Przekładnia zębata

Dyskusje na temat elementów przeniesienia napędu oraz przekładni


Autor tematu
Dudziores
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 19 mar 2015, 19:12
Lokalizacja: Śląsk

Przekładnia zębata

#1

Post napisał: Dudziores » 19 mar 2015, 19:19

Witam wszystkich na forum.
Jako, że jestem tutaj nowy, nie bardzo wiem, gdzie umieścić niniejszy temat, toteż proszę o wyrozumiałość. Do sedna.
Potrzebuję pomocy, przy zaprojektowaniu przekładni zębatej, gdzie koła zębate i obudowa stanowi tworzywo sztuczne - najlepiej poliamid. Do wartości mi znanych należą:
moc przekładni - 300W
Przełożenie - 1:3.5
Liczba obrotów koła czynnego 3000/min.
Koła posiadają zęby proste
Łożyska ślizgowe na kole czynnym biernym

Prosiłbym chociaż o udzielenie informacji, od którego momentu zacząć liczenie?
Nie jestem oczytany w dziedzinie mechaniki, jednak z tego, co przeczytałem w własnym zakresie, potrzebowałbym konkretnej metody na obliczenie ilości zębów w kole czynnym.
W innym miejscu znów warunkiem do realizacji w pierwszej kolejności jest obliczenie modułu nominalnego, jednak nie posiadam ku temu (chyba?) wszystkich niezbędnych wartości.

Za każdą udzieloną pomoc z góry dziękuję.
Pozdrawiam



Tagi:


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#2

Post napisał: zibi » 20 mar 2015, 11:23

Na wielkość koła ma wpływ moduł bo jest z nią powiązany zależnością d=mz.
Jeśli dasz duży moduł wyjdą duże koła i duża odległość osi urządzenia. Jeśli jest ona ważna czyli dąży się do minimalizacji zakładasz nie mniej niż 14 zębów koła małego i 49 koła dużego a ze średnic podziałowych wychodzi ci rozstaw osi.
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przeniesienie napędu, Przekładnie Pasowe, Przekładnie Zębate, Listwy zębate”