Dluga brama przesuwna, Konstrukcja pomoc

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Strumin
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 9
Posty: 53
Rejestracja: 06 paź 2008, 21:55
Lokalizacja: Krakow

Dluga brama przesuwna, Konstrukcja pomoc

#1

Post napisał: Strumin » 14 gru 2008, 16:45

witam
niewidem czy to odpowiednie miejsce na taki temat ale nie znam lepszego w którym bym mógł to napisać

a wiec mam do zrobienia bramę przesuwna, cały problem tkwi w tym ze ma mieć ona 760cm światła wjazdowego, i tu sie rozbija problem jak wykonać konstrukcje aby ta brama chodziła lekko, nie obwisała na takim długim odcinku, jaka dać długość przeciwwagi wiem ze im dłuższa tym lepsza, tylko ze profile bramowe sa 9m a 12 ciężko dostać, tak wiec czy taki wystarczy?
brama będzie wypleniona sztachetkami wiec nie beldze jakiejś wielkiej wagi, (ja mam zrobic sama konstrukcje) proszę o jakieś rady, dotyczące wielkości profilu konstrukcyjnych(ja myślałem o 60x40x3) oraz odpowiedniego skartowania i innych przydatnych rad
pozdro



Tagi:


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#2

Post napisał: Mariuszczs » 14 gru 2008, 17:21

za bardzo się na tym nie znam ale raczej 9 m profil nie wystarczy - zostanie tylko 140 cm na przeciwwadze


Autor tematu
Strumin
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 9
Posty: 53
Rejestracja: 06 paź 2008, 21:55
Lokalizacja: Krakow

#3

Post napisał: Strumin » 14 gru 2008, 17:42

no waśnie o to mi chodzi czy ktoś z was może robił cos takiego juz, bo ja pierwszy raz będę robił bramę takich gabarytów, sprawa ma sie tutaj chyba w jak najszerszym rozstawieniu wózków jezdnych, i oto właśnie mi chodzi czy rozstaw 140cm wystarczy czy nie, oczywiście trzeba będzie zastosować wózki a jak największa liczba rolek.
kolejny problem jaki mi sie nasuwa to żywotność łożysk w rolkach, przez zbyt mała odległość pomiędzy pierwsza a ostatnia mogą powstawać zbyt duże siły przeciążeniowe działające chyba na zasadzie dźwigni dwuramiennej

sa to jednak moje teoretyczne przypuszczenia, i nie wiem jak z tym w praktyce jest


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#4

Post napisał: Mariuszczs » 14 gru 2008, 19:04

No tak jest.
Ja też będe robił w przysżłosci bramę i poprostu obejrzę już gotowe, na allegro, przy drodze itd. skorzystam z gotowych wymiarów, jednak twoja brama jest wielka i może być problem ze znalezieniem takiej to pomierz gotową mniejszą i ją proporjonalnie wydłuż, jeśli będzie możliwość to wydłuż przeciwwagę jeszcze. Jeśli kupisz profil 12 m to wykorzystaj cały - nie będziesz go skracał przecierz. Roztaw rolek wyjdzie ponad 4 m :) .


Autor tematu
Strumin
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 9
Posty: 53
Rejestracja: 06 paź 2008, 21:55
Lokalizacja: Krakow

#5

Post napisał: Strumin » 14 gru 2008, 19:22

no właśnie sprawa nie jest az taka prosta bo 12m profil jest już dużym utrudnieniem w transporcie, a trzeba ja zawieść do ocynkowania, i w dodatku spoty kawał do miejsca montażu, oraz nie wiem czy jest an tyle miejsca aby zamontować tam 12 m bramę bo działka musiała by być naprawdę spora, wiec chyba będę musiał kopic 12 m i obciąć go na 10, tylko kolejna sprawa odpowiedniego skartowania i dobrania optymalnych profili konstrukcyjnych, tak aby brama nie obwisała


b_j
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 301
Rejestracja: 04 mar 2006, 22:36
Lokalizacja: poznan

#6

Post napisał: b_j » 14 gru 2008, 23:10

witam,
jesli chodzi o przeciwwage - z tego co wiem powinna ona byc długości 1/3 całej bramy ( powiedzmy ze swiatła ) - Taką zależność sie stosuje w praktyce. Przy tak długim ramieniu oczywiście jest niezbędna rolka najazdowa na drugim koncu - tak aby po zamknięciu oby dwa końce były podparte- wystarczy łożysko z rolką z tworzywa. I solidnna ława betonowa pod wózki - ze wskazaniem na solidna- po kilku zimach natura i tak wszytko skoryguje, mimo ze brama byla idealnie prawie ustawiona po roku widac ze to wszystko sie troche rozjechało.


Autor tematu
Strumin
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 9
Posty: 53
Rejestracja: 06 paź 2008, 21:55
Lokalizacja: Krakow

#7

Post napisał: Strumin » 15 gru 2008, 00:03

ja wykonuje sama bramę bez jej montażu i lania fundamentów,
wedlug mojego rozeznania tak właśnie przeciwwaga powinna miec długość 1/3 światła bramy, tak tez mówiłem osobie dla której to zlecenie wykonuje jednak chciała chyba ze względu na koszty oprzeć sie na 9m całości z przeciwwaga, dlatego tez muszę jej jasno powiedziec ze nie biorę zdanej odpowiedzialności jak ta brama bedize dzialala w praktyce, i ze konstrukcje wykonam na jej odpowiedzialnosc,

Awatar użytkownika

DZIKUS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1243
Rejestracja: 10 kwie 2005, 14:18
Lokalizacja: STALOWA WOLA W-WA
Kontakt:

#8

Post napisał: DZIKUS » 15 gru 2008, 00:16

a nie mozna sobie zupelnie darowac tej przeciwwagi i po prostu podeprzec koniec bramy rolka?
-mamo, czy jestem Twoją małą księżniczką?
-nie, nie jesteś synu


Autor tematu
Strumin
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 9
Posty: 53
Rejestracja: 06 paź 2008, 21:55
Lokalizacja: Krakow

#9

Post napisał: Strumin » 15 gru 2008, 08:10

w konstrukcjach samonośnych chodzi o to ze nie można bo jeśli pojawia sie jakieś przeszkody typu śnieg,lisice,kamienie, mogą wpłynąć awaryjność otwierania, rolka podporowa jest ale na niej brama spoczywa tylko w pozycji zamknietej


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#10

Post napisał: Mariuszczs » 15 gru 2008, 08:54

DZIKUS pisze:a nie mozna sobie zupelnie darowac tej przeciwwagi i po prostu podeprzec koniec bramy rolka?
to się nazywa przeciwwaga ale czy nią jest to chyba nie bardzo - chodzi o to że na tej długości na dole w szynie pracują dwa wózki i im większy rozstaw wózków tym mniejsza siły na nich . Wózki są osłonięte itd. Jesli brama miała być na rolkach jeżdzących po betonie ( czy co tam jest ) to tylko kłopot - zimą snieg, lód itd, nawet pies kość zostawi i już się nie otworzy z pilota :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”