sterowanie bezpośrednie z SSK-B02

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.
Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7884
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#11

Post napisał: tuxcnc » 16 cze 2011, 21:34

Ustawienie wspólnego sygnału zegarowego niczego nie zmienia i jest zasadniczo do niczego nie potrzebne.
Wszystkie sterowniki mogą pracować każdy z własnym sygnałem zegarowym.
Jeżeli silniki buczą i trzymają, to znaczy że sterowniki pracują.
Ja bym ten wspólny sygnał zegarowy zlikwidował, bo w przypadku rozłączenia przewodów może pójść dym.
Chodzi o to, że sterownik może pracować z własnym sygnałem zegarowym albo z cudzym, ale nie może pracować bez żadnego.
To zresztą jest w instrukcji opisane.

Natomiast nie jest to przyczyną twoich problemów.

Sterowniki nie dostają sygnałów sterujących z komputera, a tutaj jak pisałem przyczyn może być wiele.

Jesteś tego pewien, że masz ustawiony właściwy adres portu LPT ?
Działa sygnał ENABLE (silniki powinny trzymać i brzęczeć, albo być luźne i ciche, w zależności od wartości sygnału) ?

Jeśli ENABLE nie działa, to albo nie ten adres, albo piny portu źle przyporządkowane.

Od tego musisz zacząć.

I to na prawdę wiele razy było na forum opisywane.

.



Tagi:


Autor tematu
riat
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 11
Posty: 57
Rejestracja: 10 cze 2009, 01:27
Lokalizacja: warszawa

sterowanie bezpośrednie z SSK-B02

#12

Post napisał: riat » 17 cze 2011, 08:54

Witam ponownie!
Szanowny Kolego Tuxcnc,
Rozłączyłem sterowniki jak sugerowałeś. Każdy ustawiłem na MA. Rozpiołem stepery osi X i Z od ich sterowników. Została tylko oś Y. I NIC!!! Dalej jest to co było. Steper trzyma i leciutko piszczy. Zgasły diody na sterownikach osi rozpiętych czyli X i Z. I to tyle.
Wklejam zrzuty wszystkich ekranów Mach 3, to jest tych gdzie się cokolwiek ustawia i na koniec ekran Diagnostik.
(Stepery rozpięte od pociągów aby było łatwiej eksperymentować i nie przejmować się krańcówkami ani ustawieniami home)
Jak sam widzisz raczej nie widać tu jakiegoś błędu!!!

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
riat


zuraf
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 47
Rejestracja: 08 kwie 2010, 22:53
Lokalizacja: Sieradz

#13

Post napisał: zuraf » 18 cze 2011, 02:18

Jeśli sprawdzałeś sterowniki, jak już było mówione, zwierając piny kroku (clk) do masy (gnd) i silniki obracały się. Do tego masz poprawnie podłączoną płytę główną, jest ona sprawna, oraz masz dobrze skonfigurowanego macha, ja proponowałbym jeszcze zajrzeć do BIOS'u. Być może masz w ogóle wyłączony port lpt. Sprawdź czy jest w trybie EPP+ECP.


Autor tematu
riat
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 11
Posty: 57
Rejestracja: 10 cze 2009, 01:27
Lokalizacja: warszawa

sterowanie bezpośrednie z SSK-B02

#14

Post napisał: riat » 18 cze 2011, 06:55

Witam!
Kolego Zuraf
.....zwierając piny kroku (clk) do masy (gnd) i silniki obracały się. .... otóż silniki NIE obracały się tylko wykonywały drgania tak jakby krok w przód, krok w tył.
.....proponowałbym jeszcze zajrzeć do BIOS'u. Być może masz w ogóle wyłączony port lpt. Sprawdź czy jest w trybie EPP+ECP........do biosu zaglądam z tego powodu często i wszystko jest o'k

Teraz jeszcze raz będę sprawdzał płytę główna. Potem będę po kolei podłanczał każdy sterownik osobno do portu LPT. Macha mam chyba skonfigurowanego dobrze. Ze sto razy sprawdzałem.
Aktualnie rozwaliłem jeden z kabli D25. Zdemontowałem wtyczkę z jednej strony i zrobiłem z przewodów "pędzel"(he,he)
Sprawdzam miernikiem który drut do którego pinu i robię sobie opis. Jak skończę to zepnę kabel z kompem i będę prawdzał port LPT pin po pinie. Potem zepnę bezpośrednio z portem oddzielnie każdy sterownik z poszczególnym steperem. Oczywiście cały czas mędę kontrolował piny w Mach-u

Jak nic mi to nie da to wszystko ładnie poukładam na stole mojej prasy i przywalę co najmniej ze 200 ton.
W ten sposób zakończę przygodę z CNC i wrócę do "robienia kasy" w dotychczasowy, tradycyjny sposób.
To tyle
pozdrówka
riat


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7609
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#15

Post napisał: pukury » 18 cze 2011, 09:20

witam.
stanowczo zbyt nerwowo podchodzisz do " sprawy " :lol:
musisz być pewien co wychodzi z lpt - na którym pinie .
sprawdzić musisz każdy sterownik - bez płyty , kompa , macha .
wystarczy prosty generator na xx555 i parę przycisków .
najlepiej znajdź jakiegoś elektronika w wawie - możesz spalić to i owo - a po co ?
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares


Autor tematu
riat
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 11
Posty: 57
Rejestracja: 10 cze 2009, 01:27
Lokalizacja: warszawa

sterowanie bezpośrednie z SSK-B02

#16

Post napisał: riat » 18 cze 2011, 09:26

Witam!
Dzięki kolego Pukury za słowa otuchy!
Gdybyś mi jeszcze zdradził co to jest za dziwadło ......"wystarczy prosty generator na xx555 i parę przycisków . " i gdzie to kupić, ukraść, pożyczyć, wykopać i tak dalej to byłoby super!!!
pozdrówka

[ Dodano: 2011-06-18, 09:37 ]
Witam!
Dzięki kolego Pukury za słowa otuchy!
Gdybyś mi jeszcze zdradził co to jest za dziwadło ......"wystarczy prosty generator na xx555 i parę przycisków . " i gdzie to kupić, ukraść, pożyczyć, wykopać i tak dalej to byłoby super!!!
pozdrówka

PS
Czy masz na myśli coś w tym rodzaju?
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1805055.html
riat


zuraf
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 47
Rejestracja: 08 kwie 2010, 22:53
Lokalizacja: Sieradz

#17

Post napisał: zuraf » 18 cze 2011, 16:40

Tak, lecz urządzenie ze zdjęcia jest i tak zbyt skomplikowane. Do wykonania generatora wystarczy lutownica i części z elektronicznego za 2zł. Nie będę przytaczał schematu, bo jest ich pełno w sieci. Układ można polutować na "pająka", czyli "nóżka do nóżki". Składa się on dosłownie z sześciu elementów.

NE555 jest to układ, który może działać w trybie astabilnym jako generator przebiegu prostokątnego, regulowanego stałą RC (rezystor-potencjometr i kondensator). Kalkulator do obiczania wartości elementów można znaleść w sieci.

Wracając do meritum.

"otóż silniki NIE obracały się tylko wykonywały drgania tak jakby krok w przód, krok w tył."

Pytanie, czy były to ruchy lewo/prawo dokładnie 50/50, czy występowała losowość, czy może jednak kręcił się z przeważającą ilością kroków w którąś stronę?

Wejścia strownika podciągnięte są drabinką 4k7 do +5V. Proponuję zmierzyć napięcie między masą a poszczególnymi wejściami. Powinno być 5V. Może drabinka jest odwrotnie wlutowana?


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7609
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#18

Post napisał: pukury » 18 cze 2011, 17:26

witam.
nie no - bez szaleństw - nie namawiam do kupowania ( robienia ) generatorów funkcyjnych .
to np . - https://www.cnc.info.pl/album_personal.htm?user_id=3232
jak napisał Kol. zuraf - w powietrzu można złożyć , zawinąć w gazetę i wpakować w pudełko po lodach ( żartuję ) .
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares


Autor tematu
riat
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 11
Posty: 57
Rejestracja: 10 cze 2009, 01:27
Lokalizacja: warszawa

sterowanie bezpośrednie z SSK-B02

#19

Post napisał: riat » 18 cze 2011, 18:25

Witam ponownie Szanownych Kolegów!
Po kolei;
Kolega Zuraf;
"otóż silniki NIE obracały się tylko wykonywały drgania tak jakby krok w przód, krok w tył."
Pytanie, czy były to ruchy lewo/prawo dokładnie 50/50, czy występowała losowość, czy może jednak kręcił się z przeważającą ilością kroków w którąś stronę?"

To raczej wyglądało jak "czkawka pijanego" steper po prostu motał się krok w jedną i krok w drugą stronę (o ile to w ogóle był krok!?)

"Wejścia strownika podciągnięte są drabinką 4k7 do +5V. Proponuję zmierzyć napięcie między masą a poszczególnymi wejściami. Powinno być 5V. Może drabinka jest odwrotnie wlutowana?"

Dzięki za sugestię. Sprawdzę

Kolega Pukury;

podoba mi sie ten generator spod https://www.cnc.info.pl/al...tm?user_id=3232 i po weekendzie go zmajstruję.
(Chciałem kupić gotowca w Augustowie, chyba GN-01 czy jakoś tak za coś około 100zł ale wolę zrobić niż czekać na przesyłke)
PS Szanowny Kolego będ prosił o kilka słów wyjaśnienia co do tego schematu, ale to jak sobie sam sprecyzuje te pytania)

A teraz od siebie;
Zrobiłem sobie takie coś z tego co miałem w szufladzie; dioda LED + szeregowo 2 rezystory po 330 ohm i zabieram sie do przetestowania wszystkich pinów LPT, ale już za przewodem, przy interfejsie od strony płyty głównej.
Zobaczymy co będzie. Może po prostu mam "walnięty "kabel!
To tyle puki co!
Nara
riat

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7884
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#20

Post napisał: tuxcnc » 18 cze 2011, 23:29

Zacząłeś wreszcie robić coś z sensem, więc wcześniej czy później osiągniesz sukces.

Tak się jeszcze zastanawiam czy przewodów od silników źle nie połączyłeś.
Spróbuj wykorzystać tylko jedne połówki uzwojeń, czyli cztery przewody do sterownika, a cztery zostaw w powietrzu.
Zakładając, że sprawdzisz omomierzem czy na pewno masz dwa uzwojenia, to będziesz miał 50% szansy, że od razu podłączysz prawidłowo, a przy ośmiu przewodach to różne cuda można stworzyć.

.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”