MM2001

Maszyny do wycinania gorącym drutem

Autor tematu
Keram
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 27 paź 2006, 19:24
Lokalizacja: kraków

MM2001

#1

Post napisał: Keram » 27 paź 2006, 20:41

Witam serdecznie
Chciałbym ponowić ostatnie pytanie kolegi Marcinek13 zadane w wątku „sterownikdo GMFCpro—MM2001 czy jakiś inny”
Jakie silniczki proponujecie do tej płytki MM2001 jakie wówczas rezystory R1-R8 i jakie diody?
Właśnie jestem w trakcie budowy tego sterownika wasze uwagi, porady i spostrzeżenia na temat tego sterownika mile widziane i na pewno będą dla mnie cenne.
Mam do was jeszcze jedno pytnie a mianowicie w sklepie którym kupuje PICa programują go gratis – czy programowanie tego układu bez udziału sterownika przyniesie ten sam pożądany skutek co programowanie go samemu w sterowniku (rozumiecie poco się męczyć jeśli ktoś programatorem mi właduje ten hex ale chciałbym to potwierdzić czy aby tak można)

[ Dodano: 2006-10-29, 10:11 ]
Witam ponownie.
Widzę ze parę osób odwiedziło stronę, ale nie ma odzewu. Być może nie do końca jasno napisałem o co mi chodzi. Zależało mi na tym aby osoby posiadające styro wycinarki (działające heheh) oparte na sterowniku mm2001 stworzyły swego rodzaju bazę danych zawierającą jaki posiadają silnik jego dane i jakie rezystory (R1-8) i diody zenera zastosowali.



Tagi:


drex33
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 28 paź 2005, 00:44
Lokalizacja: KrakĂłw

#2

Post napisał: drex33 » 28 lis 2006, 23:01

Witaj
Co prawda niemoge ci wiele pomuc na ten temat bo jestem na tym samym etapie ale bede wdzieczny za kotakt na gg bo jesteśmy z tego samego miasta .Mozę coś razem wymyslimy więcej. Ja utknołem z swoją maszynką do ciecia z braku czasu i muszę się wziąść za nią . Ale coraz trudniej mi znaleść czas zwłaszcza zę mam dużo roboty przy modelach i jakoś sobie radze z wycinaniem skrzydeł metoda szablonową .

moje gg 1081980
Witam wszystkich
Mam pytanie czy kto? by sie podjo? zrobienia CNC do styru i za ile ?


tom999
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 04 wrz 2004, 10:10
Lokalizacja: dobrucowa

#3

Post napisał: tom999 » 03 gru 2006, 15:56

Witam.
PICa programuje się, łatwo w sterowniku więc nie ma potrzeby go wcześniej programować,ja tak robiłem.

A teraz mój problem,gdy podłączyłem silniki bezpośrednio pod sterownik(oczywiście z dopuszczalnym prądem UlN2803) wszystko chodzi płynnie.
Ale gdy podłącze przez płytke turbo z większym prądem 12V;2,5A silniki się szarpią, co może być tego przyczyną.zastosowane tranzystory-IRF9530.
Tak jakby tranzystor załączył ale zaraz puścił ,gubi kroki silniki 1,8A ; 2,46v na faze.
dodam że silniki podłączone bez obciążenia -jeszcze niczego nie ciągną
Proszę o pomoc.


dali
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 50
Rejestracja: 18 cze 2004, 11:56
Lokalizacja: Kalisz

#4

Post napisał: dali » 08 gru 2006, 08:39

Witam.
Może być wiele przyczyn.
Jakie masz zasilanie do turbo? Widzę ze 12V
Troszkę za mała wydajność prądowa zasilacza.
Jeśli silnik bierze 1.8A na fazę to już masz 3.6A na silnik a wszystkich masz 4 szt.
Jakie masz rezystory R1-R8 obliczałeś ze wzoru?
I ważne połączenie płytki turbo ze sterownikiem


dali


tom999
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 04 wrz 2004, 10:10
Lokalizacja: dobrucowa

#5

Post napisał: tom999 » 10 gru 2006, 11:00

witam.
Przeglądałem wszystkie połączenia i znalazłem jedno zwarcie w płytce turbo,
czego wynikiem jest uszkodzony jeden ULN 2803,oraz PIC noga nr 29 nie podaje napięcia.
Także jeden silnik ma jakieś problemy ,miernik pokazuje że nie ma zwarcia na cewkach,ani między nimi a silnik jeden krok do przodu drugi do tyłu.
Zasilacz mam regulowany 0-30V;0-10A.
R1-R8 nie mam ,założone mostki.
Na pozostałycz trzech silnikach wszystko ok, czy jest jakiś sposób na ominięcie tej niesprawnej nogi nr 29 podłączenie do innej,czy tylko wymiana PIC-a.


dali
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 50
Rejestracja: 18 cze 2004, 11:56
Lokalizacja: Kalisz

#6

Post napisał: dali » 10 gru 2006, 20:39

Witam.
Niestety pic do wymiany.Szkoda zachodu przepisanie programu, aby sterował innym wyjsciem.Te scalaczki sa tanie.
Jeśli chodzi o rezystory to powinny tam być wtedy masz możliwość ograniczenie prądu a tak biorą na maxa.

Pozdrawiam
Dali

Awatar użytkownika

TOMSON
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 3
Posty: 78
Rejestracja: 23 wrz 2004, 19:28
Lokalizacja: ELK-Otwock-Poland

#7

Post napisał: TOMSON » 17 gru 2006, 16:38

Witam

Do tego programiku francuza można podłączyc płyte sterującą ze stronki
http://www.otocoup.com/CarteL6208_e.htm#Cmd
sa tam podane piny do podawania sygnałów STEP i DIR na poszczególne osie.
Można wtedy zastosować dowolny sterownik pracujacy w standardzie STEP i DIR.
pozdr
Tomek.Z

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#8

Post napisał: Piotr Rakowski » 01 lut 2007, 11:59

Kol THOMSON - nie można tego zrobić, bez przeróbki płyty MM2001. Płyta ta pracuje na procesorze PIC, do którego nie wysyła się sygnałów STEP i DIR, a zakodowane polecenia, które ten następnie interpretuje. Tak więc jeśli chcesz zastosować inne sterowniki osi trzeba się wpiąć pomiędzy odpowiednimi wyprowadzeniami PICa, a kośćmi sterowania silników.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

TOMSON
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 3
Posty: 78
Rejestracja: 23 wrz 2004, 19:28
Lokalizacja: ELK-Otwock-Poland

#9

Post napisał: TOMSON » 01 lut 2007, 16:11

Witam

Program GMFC 3.0 i starszy 2.19 wspólpracuje z kartą do sterowania silnikami i temperatura drutu na ukladach UCN 5804 a one przecież współpracuja w standardzie STEP DIR
załączam fotke układu elementów na karcie sterownika
Obrazek

Dorzucam jeszcze adresik stronki http://www.teaser.fr/~abrea/cncnet/elec/bbx/bbx.phtml
pozdr
Tomek.Z

Awatar użytkownika

kostner
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1290
Rejestracja: 13 gru 2005, 04:41
Lokalizacja: Haan / Niemcy

#10

Post napisał: kostner » 01 lut 2007, 22:09

A czy ten program jest po jakiemus normalnemu jezykowi ?? I czy zabojad obsluguje 4 osie ??

Pozdrawiam
Jeżeli prąd nas nie zabije to nas napewno nie wzmocni :(

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Styropianu (Styroduru)”