Pierwszy projekt pod krytykę

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Maq
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 297
Rejestracja: 14 gru 2009, 15:05
Lokalizacja: podkarpacie

Pierwszy projekt pod krytykę

#1

Post napisał: Maq » 28 lut 2010, 11:46

Witam, chciałem skromnie przedstawić mój projekt maszynki. Mój tzn. zrobiony na podstawie wielu maszynek z tego forum mam nadzieje, że nie podpadnę nikomu :) Proszę rzucić fachowym okiem i ocenić czy takie coś ma szanse nie rozsypać się przy uruchomieniu :) To jest taki wstępny projekt, wiem ze ma jeszcze wiele niedociągnięć ale chodzi mi nawet o ogólną ocenę konstrukcji. I tak:

Wszystkie profile stalowe - ścianka 8mm
Podstawa maszyny:
- 1000x800 szer/dł
- profile 120x80 i 100x80,
- z tyłu i z przodu płaskowniki 20mm, wzmocnienia z blachy 15mm,
- pod prowadnicami przyspawany płaskownik 8mm

Słupki bramy - 120x80 + wzmocnienia 15mm
Górna belka z prowadnicami 220x100x1200 + w środku wzmocnienia z blachy 10mm spawane przez otwory, pod prowadnicami przyspawany płaskownik 8mm.

Całość do złożenia: podstawa, słupki bramy i belka bramy osobno.

Wymiary:

stolik - 800x375
Wysokość belki nad stolikiem - 400mm

Chciałbym, żeby maszynka była na tyle sztywna żeby spokojnie obrabiać aluminium i sporadycznie stal. Korpus w porównaniu do pozostałych elementów maszyny jest stosunkowo tani, więc chciałbym zrobić to solidnie.
To konstrukcja. Dalej mam zamysł na M880 i silniki 8,5 Nm, śruby kulowe, prowadnice Hiwin i Wrzecionko z "jamnika" ale to jeszcze bardzo odległy temat....
Na forum jest masę ludzi z doświadczeniem w budowie takich maszynek więc będę wdzięczny za opinie i rady. Na komputerze zawsze ładnie to wygląda a w praktyce wychodzą wszystkie niedociągnięcia.
Załączniki
4.jpg
4.jpg (57.79 KiB) Przejrzano 891 razy
5.jpg
5.jpg (68.85 KiB) Przejrzano 881 razy
7.jpg
7.jpg (81.46 KiB) Przejrzano 883 razy
10.jpg
10.jpg (38.35 KiB) Przejrzano 880 razy
14.jpg
14.jpg (81.67 KiB) Przejrzano 881 razy
15.jpg
15.jpg (69.31 KiB) Przejrzano 881 razy
16.jpg
16.jpg (61.2 KiB) Przejrzano 892 razy
19.jpg
19.jpg (62.63 KiB) Przejrzano 891 razy
Ostatnio zmieniony 28 lut 2010, 13:11 przez Maq, łącznie zmieniany 2 razy.



Tagi:

Awatar użytkownika

smouki
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1508
Rejestracja: 04 lis 2007, 19:45
Lokalizacja: Kristiansund
Kontakt:

#2

Post napisał: smouki » 28 lut 2010, 12:45

a ja nie widzę żadnych zdjęć
jak ktoś chce znajdzie sposób...jak ktoś nie chce znajdzie powód
MÓJ KANAŁ YOUTUBE


Autor tematu
Maq
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 297
Rejestracja: 14 gru 2009, 15:05
Lokalizacja: podkarpacie

#3

Post napisał: Maq » 28 lut 2010, 12:57

No właśnie ja też nie wiem dlaczego... w moim profilu są i mogę je normalnie przeglądać....spróbuje inaczej je dodać

juz jest strona nie pokazuje zdjęć w formacie tif.

Awatar użytkownika

podrzeźbi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 512
Rejestracja: 17 sty 2009, 00:46
Lokalizacja: Mielec

#4

Post napisał: podrzeźbi » 28 lut 2010, 15:15

Musiałoby to być jakoś mądrze pospawane i koniecznie wyżarzone w całości. Takie grube, ciągłe ściegi to pewne wykrzywienia.


Autor tematu
Maq
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 297
Rejestracja: 14 gru 2009, 15:05
Lokalizacja: podkarpacie

#5

Post napisał: Maq » 28 lut 2010, 15:32

Ze spawaniem nie będzie problemu zrobi mi to gość, który ma to opanowane. I oczywiście będzie wyżarzana całość.

[ Dodano: 2010-03-02, 11:50 ]
Widzę, że brak zainteresowania tematem.... może dodam ze chce zbudować tą maszynkę na własny użytek i chciał bym uniknąć przeróbek konstrukcji w czasie budowy...

Awatar użytkownika

MarekM1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 142
Rejestracja: 15 sie 2008, 15:17
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Pierwszy projekt pod krytykę

#6

Post napisał: MarekM1 » 02 mar 2010, 19:50

Maq pisze:Chciałbym, żeby maszynka była na tyle sztywna żeby spokojnie obrabiać aluminium i sporadycznie stal. Korpus w porównaniu do pozostałych elementów maszyny jest stosunkowo tani, więc chciałbym zrobić to solidnie.
No to zamiast tych żeberek 15mm daj profile zamknięte - np nogi bramy - 2 profile zamiast 1 i żeberko, itd. Nadmiar stali jeszcze żadnej maszynie nie zaszkodził. Spawy łączące przylegające do siebie profile (dotyczy to też płaskowników pod prowadnice) nie muszą być ciągłe na całej długości, to tylko zwiększa naprężenia konstrukcji po spawaniu. Zrób je przerywane - np 50mm spaw/50mm przerwy.

W osi Y (brama) daj dwie belki jedna nad drugą i zwiększ szerokość (rozstaw) prowadnic. Skoro wrzeciono ma być "jamnikowe" to cała "zetka" będzie dość długa - zatem potrzebować będzie stabilnego = szerokiego oparcia na osi Y.

I jedno do "zapamiętania" - przed spawaniem zrób otwory technologiczne do prowadzenia przewodów do silników, krańcówek, itp (także do ew. chłodzenia, powietrza,...)
Marek
"Diabeł jest mądry nie dlatego, że jest diabłem, tylko dlatego, że jest stary"


Autor tematu
Maq
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 297
Rejestracja: 14 gru 2009, 15:05
Lokalizacja: podkarpacie

#7

Post napisał: Maq » 03 mar 2010, 10:01

Dziękuje za odpowiedź. Musze w takim razie przerobić tą konstrukcję, może lepiej będzie jak bym na słupki dał jakiś szeroki profil i wspawał górną belkę w te słupki. Takie konstrukcje też pojawiają się na forum. Tylko, że wtedy mam bramę jako jeden element. Które rozwiązanie wyło by lepsze? Myślę ze z obróbką bramy jako całość też dał bym rade. Na projekcie zamieszczonym wyżej rozstaw prowadnic wynosi 185mm, czy rozstaw ok. 230mm był by wystarczający? wtedy może tez udało by się zrobić to z jednego profilu stalowego.


paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#8

Post napisał: paulg » 03 mar 2010, 10:22

Maq pisze:Tylko, że wtedy mam bramę jako jeden element. Które rozwiązanie wyło by lepsze? Myślę ze z obróbką bramy jako całość też dał bym rade. Na projekcie zamieszczonym wyżej rozstaw prowadnic wynosi 185mm, czy rozstaw ok. 230mm był by wystarczający? wtedy może tez udało by się zrobić to z jednego profilu stalowego.
Brama jako 1 element będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem - prostsze w montażu i łatwiej wyprowadzić geometrię maszyny.
Rozstawa 230mm będzie wystarczający - ale płytę Z warto zrobić z wzmocnieniami - gdyż będzie dość długa.
Śruba Z od dołu nie wymaga podparcia - można ciut uprościć konstrukcję.
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein


Autor tematu
Maq
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 297
Rejestracja: 14 gru 2009, 15:05
Lokalizacja: podkarpacie

#9

Post napisał: Maq » 03 mar 2010, 15:28

Więc zmieniam projekt, postaram się wrzucić jakieś zdjęcia w tym tygodniu. I o takie rady mi chodziło, wolę dziesięć razy zmienić projekt niż raz kombinować jak poprawić maszynę.

[ Dodano: 2010-03-03, 17:41 ]
A jednak jest dzisiaj. Tak ogólnie zrobiłem konstrukcję. do tego jeszcze żeberka z tyłu i z boków słupków bramy i wzmocnienia w profilach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika

MarekM1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 142
Rejestracja: 15 sie 2008, 15:17
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#10

Post napisał: MarekM1 » 03 mar 2010, 18:47

O, i już lepiej :)

Uwzględnij jeszcze: prowadnica z wózkiem jest znacznie niższa niż śruba kulowa z nakrętką -> czyli albo podniesiesz konstrukcyjnie prowadnice, albo będziesz musiał na wózki nałożyć coś dystansowego do uzyskania powierzchni leżącej na nakrętce śruby kulowej - czyli na stole obróbkowym/osi Y/ osi Z. Konstrukcyjnie bardziej elegancko, o wytrzymałości i stabilności nie wspominając jest zrobić podstawę z różnymi wysokościami mocowania elementów niż "kanapki" skręcane na elementach.

Poza tym:
- dobrze jest podfrezować z jednego mocowania na płaskowniku o np 1mm niżej wcięcie do przyłożenia prowadnic. Wtedy montując je (przykręcając) nie będzie problemu z ich równoległością.
- z przodu i z tyłu podstawy zamiast blach dałbym profile zamknięte. W końcu na czymś trzeba oprzeć śrubę napędową, do czegoś zamocować silnik, krańcówki, itp. Lepiej jest montować "na" czymś niż "do" czegoś (co nie stoi w sprzeczności z dołożeniem blachy - już dużo cieńszej - jako osłony z przodu i z tyłu).

No i: czemu mają służyć te "wolne" belki wzdłuż podstawy - te środkowe, oprócz zwiększenia masy maszyny?

W pierwszym poście piszesz o profilach 120 i 100 x 80:
Daj 120 x 80 wzdłuż podstawy na zewnątrz - na "stojąco", 100 x 80 - też na "stojąco" jako podpory pod prowadnice i zamknij z przodu i z tyłu wstawiając 100x80 "na leżąco" pomiędzy te 120-stki. Pozostałe 40 (doładniej całe 120) - zasłoń blachą, która przy okazji może być fragmentem osłony do "zsypu" wióra.

I... nie oszczędzaj na długości podstawy: możliwość odseparowania napędu i jego przeniesienia (silnik, sprzęgło/koła+pasek zębaty) od obszaru "wióra i chłodziwa" to rzecz dośc cenna :)

Co do gabarytów - to projektuj "od końca": wpierw stół roboczy i zakres jego ruchu, do niego wózki i nakrętka -> stąd wyjdą prowadnice i śruba, czyli miejsca ich montażu, do śruby jej łożyskowania=mocowanie, silnik i przekazanie napędu i... dopiero stąd gabaryt podstawy wszystko to mieszczący. To samo dotyczy bramy, jej gabarytów i miejsca gdzie ją postawić na podstawie - tutaj trzeba zacząć od roboczego końca frezu i jego położenia względem stołu roboczego. Zatem: rama (i brama, i podstawa) - to powinien być ostatni konstruowany element.
Marek
"Diabeł jest mądry nie dlatego, że jest diabłem, tylko dlatego, że jest stary"

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”