Przeróbka wiertarki

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

Przeróbka wiertarki

#1

Post napisał: ezbig » 09 mar 2010, 16:38

Kiedyś kupiłem niedrogo taką wiertarkę:

Wiercenie w stali do: 16 mm
Stożek wrzeciona: MK2
Skok wrzeciona: 80 mm
Liczba prędkości obr. wrzeciona: 12
Prędkości obrotów wrzeciona: 180 -2.740 obr/min
Średnica kolumny: 70 mm
Odstęp oś wrzeciona-kolumna: 170 mm
Napięcie zasilania: 230V
Moc silnika: 0.55kW

Jak się dokręci dobrze śrubę kasującą luzy to nie ma wyczuwalnego luzu na pinoli do 6 cm wysunięcia, przy 8 delikatny się pojawia - ale to tylko tak piszę w kwestii ogólnego całkiem dobrego stanu tej wiertarki.

Popatrzyłem na nią ostatnio i widzę, że łatwo możnaby dodać dwie prowadnice z łożyskami liniowymi, żeby zlikwidować jakiekolwiek luzy na pinoli. Stolik krzyżowy bym miał (250x110mm). Na allegro znalazłem uchwyt z zaciskami do frezów na stożek mk2.

Jak sądzicie, czy z takiej wiertarki wyjdzie mi frezarka (w przyszłości również cnc) do drobnych prac w aluminium (w stali nie koniecznie)?
Załączniki
race_16DF.jpg
race_16DF.jpg (7.03 KiB) Przejrzano 3727 razy



Tagi:

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#2

Post napisał: BYDGOST » 09 mar 2010, 17:24

ezbig pisze:Jak sądzicie, czy z takiej wiertarki wyjdzie mi frezarka
Na Forum, już wiele razy, przewijał się ten temat i jak do tej pory nie ugruntowało się rozwiązanie zabezpieczenia trzpienia przed wypadaniem z wrzeciona. Może masz na to patent? Druga sprawa to blokowanie wrzeciona w określonej pozycji, żeby zachować stałą głębokość frezowania. Jeśli te tematy rozwiążesz pomyślnie to masz już z górki.
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.


Autor tematu
ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#3

Post napisał: ezbig » 09 mar 2010, 19:10

Blokowanie pozycji to mały problem, gorzej z blokowaniem wypadania. Nie wiem jak jest to rozwiązane w normalnej frezarce. Czy tam w środku jest jakiś gwint? (widziałem tylko na zdjęciach :) ten MK2 i z wierzchu nie wiele się różni od trzpienia MK2)


pixes2
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 582
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:38
Lokalizacja: Zgierz

#4

Post napisał: pixes2 » 09 mar 2010, 20:02

ezbig pisze:Nie wiem jak jest to rozwiązane w normalnej frezarce.
W normalnej frezarce wrzeciono jest przewiercone wzdłóż na wylot.
Narzędzie jest dociągane od góry szpilką-MK2 śruba m10


Autor tematu
ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#5

Post napisał: ezbig » 09 mar 2010, 22:38

No tak, to rzeczywiście problem. 10 mm to ma ten wieloklin, który wchodzi w oś koła pasowego. Chyba jednak wiertarka, wiertarką pozostać musi :cry: .


Heli
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 56
Rejestracja: 08 maja 2006, 23:49
Lokalizacja: Warszawa

#6

Post napisał: Heli » 09 mar 2010, 22:53

Blokowanie uchwytu jest chyba wykonalne - sam się nad tym zastanawiałem.
Pytanie było co zrobić by zachować "płetwę". Myślałem by zrobić "szpilkę" w kolejności:
M10( w morse'a), mały kołnierz oporowy, dalej gładko 6mm i nagwintowana końcówka M6... trzeba by sprawdzić może 7mm wejdzie. Szpilkę trzeba by zrobić z dobrej stali, może zahartować - powinno się dać wyjmować morse'a przy klepnięciu z góry .
Tyle, że otwór w wałku powinien być dosyć "gładki", z niewielkim luzem na szpilkę :roll:
Może szpilkę zrobić z jakiejś prowadnicy i oprawić na tym gwint ? :roll:

Jeżeli by założyć, że wybijanie będzie "od przodu", co akurat w wypadku uchwytu do tulejek ER jest wykonalne to samo utrzymanie morse'a nie jest problemem nawet na szpilce 5 mm ;)
Pozdrawiam Mariusz


Autor tematu
ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#7

Post napisał: ezbig » 09 mar 2010, 23:12

Heli pisze:Pytanie było co zrobić by zachować "płetwę".
Płetwa to to spłaszczenie na końcu trzpienia? To jeszcze trzeba tam roztoczyć w "gnieździe" (nie wiem czy dobrze nazywam), bo inaczej uchwyt pewnie cały nie wejdzie.

To co piszesz ma sens, tylko tego w warunkach amatorskich nie zrobię, a jak miałbym zapłacić kilka stów za tak precyzyjną robotę, to jednak coś co mi wyjdzie z tej przeróbki można kupić na allegro za 1000-1400 zł. Chociaż moja wiertarka ma mniejsze minimalne obroty niż te tanie frezarki (bo one od 480), ale tam prościej będzie zmniejszyć obroty i poprawić całość niż w wiertarce robić taką rewolucję.


Heli
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 56
Rejestracja: 08 maja 2006, 23:49
Lokalizacja: Warszawa

#8

Post napisał: Heli » 10 mar 2010, 09:39

Nic nie trzeba roztaczać - jest wystarczająco dużo miejsca jeszcze na kołnierz ;)

Weź do ręki morse'a z płetwą i bez i zobaczysz jak to tam jest z długosciami.
Wysokość kołnierza trzeba sprawdzić - wg mnie lepiej dla każdej maszyny osobno - nie ryzykowałbym gotowych wymiarów z innych maszyn.
Ten kołnierz wg mnie musi również być max duży (średnica ) by w razie ostateczności można się było o niego "podeprzeć" ( np w wypadku frezu o małej średnicy części roboczej )
Wtedy można dwoma "hakami " się podeprzeć o niego i wyjąć morse'a ( sorry za skrót, mam nadzieję, że jasne przy odrobinie dobrej woli ;) )

Jest też opcja bez wiercenia, ale wydaje się być bardziej upierdliwa, co nie znaczy mniej skuteczna ;)

No i nie wiem dlaczego miałbyś tego nie zrobić w warunkach amatorskich - wiertarka sama w sobie najpierw wywierci/wytoczy otwór - trzeba tylko sobie odpowiednie narzędzie przygotować ;) coby się centrycznie to wszystko odbyło :roll:

Problem widziałbym gdzie indziej - sztywność maszyny może się okazać niewystarczająca - szczególnie mocowanie wiertarki na słupie może pozostawiać sporo do życzenia w wielu wypadkach.
Pozdrawiam Mariusz


Autor tematu
ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#9

Post napisał: ezbig » 10 mar 2010, 10:26

No właśnie w tym sęk, że morsa do frezów mam tylko na zdjęciu, a do wiertarki w ręku. Z tego co mówisz, to może dałoby się zrobić coś takiego jak na rysunku poniżej. Mam nadzieję że wiadomo o co chodzi, bo nabazgrałem go w corelu tak na szybko. Byłaby to śrubka wkręcana w mk2 ze spłaszczeniem i otworem do wkręcania klinów podnoszących całość do góry. Nie mierzyłem tego, i nie jestem pewien czy to będzie wystarczająco wytrzymałe, bo miejsca tam nie za dużo - śrubka do ściskania klinów to pewnie najwyżej M5 by była.
No i nie wiem dlaczego miałbyś tego nie zrobić w warunkach amatorskich - wiertarka sama w sobie najpierw wywierci/wytoczy otwór - trzeba tylko sobie odpowiednie narzędzie przygotować ;) coby się centrycznie to wszystko odbyło :roll:
Tylko tam jest dosyć długo i daleko od stolika, a otwór wiercony miałby średnicę mniejszą o 3 mm od wieloklinu. Grubość ścianki wychodzi nam 1,5 mm w razie błędu zapas mamy niezbyt duży.
Załączniki
mocowanie_mk2.jpg
mocowanie_mk2.jpg (34.12 KiB) Przejrzano 1471 razy
Ostatnio zmieniony 10 mar 2010, 11:55 przez ezbig, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#10

Post napisał: BYDGOST » 10 mar 2010, 11:21

Podoba mi się tok myślenia. Trzeba jeszcze rozwiązać sposób wybijania trzpienia z wrzeciona po rozkręceniu obu klinów.
Może by to wyszło tak: kliny ustawione skosami do góry zaciskają trzpień we wrzecionie a po wyjęciu i obróceniu, skosy w dół, wyciskają trzpień z wrzeciona. Może uda się pożonglować wymiarami, żeby tak wyszło? Możliwe są oczywiście warianty ustawienia klinów góra dół - które ustawienie ( do góry lub do dołu) zaciska, a które wyciska.
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”