Skanowanie powierzchni 3D

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
michal
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 8
Posty: 49
Rejestracja: 29 sie 2005, 08:07
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Skanowanie powierzchni 3D

#1

Post napisał: michal » 29 sie 2005, 08:53

Czy jest możliwe zbudowanie maszyny do skanowania powierzchni 3D z dokładnością do 0,01mm?
Chciałbym w przyszłości zbudować frezarkę do obróbki metalu 10x5 cm (maksymalna powierzchnia przedmiotu obrabianego). Zapoznałem się z opiniami użytkowników forum i wnioskuję, że jest możliwe wykonanie maszyny, która obrobi materiał z dokładnością do 0,01-0,02mm. Niestety przedmiot obrabiany ma na tyle nieregularny kształt, że praktycznie nie możliwe jest narysowanie go bez podania przynajmniej kilkuset punktów tworzących powierzchnię.
Chciałbym zeskanować element wykonany z drewna i w przyszłości wykonać go ze stali (nierdzewnej).
Próbowałem już wielu metod, między innymi zmierzyłem grubość poprzez złapanie punktów pomiarowych oddalonych od siebie o jeden mm, następnie narysowałem te punkty w AutoCadzie. Ktoś później stworzył z nich powierzchnię i wykonal na frezarce numerycznej. Niestety różnica między oryginałem z drewna a kopią z metalu była zbyt duża.



Tagi:


deemon
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 96
Rejestracja: 26 lis 2004, 06:33
Lokalizacja: Sosnowiec

#2

Post napisał: deemon » 29 sie 2005, 09:41

Budowa takiego urządzena nie powinna być aż tak trudna.
Jedyną trudnością wydaje się(bynajmniej dla mnie) układ, który byłby odpowiedzialny za skanowaie poowierzchni 3d oraz oprogramowanie które rozpoznałoby że poszczególne punkty skanowanego przedmiotu są punktami 3d a nie 2d.

Tak na marginesie - ciekawie wyglądałby "skaner 3d" zbudowany w taki sposób że skanowany przedmiot umiejscawia się w centralnym punkcie swoistej "rury" na której wewnętrznych ścianach zamocowany pręt miałby kształt ślimaka. Na tym pręcie wystarczyłoby umieścić "czujnik" odczytujący odległość od ozi Z(pionowej).
W taki sposób moznaby cały przedmiot od dołu do góru przeskanować.
Albo nawet umiejscowić lepiej czujnik na pionowej osi a wprawiać w ruch orotowy przedmiot - efekt ten sam:)


pit202
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 863
Rejestracja: 02 lip 2004, 23:38
Lokalizacja: --

#3

Post napisał: pit202 » 29 sie 2005, 10:04

skanowanie 3D jest juz mozliwe w programie Mach1/2/3 - zamiast freza we wrzeciono zaklada sie element skanujacy a w programie ustala sie z jakim dosuwem ma skanowac - im wiecej punktow tym dluzej to trwa - potem trzeba w jakims innym programie utworzyc siatke i zaprogramowac obrobke w metalu - niby proste :-)

sam tego nigdy nie robilem - wiem tylko ze tak mozna
PiteR

Awatar użytkownika

Piotrjub
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1495
Rejestracja: 11 kwie 2005, 13:00
Lokalizacja: Gdansk

#4

Post napisał: Piotrjub » 29 sie 2005, 10:05

Tu jest troszkę prostsza sprawa niż budowa maszyny do frezowania. Maszyna może być zbudowana z najprostszych elementów i materiałów, wykonanie precyzyjne.
Praktycznie każda maszyna pokazana na tym forum może być wyposażona w taka możliwość.
Co prawda swoją maszynę o polu pracy 400x250x140 dopiero kończę (ja nazywam to frezarko-grawerka), ale sterowanie zastosowane do tej maszyny ma możliwość skanowania powierzchni a dokładniej można to określić że program obsługujący sterowanie taka funkcję posiada.
Załączniki
HPIM1740_resize.jpg
Sterowanie
HPIM1740_resize.jpg (153.04 KiB) Przejrzano 7183 razy
PICT2859.jpg
Czujnik pomiaru wysokości, wyłącznik i to długie skaner mechaniczny 3D
PICT2859.jpg (64.33 KiB) Przejrzano 7124 razy
PICT2866.jpg
Skrzynka sterowania - na samej górze pierwsze po lewej podłącza sie skaner
PICT2866.jpg (40.34 KiB) Przejrzano 7119 razy
PICT2873.jpg
bardzo precyzyjna krańcówka 0,002mm którą znajomy używa jako mechanicznego skanera zamiast tamtego "długiego pręta"
PICT2873.jpg (17.44 KiB) Przejrzano 7121 razy


anoda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 468
Rejestracja: 06 gru 2004, 10:17
Lokalizacja: P?ock

#5

Post napisał: anoda » 29 sie 2005, 11:07

Skanowanie trójwymiarowe jest możliwe przy użyci dowolnej frezarki CNC trzeba tylko w miejsce narzędzia założyć glowicę pomiarową np stykową. Naprowadzamy końcówkę na pkt X,Y i powoli opuszczamy do chwili zetknięcia się narzędzia z przedmiotem, odczytujemy Z w chwili zetknięcia. An astępnie podnosimy i przemieszcamy do następnego pkt. Jeżeli dane wprowadzimy do Excela to możemy uzyskać wykres trójwymiarowy w celu weryfikacji uzyskanych wyników. Kształt końcówki pomiarowej powinien odpowadać kształtowi narzędzia którym będzie wykonywana obróbka, lub może to być "igła" do pomiaru wysokości w punkcie XY.

Pozdrawiam
Pozdrawiam

Cokolwiek Byś nie zrobił i tak Będziesz żałować - BROMBEL Liczy się suma kosztów globalnych.


pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#6

Post napisał: pltmaxnc » 29 sie 2005, 11:58

Dla naprawdę zainteresowanych proponuję http://www.muellerr.ch/engineering/lase ... dware.html
Metoda nieco droższa i mniej dokładna lecz tysiące razy szybsza od wszelkich czujników dotykowych .

Awatar użytkownika

webserver
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 989
Rejestracja: 01 sty 2005, 17:48
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

#7

Post napisał: webserver » 30 sie 2005, 14:13

pltmaxnc pisze:Dla naprawdę zainteresowanych proponuję http://www.muellerr.ch/engineering/lase ... dware.html
Metoda nieco droższa i mniej dokładna lecz tysiące razy szybsza od wszelkich czujników dotykowych .
chyba za droga ...
Pozdrawiam PlotComplex.com


Autor tematu
michal
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 8
Posty: 49
Rejestracja: 29 sie 2005, 08:07
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

#8

Post napisał: michal » 07 wrz 2005, 22:38

Bardzo dziękuję wszystkim za podpowiedzi, chyba zdecyduje się na budowanie frezarki i tokarki, ponieważ chciałbym wykonać 2 różne elementy. A może zabrać się za tokarko-frezarkę? Moja koncepcja w zarysie to sterowanie w przypadku tokarko-frezarki nie więcej niż trzema osiami równocześnie. Przy frezowaniu konstrukcja tradycyjna, natomiast podczas toczenia wrzeciono poruszałoby się wzdłuż frezowanego wałka, druga oś dziłałaby na zasadzie noża tokarskiego, ale zakończona frezem, natomiast trzecia to obracające się wrzeciono, a konkretnie wałek na którym ma być umieszczona tuleja. Wałek obracałby się tylko 1/4 obrotu i obrót byłby oczywiście sterowany silnikiem krokowym i po każdym kroku zatrzymany celem obróbki frezem wzdłuż pozostałych osi. Na razie zasięgam wiadomości dotyczących programów do opiasnia i sterowania maszyną.
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam wszystkich

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#9

Post napisał: adam Fx » 13 wrz 2005, 21:45

może takie coś z przystawkom z nożem żeby normalnie toczyło... i frezowło po zmianie ko.ńcówki i demontażu ze stołu maszyny wżeciona i konika
Załączniki
tok.jpg
tok.jpg (22.74 KiB) Przejrzano 7107 razy
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
michal
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 8
Posty: 49
Rejestracja: 29 sie 2005, 08:07
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

#10

Post napisał: michal » 13 wrz 2005, 23:36

Właśnie myślałem o czymś takim, ale nie chodzi mi o toczenie ,tylko o frezowanie tulei osadzonej na wałku. Nie wiem czy jest możliwość zamontowania do uchwytu tokarskiego silnika krokowego, który obracałby wrzeciono np o pół stopnia i po obróceniu frez rozpocząłby pracę wzdłuż osi Y i Z. Chciałbym frezować ok 1/4 obwodu tulei, której grubość ścianki w każdym punkcie (po frezowaniu) ma być inna i opisanie wzorem matematycznym powierzchni jest chyba nie możliwe, stąd moje pierwsze pytanie o skanowanie powierzchni.
Tak jak pisałem na wstępie ktoś frezował mi taką tuleję na frezarce numerycznej z prawdziwego zdarzenia frezem kulistym, lecz niestety po zmierzeniu grubości ścianki mojej tulei okazało się że są błędy. Pojawia się pytanie, czy frez kulisty jest rzeczywiście okrągły czy może w kształcie elipsy, bo jeśli tak, to powierzchnia będzie zniekształcona.
Przyrząd, do którego potrzebuję tę tulejkę działa na zasadzie tokarki a dokładniej kopiarki, więc może błędem było wykonywanie tego na frezarce. (postaram się w przyszłym tygodniu zamieścić zdjęcia)
Nie wiem czy np program Mach może sterować obrotem uchwytu tokarskiego. Jeśli nie to myślałem aby "oszukać" komputer i wydać polecenie, aby przesunąć wrzeciono np o 0,1 mm w osi X a w rzeczywistości obróciłby się uchwyt tokarski. Komputer "myślałby" że obrabia detal o płaskim spodzie, byłaby to tuleja.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”