Pomocy - czyli jak poradzic sobie bez LPT na plycie glownej

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu STEP2CNC

Autor tematu
U.S.U.L
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 6
Rejestracja: 13 lis 2007, 13:48
Lokalizacja: Gdansk/Brodnica

Pomocy - czyli jak poradzic sobie bez LPT na plycie glownej

#1

Post napisał: U.S.U.L » 29 lis 2009, 15:27

Oto opis mojego problemu:

Dotychczas step2cnc pracowal u mnie na windows'ie XP.

Tydzien temu zlozylem nowego PC'ta i przesiadlem sie na Windows 7.

Okazalo sie ze demo step2cnc nie chcialo sie uruchomic pod nowym systemem. Wyskakiwal I/O error.
Na szczescie odpalenie w trybie zgodnosci z Win98/ME pomoglo.
Dodam jeszcze iz wczesniej na drugiej partycji zainstalowalem starego XP sp2 i dodalem do bootloadera - tam step2cnc odpala sie bez problemow.

Najgorsze bylo to, ze moja nowa plyta glowna pod AM3(jak wiekszosc nowych plyt) nie posiada zlacza portu LPT.
Kompletujac sprzet wydawalo mi sie ze uda sie rozwiazac ta niedogodnosc stosujac karte PCI z takim portem.

Zakupilem wiec karte z chip'em Moschip'a MCS9835cv, zainstalowalem sterowniki no i du** blada...
Probowalem roznych ustawien, na obywu systemach, zmienialem adresy portu w step2cnc, zmienialem numery z LPT1 na LPT2, 3 i tak dalej, ale nic nie dziala, silniki stoja w miejscu wydajac tylko nieustanny syk.

Nie wiem nawet czy jest jakis sposob na zmiane trybu pracy portu ale zdaje sie ze takie rzeczy to tylko w biosie - tu warunkiem jest port LPT na plycie glownej...
Wedlu opisu na stronie producenta karty moze ona pracowac w kazdym trybie - ECP, EPP, itd.

Zdesperowany zakupilem inna karte PCI tez od Moschip'a i tu rowniez niepowodzenie.

Jako laik w tym temacie, prosze was o wyrozumialosc. Wciaz mam nadzieje ze jest jakis sposob zeby to diabelstwo ruszyc:(



Tagi:


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#2

Post napisał: jarekk » 29 lis 2009, 22:59

Windows 7 wymaga podpisanych sterowników. Nie wiem czy driver Step'a jest podpisany - tu nawet tryb zgodności chyba nie pomoże, po prostu nie będzie podłączenia do portu

[ Dodano: 2009-11-29, 23:07 ]
Sprawdziłem - w tym MOSie tryb przełącza się w rejestrach układu ( gdyby był na płycie to by bios to zrobił)

http://www.moschip.com/data/products/NM ... t_9835.pdf



Extended Control Register (ECR)
This register controls Mode Selection and returns
Interrupt and FIFO Status.

Bit-7 Bit-6 Bit-5 Operating Mode
0 0 0 SPP
0 0 1 PS/2
0 1 0 Not used
0 1 1 ECP
1 0 0 EPP
1 0 1 Not used
1 1 0 FIFO Test
1 1 1 Confi g A/B Enable

Niestety domyślnie ustawiony jest tryb PS/2

Mode Changes
After a hardware reset, PS/2 mode is selected as the
default mode. When changing to a different mode, it
is necessary to select mode 000 or 001 fi rst, then any
other desired mode confi guration.

Czyli jeżeli nawet Step na driver który się dobierze do portu, to nie da się go użyć bezpośrednio. Trzeba by ręcznie przestawić port w odpowiedni tryb - używając np. RW Anywhere do pisania bezpośrednio do rejestrów MOS'a

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „STEP2CNC”