wytrzymalosci drutow i jakosc ciecia

Maszyny do wycinania gorącym drutem

Autor tematu
ali
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 146
Rejestracja: 28 wrz 2005, 14:30
Lokalizacja: Poznań

wytrzymalosci drutow i jakosc ciecia

#1

Post napisał: ali » 18 sty 2009, 11:49

Witam!

Potrzebuje znac maksymalna sile jaka mozna przylozyc do drutu (konkretnego) podczas ciecia, aby go nie zerwac. Istnieje moze jakas taka tabelka z maksymalnymi silami przy jakich drut ulega zerwaniu ?
Jesli nie czy ktos z forumowiczow dysponuje roznymi drutami (zarowno material i srednice) wykorzystywanymi do ciecia styropian/styroduru i moglby mi podeslac po 50cm w celach badawczych, oczywiscie koszty zwroce. Chyba, ze jest jakis sklep, gdzie moge kupic mniej niz szpulke takiego drutu ?

Jaka jest zaleznosc jakosci i predkosci ciecia ? np czy tnac wolniej i wydzielajac mniej ciepla na drucie (mniejszy prad), uzyskam taka sama jakosc jak szybciej z wieksza moca ?
Oczywiscie pomijajac aspekt fizycznego wygieca drutu.

Jak to w ogole jest z drutami ? Bo im cienszy tym lepiej (w sensie linia ciecia jest wezsza), ale czy cos jeszcze ? Bo ciac mam zamiar na szerokosc ponad 2m, czy nie lepiej zastosowac wtedy grubszy drut i moc go duzo mocniej naciagnac ?

w/w informacje potrzebuje do zbudowania glowicy, ktora bedzie pilnowac aby naciag drutu byl z odpowiednia sila.

Dziekuje.


pozdrawiam
Jakub Jędrzejczak

Tagi:

Awatar użytkownika

podrzeźbi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 512
Rejestracja: 17 sty 2009, 00:46
Lokalizacja: Mielec

drut oporowy

#2

Post napisał: podrzeźbi » 18 sty 2009, 16:43

Zrobiłem sobie przecinarkę do styropianu i innych takich plastików. Drut oporowy
kupiłem w sklepie z częściami AGD. Jak widać na zdjęciu jest tam trafo - ze starego
UPSa, daje kilkanaście V i kilka A. Do tego regulator prędkości silniczków do150W włączony w obwód pierwotny trafo. Przy max. mocy drut rozgrzewa się do żółtości
i przy cięciu styropianu gr. np. >5 cm zaczyna się wydłużać i wyginać lecz nie ury-
wa się. Do płyt 2 cm i produkcji małoseryjnej wystarczy. Na drugim zdjęciu jest
drugi drut - zdjęty z profesjonalnej zaginarki do płyt plastikowych, jest grubszy i
będzie wymagał większego prądu. Takie urządzenia miewają firmy produkujące
różne banery reklamowe. Drut jest tam dodatkowo naciągany sprężyną. Na trzecim
zdjęciu turbina z rozkrojonych moim ustrojstwem PETów.
Załączniki
Hallowind1.JPG
Hallowind1.JPG (31.36 KiB) Przejrzano 3023 razy
druty oporowe.jpg
druty oporowe.jpg (58.59 KiB) Przejrzano 2958 razy
przecinarka do styropianu.jpg
przecinarka do styropianu.jpg (39.86 KiB) Przejrzano 3078 razy


kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

#3

Post napisał: kak » 19 sty 2009, 16:15

Jak sie uzywa wycinarki cnc to temperature drutu i predkosc ustawia sie tak, zeby drut nie dotykal styropianu. Promieniowanie ciepla z drutu ma rozpuszczac styopian zanim drut go dotknie. W tym wypadku napiecie drutu na maxa nie jest takie wazne. Oczywiscie zalezy jak dokladne ma byc to wycinanie. Ja uzywam mojej do wycinania skrzydel samolotów.

Mój drut nazywa sie kanthal i jest zamocowany na 3 rurkach weglowych fi 8mm o dlugosci 2m a do napinania uzylem strojników z gitary. Troche sie rozciaga/rozstraja przy nagrzewaniu, bo slysze ze dzwiek zmienia, ale rurki weglowe go caly czas napinaja.

To ten z czarnymi rurkami na górze zdjecia.

Moja maszynka/blat jest tak zrobiony, ze moge wycinac 750mm, 450mm i 1200mm styropian.

Adam
Załączniki
IMG_0725-1.JPG
IMG_0725-1.JPG (46.43 KiB) Przejrzano 3123 razy
Strojnik.JPG
Strojnik.JPG (11.62 KiB) Przejrzano 10200 razy
Ostatnio zmieniony 20 sty 2009, 21:37 przez kak, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#4

Post napisał: bartuss1 » 20 sty 2009, 08:41

no, drut ma byc gorący a nie czerwony, ja stosowałem sprężynki jakies 20 - 25N
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
ali
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 146
Rejestracja: 28 wrz 2005, 14:30
Lokalizacja: Poznań

#5

Post napisał: ali » 20 sty 2009, 22:48

widze bardzo oryginalne i fajne konstrukcje :)

ale chyba jednak bede musial zakupic sobie troche drutu i po prostu zrobic eksperymenty, jesli sila 20-25N by wystarczyla aby naciagnac odpowiednio drut na odcinku 2m to bylbym bardzo zadowolony bo to nie bedzie problem uzyskac, gorzej jakbym musial wytwarzac naciag na poziomie 100-150N
pozdrawiam
Jakub Jędrzejczak


Supremo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 127
Rejestracja: 30 paź 2006, 08:56
Lokalizacja: Poznań

#6

Post napisał: Supremo » 26 sty 2009, 18:40

Wg mnie to materiał i co z niego ma powstać determinuje jaki drut zastosować. Inny do cięcia kształtek inny do cięcia płyt. Ja jestem zwolennikiem cienkich drutów. Jestem z poznania i mam dostęp do różnych drutów więc jeśli kolega ali nadal poszukuje próbek to możemy się spotkać i wymienić doświadczeniem.


Autor tematu
ali
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 146
Rejestracja: 28 wrz 2005, 14:30
Lokalizacja: Poznań

#7

Post napisał: ali » 28 sty 2009, 19:09

dzieki bardzo! Juz mi sie udalo kupic kilka roznych drutow, sklaniam sie w kierunku grubszych poniewaz jak zrobie naciag na grubszym to cienszy te bez problemu naciagne. Jesli chodzi o wymiane doswiadczen to poki co nie mam zadnego w wycianiu styropianu/styroduru dlatego pytam i bede eksperymentowal ;)
pozdrawiam
Jakub Jędrzejczak

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Styropianu (Styroduru)”