NOWOŚĆ!!! STEP2CNC wersja 2.0

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu STEP2CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

NOWOŚĆ!!! STEP2CNC wersja 2.0

#1

Post napisał: Piotr Rakowski » 05 cze 2010, 20:43

Witam Kolegów,

Po prawie 3 miesiącach pracy (i nieobecności na forum) udostępniam Wam najnowszą, skończoną i wstępnie przeze mnie przetestowaną wersję 2.0 programu STEP2CNC, przeznaczonego do sterowania 4-osiowymi obrabiarkami CNC.

DLA UŻYTKOWNIKÓW WERSJI 1.5 UPGRADE JEST DARMOWY - wystarczy pobrać, i zainstalować nową wersję. Stary kod odblokowujący będzie działał.

Dla użytkowników wersji 1.0-1.3 (3-osiowej) - program sprzedawany jest w cenie upgrade, po 149 zł.

Opis nowości w STEP2CNC 2.0

MODUŁ GENERACJI IMPULSÓW STERUJĄCYCH:

1. Nowa, praktycznie zupełnie przebudowana wersja procedury generowania impulsów sterujących. Procedura jest także znacznie szybsza od poprzedniej. Podejrzewam, że wszyscy Ci, którzy mieli kłopoty z "drganiem" silników będą znacznie bardziej zadowoleni. Poprawka ta spowodowała np., że sterowniki firmy JAWO działają poprawnie.

2. Nowy TIMER systemowy - jeszcze nie jak w MACHU, ale znacznie lepszy - timer do generowania impulsów sterujących oparty na windowsowym timerze multimedialnym.

PRZYSPIESZANIE/HAMOWANIE:

Obrazek

3. Nowa wersja procedury akceleracji i deakceleracji (przyspieszania i hamowania) ruchów maszyny. Akceleracja odbywa się teraz na dowolnej długości, nie tylko co 5 mm. Możliwe jest przyspieszanie i hamowanie na odcinku od 5 do 50 mm co 1 mm.

4. Akceleracja (przyspieszanie i hamowanie) wektorów programu g-kodów odbywa się teraz od prędkości bezpiecznej, nie od zera. Po włączeniu tej opcji każdy wektor dłuższy, od dwukrotnej długości akceleracji przyspieszany jest od prędkości bezpiecznej i po wyhamowaniu do niej następuje powrót. Akceleracja nadal odbywa się po rampie liniowej (w przyszłości można będzie dodać akcelerację logarytmiczną). Wprowadzone zostało dodatkowe zabezpieczenie - jeśli prędkość ruchu jałowego/pracy jest mniejsza od prędkości bezpiecznej - ruch wykonywany jest prędkością nastawioną w danym ruchu.

Obrazek

5. W wersji 2.0 dodano akcelerację ruchów ręcznych o dystans (przyciskami na ekranie). Każdy ruch dystansowy jest teraz ruchem akcelerowanym (każdy, który jest dłuższy od 2x długość akceleracji). Dodatkowo wszystkie ruchy dystansowe są teraz wykonywane na wątku, co pozwala je zatrzymywać w trakcie. Na ekranie znalazł się do tego celu dodatkowy przycisk zatrzymujący. Procedura zatrzymuje się także po naciśnięciu klawisza [Esc].

STEROWANIE PROGRAMU:

Obrazek

6. Do przycisków sterujących doszedł nowy przycisk [HOME]. Przycisk ten powoduje przesunięcie (dojazd) wszystkich osi do krańcówek i odsunięcie się od każdej z nich o założoną wartość (stałą dla wszystkich osi). Wartość ta jest ustalana w zakładce "Opcje dodatkowe". Nowa ta opcja jest wykonywana na wątku - można ją więc zatrzymać - po naciśnięciu klawisza [Esc].

7. Powrót do pozycji [0,0,0,0] także został zrobiony na wątku - jak poprzednio można ją więc zatrzymać - po naciśnięciu klawisza [Esc].

Oba powyższe ruchy maszyny są wykonywane prędkością bezpieczną, gdy włączone jest akceleracja, albo prędkością ruchów ręcznych, gdy akceleracja jest wyłączona.

CZUJNIK NARZĘDZIA:

Obrazek

8. Dodałem opcję obsługi czujnika narzędzia tak, jak to jest zrobione np. w maszynach AXYZ. Czujnik umieszczamy na powierzchni obrabianego materiału. Maszyna opuszcza oś Z do czujnika (dowolny czujnik zwarciowy lub rozwarciowy). Następnie podnosi głowicę o ustaloną wartość. Program prosi o zabranie czujnika spod narzędzia. Znając jego grubość - program opuści czujnik do powierzchni materiału.

Oczywiście poprzednia wersja działania czujnika nie została usunięta. Użytkownik może więc sam używać tej funkcji czujnika, która mu bardziej odpowiada.

KOMPENSACJA LUZÓW OSI:

Obrazek

9. Dodałem tzw. "BACKLASH" - kompensacja luzów dla wszystkich osi. Odpowiednie wartości (wektory) są odpowiednio dodawane, by wykasować założony luz. Luz dodawany jest tylko wtedy, gdy jest konieczny:
* wystąpiła zmiana kierunku wektora w danej osi,
* wektor jest dłuższy od 0,
* kompensacja w danej osi jest różna od 0.

DODATKOWE OPCJE PROGRAMU:

10. Aby wykonać włączanie i wyłączanie ruchów klawiaturą nie trzeba już kliknąć (zahaczyć) opcji RUCHY RĘCZNE. Dodałem możliwość używania klawisza [F7] do tego celu.

11. Dzięki zastosowaniu nowego timera systemowego mogę teraz zwiększać max ilość impulsów sterujących, co w poprzedniej wersji było ograniczone do 25000 imp/sekundę (25 KHz). Obecnie (w zależności oczywiście od posiadanego sprzętu) wartość tę można zwiększyć nawet do 50000 Hz. Odpowiednią opcję dodałem do "Opcji dodatkowych".

12. Zapis opcji dodatkowych wykonałem na zakładce "Opcje DRL" - obecnie "Opcje dodatkowe". Co się tam znajduje - pokazuje poniższy rysunek.

Obrazek

Za namową kol. Grzechu dodałem:
- automatyczne włączanie i wyłączanie przekaźników,
- oddzielną prędkość w ruchach z dojazdem do krańcówek.

13. Ruch osi Z w ruchach ręcznych wykonywany jest 1/3 prędkości nastawionej (ręcznej)

Obrazek

14. Interpretacja g-kodu zrobiona jest także na wątku. Dorobiony został przycisk do zatrzymania. Reaguje także na klawisz [Esc] - zatrzymanie konwersji.

KONWERTER BITMAP:

Obrazek

15. Nowa opcja przetwarzania bitmap - grawerowanie w kamieniu.

Tyle o zmianach. Nie zmieniła się jego cena: nadal 399 zł brutto

Program można pobrać stąd: http://www.lynxsft.home.pl/programy/STE ... _setup.exe

Zapraszam do testowania i pisania uwag.
Ostatnio zmieniony 18 cze 2010, 02:41 przez Piotr Rakowski, łącznie zmieniany 3 razy.


Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Tagi:


grzechu
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 10
Posty: 67
Rejestracja: 30 paź 2005, 19:44
Lokalizacja: Golubkowo
Kontakt:

#2

Post napisał: grzechu » 11 cze 2010, 13:40

Cieszę się bardzo bo w tej wersji ploter wkońcu zaczyna pracować poprawnie.
Posiadam sterowniki MDC 878 i we wcześniejszych wersjach niestety ale program nie współpracował dobrze z nimi.
Najważniejsze że w końcu wszystko ruszyło i dzisiaj był czas na testy.

Po ok 5 godzinach jak narazie wszytko działa w miarę OK. Raz tylko wkradł się mały błąd (ale nie wiem czy to nie wina komputera, bo po restarcie wszystko wróciło do normy).
Co wyłapałem to nie zawsze po skończeniu wycinania działa funkcja ruchu klawiaturą. Trzeba wyłaczyć i właczyć ponownie stepa i wszystko działa dobrze.

Co do samej pracy na Step2cnc to jestem bardzo zadowolony.
Brakuje mi kliku opcji (niektóre to troche przyzwyczajenie z poprzedniego softu, ale może autor doda je do swojego programu)

Pytanie i spostrzeżenia

ad1) czy jest możliwość uruchomiania programu (uruchomianie maszyny nie samego stepa) poprzez impuls na jednym z wejść. Chodzi o coś takiego jak wstrzymanie maszyny po najechaniu na krańcówkę. Ukłon w stronę posiadaczy większych sprzętów u których komp znajduje sie w znacznej odległości od maszyny.

ad2) dodanie do G-kodu funkcji załaczenia przekażnika jako jakaś opcja lub z automatu. Przy każdym rysunku muszę dodawać ten wpis ręcznie.

ad3) Ruch maszyny przy najechaniu na krańcówki powinien być wolnijszy

ad4) czy jest możliwość dodania buttona "zapisz zmiany" w opcjach konwersji PLT?

ad5) czy jest możliwość aby rozpoczynać pracę plotera bez dojazu do pozycji 0.0?

To takie moje spostrzeżenia i pytania do autora.
Jutro napewno kolejny dzień testów i może coś nowego mi wpadnie do głowy to napewno napiszę.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#3

Post napisał: Piotr Rakowski » 12 cze 2010, 07:59

Dziękuję za pierwsze uwagi i testy. W kwestiach poruszonych przez Ciebie odpowiadam, co następuje:

1. Funkcja działania klawiatury - sprawdzę. W moich testach to nigdy jeszcze nie wystąpiło.
2. Myślałem nad taką funkcją, ale do tego trzeba byłoby mieć jakieś piny dodatkowe, np. z drugiego LPT. No bo, jeśli tylko funkcja włączania, to dlaczego nie wyłączania, pauzowania, ruchów ręcznych, itd. Tak więc na razie o tym nie myślę.
3. Oczywiście, możliwe jest dopisanie możliwości automatycznego włączania przekaźników. Co prawda tę opcję zawarłem już w nowo powstającej wersji eduCADa 3.0, ale mogę to dodać i do STEPa.
4. Jest możliwość dodania takiego "buttona", ale przeczy to idei konwersji bez przekształceń. Ktoś o tym zapomni i będzie się dziwił, że wczytuje plik PLT, a ciągle wychodzi mu coś nie tak. Tak więc tego akurat nie zrobię, jeśli pozwolisz...
5. W moim programie ploter zawsze rozpoczyna pracę od pozycji, w której się znajduje! Cała idea działania mojego programu właśnie na tym polega i to, między innymi, odróżnia go od innych. Przesuwasz głowicę gdzie chcesz i dajesz start. Na dobrą sprawę nie musisz nawet zerować liczników.
6. Prędkość ruchu HOME - jasne - dodam opcję w ustawieniach dodatkowych. Teraz robione jest to prędkością ręczną, jeśli nie ma akceleracji lub prędkością bezpieczną, gdy jest włączona akceleracja.

Dzięki raz jeszcze. Jak tylko będę miał wersję ze zmianami - dam znać.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


grzechu
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 10
Posty: 67
Rejestracja: 30 paź 2005, 19:44
Lokalizacja: Golubkowo
Kontakt:

#4

Post napisał: grzechu » 12 cze 2010, 09:24

Dziękuje za odpowiedz

Ja jednak byłbym bardzo wdzięczny za dodanie chociaż samego uruchomiania programy przez jedno z wejść. Fajnie byłoby jeszcze zrobić ruchy ręczne ale do tego rzeczywiście braknie wejść. Ja właśnie robię taki manipulator i praktycznie bez uruchomienia programu będzie bezużyteczny. Same ruchy będę wykonywał za pomocą generatorów.

Tą pracę od pozycji w której się znajduję muszę jeszcze sprawdzić.

Wolniejszy ruch przy najechaniu na krańcówki to dobra sprawa ja już sie o tym przekonałem. Działam na dużym ploterze termicznym i przejazd z jednego końca na 2 trochę zajmuje. W tym czasie się troche zagadałem i ....... :)
Moim zdaniem nawet na ręcznym maszyna po pierwszym najechaniu na krańcówkę powinna się zatrzymać (nawet gdy trzymamy cały czas klawisze). Dopiero po puszczeniu klawiszy i wciśnięciu ich ponownie powinna już działać ta wolniejsza prędkość.

Piszesz że powstaje nowa wersja eduCAD'a
Mam zatem pytanie

Czy jest możliwość dodania początku układu współrzędnych na środku ekranu?
Dodam że na poprzednim sofcie na jakim działałem układ współrzędnych był ruchomy po złapaniu go myszką można było przenieść w dowolne miejsce. Fajna opcja. Można by też nad tym pomyśleć.

Dodanie punktów na prostych tez by trzeba inaczej rozwiązać. W tej chwili dodaje je na środku odcinka. Jak ktoś ma ploter 4 metrowy i duże rysunki to trochę trzeba się naprzewijać żeby dotrzeć do miejsca w którym dodał punkt. Jeśli dało by radę to dodanie punktu powinno być w miejscy kliknięcia myszą.

Generowanie g-kodu koła mogło by zaczynać się od najwyższego punktu. Ja działam na termiku więc powinieneś domyśleć się dlaczego :)

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#5

Post napisał: zacharius » 12 cze 2010, 09:49

tutaj to samo :)

404 Not Found
The request /program/STEP2CNC20_setup.exe was not found on this server.
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#6

Post napisał: Piotr Rakowski » 12 cze 2010, 23:19

Link już działa!
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


galon
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 328
Rejestracja: 06 kwie 2007, 17:17
Lokalizacja: kieleckie

#7

Post napisał: galon » 13 cze 2010, 07:56

witam mam pytanko czy jest szansa w najbliższej przyszłości na przystosowanie stepa do cięcia np plazmą chodzi mi o planowanie kolejności wpaleń sposobu wejścia i te inne

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#8

Post napisał: Piotr Rakowski » 13 cze 2010, 08:39

STEP2CNC jest i będzie tylko programem sterującym. Te opcje będę dodawał do różnych wersji eduCADa 3.0 (cncCADa).

Informacje dodatkowe
--------------------------

Zrobiłem to, o co mnie prosił kol. Grzechu, mianowicie:

1. Automatyczne włączanie i wyłączanie przekaźników na początku i końcu wykonywania programu. Nie widać tego w g-kodach, ale widać w pliku XYZ.

2. Oddzielną prędkość dla dojazdu do krańcówek w ruchu HOME i ruchu dojazdu do punktu referencyjnego maszyny (punktu początkowego).

3. Zapis tych wartości w pliku INI (konfiguracja programu).

Opcje te zostały dodane do zakładki "Opcje dodatkowe".

Opis znajdziecie POWYŻEJ!
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


grzechu
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 10
Posty: 67
Rejestracja: 30 paź 2005, 19:44
Lokalizacja: Golubkowo
Kontakt:

#9

Post napisał: grzechu » 15 cze 2010, 23:12

Bardzo dziękuję za uwzględnienie moich wskazówek. Jeszcze to uruchamianie przez jedno z wejść i będę pełni szczęścia :)

Nie miałem okazji przetestować jeszcze tych zmian ale jutro od rana napewno przetestuję i podzielę się spostrzeżeniami.

PS
Kiedy planowana jest nowa wersja eduCADa?

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#10

Post napisał: Piotr Rakowski » 16 cze 2010, 05:23

A jak zrobię, to kupisz ode mnie pełną wersję?

cncCAD? - Jakoś po wakacjach - wersja inicjalna.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „STEP2CNC”