Plexi jak zrobić podświetlany napis w plexi

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
MrUwA
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 22 sty 2010, 15:52
Lokalizacja: Skrzynki

Plexi jak zrobić podświetlany napis w plexi

#1

Post napisał: MrUwA » 03 cze 2010, 22:36

Witam !
Jestem nowy i zaczynam swoją przygodę z frezarką cnc
Trochę już umiem ją obsługiwać i niewielkie rzeczy udaje mi się juz robić samodzielnie.

Mam problem z plexi nie potrafię wyfrezować napisu który byłby ładny matowy w miejscu gdzie było czoło frezu na zdjęciu widać co się dzieje, jak uniknąć tego zjawiska, czy może to być wina freza fi5mm 2 pióra.
kress 1050
posuwy do 2000mm/minObrazekObrazek

jak uzyskać jednolity mat bez tych kółeczek itd?

Dziękuję



Tagi:


kamil1986
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 316
Rejestracja: 10 cze 2007, 15:09
Lokalizacja: Ostrów

#2

Post napisał: kamil1986 » 04 cze 2010, 16:03

prawdopodobnie tego nie ominiesz najlepiej będzie frezem grawerskim wygrawerować napis po konturze i podświetlić ale spróbuj jeszcze frezem jednopiórowym


vv3k70r
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 420
Rejestracja: 01 lip 2007, 17:52
Lokalizacja: trelleborg

#3

Post napisał: vv3k70r » 04 cze 2010, 22:18

Na wysokich obrotach (jesli sie topi to z chloodzeniem) i malym posuwem jedziesz ostatnie ciecie, a pozniej odwracasz obroty i jedziesz te sciezke jeszcze raz.

Na odwroconych, czyli jak masz normalny frez to zamiast M03 jedziesz M04 (chyba ze wolisz recznie czyscic krawedzie).

Roznicujac glebokosc uzyskasz fajne efekty trojwymiarowe po podswietleniu (2.5D).


A jesli Bardzo Cie cisnie na kosztach (czasie) wykonania, to postaraj sie nie zedrzec foli, albo naloz ochronnie jakis karton, folie i wytraw wyfrezowana powierzchnie rozpuszczalniekiem z pedzla (nie zalewaj, bo bedzie brzydko).

Obrazek

Obrazek

Obrazek
bumeluję


Autor tematu
MrUwA
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 22 sty 2010, 15:52
Lokalizacja: Skrzynki

#4

Post napisał: MrUwA » 05 cze 2010, 22:10

Witam !
Dzięki za odpowiedzi. Fajne Szachy.
Nie bardzo rozumiem obroty wsteczne nie wiem czy mój kress to ma.
Czy te kółka ( krawędzie ręcznie pewnie sobie zbiorę) idzie jakoś wyeliminować to znaczy zrobić tak żeby powierzchnia w środku napisu była jednolita? Na twoich zdjęciach vv3k70r ona jest mleczna a nie taka pokółkowana jak u mnie. Słyszałem ze niektórzy piaskują wnętrze napisu, ale ja bym chciał to zrobić frezem czy jest to możliwe??


vv3k70r
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 420
Rejestracja: 01 lip 2007, 17:52
Lokalizacja: trelleborg

#5

Post napisał: vv3k70r » 06 cze 2010, 11:19

Wszystko co tu widzisz jest zrobione frezem.

Po prostu ostatnia warstwa wybierania materialu jest bardzo cienka, tak ze frez wlasciwie tylko rysuje tych kolek bardzo duzo jedno obok drugiego i wyglada to na mleczna powierzchnie.

Niektore materialy jechalismy koncowo na 18-24k obrotow (2mm frez). Mimo ze wycinanie zgrubne bylo normalnie na 6k.


Obroty wsteczne-odwrotne do kierunku w jakim frez powinien pracowac. Tak poprawiasz juz po zrobieniu calosci. Zastepuje to piaskowanie i szarpanie sie z krawedziami.
Uzywamy tego do produkcji tysiecy sztuk, nie ma opcji zeby ktos to recznie robil.


"Słyszałem ze niektórzy piaskują wnętrze napisu"

Tak sie robi ze szklem i krysztalem, ale plexy nie warto. Jest na tyle miekka ze mozna zrobic to frezem.



Na ostatniej warstwie wybierania zwieksz obroty, zmniejsz posuw i bedzie wygladalo duzo lepiej.
Ewentualnie mozesz jeszcze uzyc drobniejszego frezu i zadac mu gestsze przesuniecia (nie o promien, a na przyklad o pol promienia).

Tylko pilnuj czy Ci sie material nie zacznie topic. Niektore plastiki widowiskowo sie pala. Szczegolnei wiorki :)


A tak wogole-to co robisz mozna robic laserem.
bumeluję

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”