączonej którejś z krańcówek (np. Z). Program wykonuje następujący algorytm w pętli: pozycjonuje się na krańcówkę Z, potem Y, a potem X. Więc, jeśli krańcówki Z nie ma następuje pętla nieskończona - program się zawiesza.

To samo będzie przy włączeniu opcji sprawdzaj krańcówki (w czasie pracy). Ponieważ najprawdopodobniej Z będzie niepodłączona - od razu program będzie przerywał pracę.

Otóż pisząc program nie brałem pod uwagę, że w maszynach, w których będziecie chcieli pozycjonować się na krańcówki będzie ich mniej niż 3. W następnej wersji programu wprowadzę odpowiednią korektę tego problemu.
_________________
Piotr (rakuś) Rakowski, eduCAD CNC, PLT2CNC, STEP2CNC
Oprogramowanie: http://www.soft4cnc.pl maszyny: http://www.grawerki.biz
 
 
qqaz 
Specjalista poziom 3


Pomógł: 47 razy
Dołączył: 28 Sty 2007
Posty: 693
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-03-22, 10:45   

I tak za ciosem - w konwersji dołożyć możliwść obrotu trajektorii o zadany kąt oraz klawisz z funkcją "centrowanie wg otworu" ( z podwójnym odbiciem od ścianki otworu)
 
 
KLC 
Czytelnik forum poziom 1


Dołączył: 21 Mar 2008
Posty: 6
Skąd: Opolskie
  Wysłany: 2008-03-22, 17:06   

Naprawione!!!
Po zasymulowaniu tej krańcówki program rzeczywiście się nie wiesza tylko następuje ruch osi.
Nie pomyślałem o tej krańcówce...
Mam nadzieję że teraz mam już wszystko...
Po Swiętach walczę dalej.

Dziękuję za pomoc.
 
 
Piotr Rakowski 
Specjalista poziom 3
rakuś



Pomógł: 30 razy
Dołączył: 29 Lip 2005
Posty: 947
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-03-23, 09:08   

qqaz napisał/a:
I tak za ciosem - w konwersji dołożyć możliwść obrotu trajektorii o zadany kąt oraz klawisz z funkcją "centrowanie wg otworu" ( z podwójnym odbiciem od ścianki otworu)


Obrót o dowolny kąt mam wpisany na listę rzeczy do dorobienia (tylko w PLT). A centrowanie wg otworu jest tak naprawdę zrobione - przesuń o zadany wektor.
_________________
Piotr (rakuś) Rakowski, eduCAD CNC, PLT2CNC, STEP2CNC
Oprogramowanie: http://www.soft4cnc.pl maszyny: http://www.grawerki.biz
 
 
qqaz 
Specjalista poziom 3


Pomógł: 47 razy
Dołączył: 28 Sty 2007
Posty: 693
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-03-25, 00:09   

Piotr Rakowski napisał/a:
A centrowanie wg otworu jest tak naprawdę zrobione - przesuń o zadany wektor.
to jest tylko zastosowanie rezultatu jakim jest uzyskanie wartoćci przesuniecia. A chodzi o wyznaczenie tego wektora a nie tylko o samo przesuniecie.
 
 
Piotr Rakowski 
Specjalista poziom 3
rakuś



Pomógł: 30 razy
Dołączył: 29 Lip 2005
Posty: 947
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-03-25, 07:37   

Kol. qqaz - chyba jestem za głupi, bo w ogóle "nie rozumiem o czym do mnie rozmawiasz"?
Możesz to wyjaśnić?
_________________
Piotr (rakuś) Rakowski, eduCAD CNC, PLT2CNC, STEP2CNC
Oprogramowanie: http://www.soft4cnc.pl maszyny: http://www.grawerki.biz
 
 
qqaz 
Specjalista poziom 3


Pomógł: 47 razy
Dołączył: 28 Sty 2007
Posty: 693
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-03-25, 09:25   

Mogę, oczywiście :wink:
Kiedyś już to zgłaszałem - ręcznie wchodzimy czujnikiem do otworu tak że końcówka bedzie trafiać w jego ścianki. Naciskamy magiczny funkcyjny klawisz i maszynka rusza szukać scianek najpierw w X - ustawi się centralnie pomiedzy nimi, nastepnie Y i juz mamy srodek otworu ( tylko dla dokładności trzeba powtórzyć to 2x)- tu operator zrobi co zechce - może wyzerować liczniki XY czy też zapamietać te współrzedne wzgledem zera trajektorii ( bo sobie na kartce zapisze) lub przesunąć program o znaleziony wektor już istniejacą procedurą ( co sprowadza się do zerowania liczników w nowej pozycji maszyny).
I własnie tu chodzi o tę procedurę poruszania maszyną która sama znajdzie współrzędne osi otworu względem "obczujnikowanych " jego ścianek - stąd klawisz funkcyjny.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

sponsorem forum jest www.akcesoria.cnc.info.pl
Informacje na witrynie cnc.info.pl są podawane tylko w celach edukacyjnych oraz hobbystycznych. Jedynie użytkownik wysyłający wiadomość lub plik ponosi pełnoprawną odpowiedzialność za ich treść. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, cnc.info.pl może przekazać wszelkie informacje właściwym organom państwowym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu. Zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych cnc.info.pl nie przekazuje informacji odnośnie użytkowników firmom i osobom prywatnym. Hasła, adresy e-mail oraz numery IP są szyfrowane w bazie danych i jedynie administrator jest w stanie odczytać te informacje. Cnc.info.pl jest przeciwna łamaniu zabezpieczeń oraz łamaniu praw autorskich, jednak niektóre osoby nie przestrzegają naszego regulaminu. Jeżeli zobaczyłeś wiadomość lub plik, który twoim zdaniem jest nielegalny lub narusza twoje dobra osobiste, prosimy o natychmiastowy kontakt:
Administrator

www.akcesoria.cnc.info.plsilniki krokoweŁożyska linioweśruby trapezowe i kulowe
Strona wygenerowana w 0,26 sekundy. Zapytań do SQL: 10