Ploter tnący dla amatora hobbysty

Plotery tnące

Autor tematu
Mrqs
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 14 cze 2010, 22:08
Lokalizacja: Warszawa

Ploter tnący dla amatora hobbysty

#1

Post napisał: Mrqs » 14 cze 2010, 22:45

Witam,

Jestem zwykłym modelarzem hobbystą. Do tej pory wystarczały mi kalkomanie, jednak modele z malowanymi z pomocą masek znakami wyglądają dużo lepiej.
Niestety ręczne robienie i wycinanie masek może jest ambitne ale kompletnie bez sensu - efekty są żałosne.
Mam jakby dwie drogi uzyskania tych masek: wycięcie w jakimś zakładzie usługowym lub wycinanie we własnym zakresie w domu.
Po kilku próbach zrezygnowałem z zakładów usługowych - nie są specjalnie zainteresowani w wycinaniu bardzo małych szablonów co rozumiem dobrze, bo z ich punktu widzenia to żaden interes. Do tego dochodzi brak odpowiedniej folii o czym za chwilę.
Zostaje mi kupno jakiegos plotera i z tym zwracam sie do Was, szanowni forumowicze.

Z lektury tut. forum dowiedziałem się, ze istnieją plotery tablicowe i rolkowe. Wychodzi na to, ze potrzebny mi chyba ploter tablicowy.

W sieci znalazłem dwa małe plotery:
http://www.plotersky.pl/ploter-tnący-se ... p-135.html
i
http://www.vesploter.pl/45,graphtec-cc330-20-nowosc

Nie mam oczywiście pojęcia czy są dobre do moich potrzeb ani czy w ogóle są dobre, no i cena mogłaby być niższa.

Do tego mam kłopot z odpowiednią folią. Koledzy modelarze mówili mi, że dobra jest Oramask 810 lub 811, a ja znalazłem jeszcze
http://pl.y-o-w.com/materialy-do-nadruk ... 0cm-x-10m/
Ta folia jest o tyle "fajna", że można ją kupić w dosyć małych ilościach i przycięta do 21cm. Oczywiście też nie wiem czy dobrze spełniłaby swoją rolę.

Streszczając to wszystko:
Szukam małego (może być bardzo mały, nawet 100mm x 100mm) plotera, na którym mógłbym wyciąć maski do malowania aerografem. Ploter powinien być maksymalnie precyzyjny, bo czasem trzeba wyciąc naprawdę małe literki czy kółka.
Szukam także rady co do folii - powinna być miękka tak, aby dobrze przylegac na nierównościach modelu a także z na tyle słabym klejem, aby nie odrywać farby podczas zdejmowania. Niestety nie znalazłem nigdzie źródła, gdzie można kupić folie Oramask w niewielkiej ilości, bo roli 50mb nie wykorzystam nawet gdybym żyl 200 lat.

Z góry dziekuję za każdą wypowiedź, która zbliży mnie do rozwiązania mojego kłopotu. :grin:



Tagi:

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#2

Post napisał: Piotr Rakowski » 04 sie 2010, 22:32

Witam,

Każdy z moich ploterów LYNX nadaje się do Twoich zastosowań. Proszę spojrzeć na żyrafkę ze zdjęcia. Link do mojej strony znajduje się w moim podpisie.

Obrazek
Pokaz precyzji naszych ploterów. Żyrafki o wymiarach 7x10mm wycięte są ze standardowej folii Oracal 641. Cięcie zwykłym nożem 45o. Prędkość cięcia 100 mm/s.

Obrazek
Zdjęcie w powiększeniu mikroskopowym. Nóżka żyrafki ma grubość nie więcej, niż 0.2 mm.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Plotery tnące”