Konstrukcja aluminiowa o polu roboczym 297×420 x100mm

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Niezły Romek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 30 lis 2009, 16:34
Lokalizacja: Gdańsk

Konstrukcja aluminiowa o polu roboczym 297×420 x100mm

#1

Post napisał: Niezły Romek » 30 lis 2009, 23:17

Na wstępie chciałbym się przywitać z szanownymi forumowiczami bo jest to mój pierwszy post pomimo iż od dłuższego czasu czytam Wasze;)
Po długich przymiarkach chciałem przedstawić zarys mojego projektu którym mam być frezarka do obrabiania głównie tworzyw sztucznych, brakuje sporo szczegółów, m.in. całej osi Z . Z góry zaznaczam iż nie jestem mechanikiem więc wybaczcie niekompetencję. Konstrukcja składa się z profili firmy minitec (45x90 wersja wzmacniana) oraz płyt aluminiowych o grubości 20 mm. Oś X jak i Y posuwa się na wałkach 25 mm niepodpartych i łożyskach w obudowie SMA25GUU Oś Z zapewne na wałkach 20 mm i parze łożysk przedłużanych. Napęd stanowiły będą silniki krokowe o momencie 1,9 Nm przeniesiony będzie sprzęgłem kłowym na śruby trapezowe 18x4 łożyskowane z jednej strony 3202 2RS zaś od strony napędu 6002 2RS. Nakrętki mosiężne. Wrzeciono Kress 550W
Obrazek
Obrazek
Obrazek
I tu moje pytania:

1) Czy będzie trzeba frezować powierzchnie płaskie płyt aluminiowych?
2) Czy wykonanie płyt które narysowałem tak aby zachowane były równoległości wałków będzie stanowiło problem, i gdzie w okolicy 3-miasta można takie coś zlecić.
3) Jaki może być orientacyjny koszt obrobienia tych 4 płyt (mocowanie wałków X i Y) i gdzie w okolicy 3-miasta można takie coś zlecić
4)Na czym mógłbym przyoszczędzić bo budżet trochę przekroczony..., a co należałoby zmienić na lepsze?
5) Czy na tej konstrukcji dałoby się obrabiać alu?

Z góry dzięki za odpowiedzi
Pozdrawiam



Tagi:


wt
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 426
Rejestracja: 20 gru 2008, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

frezowanie

#2

Post napisał: wt » 30 lis 2009, 23:56

Ja uważam, że płyty w wytwórni obrobione mają lepsze powierzchnie i o ile to nie jest konieczne to nie należy ich frezem poprawiać. Miejsca obrabiane można wykonać z jednego założenia, to będą dokładne. Dobry projekt i dobre wykonanie, nie powinny sprawiać problemów przy składaniu. Dobrze jest przewidzieć sposób poprawienia dokładności w czasie składania i rozruchu. Takie małe detale łatwo w niewielką paczkę zapakować i wysłać nawet daleko. Tanio to może być w bardzo małym zakładzie z frezarką i tokarką, najwyżej się jakiś detal uszkodzi i trzeba nowy materiał.

Awatar użytkownika

KAJOS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1302
Rejestracja: 10 gru 2006, 00:22
Lokalizacja: NISKO

#3

Post napisał: KAJOS » 01 gru 2009, 00:44

Niezły Romek pisze:3) Jaki może być orientacyjny koszt obrobienia tych 4 płyt (mocowanie wałków X i Y) i gdzie w okolicy 3-miasta można takie coś zlecić
- ja ostatnio ku mojemu zdziwieniu za obróbke podobną do tego co Tobie potrzeba zapłaciłem 160 zł .... :?: :!:
Żeby coś wynaleźć wystarczy odrobina wyobraźni i sterta złomu.

Obrazek


mark.adams
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 6
Rejestracja: 01 gru 2009, 00:10
Lokalizacja: Danzig

#4

Post napisał: mark.adams » 01 gru 2009, 12:00

a nie chcesz zrobić ruchomej bramy? teoretycznie miałbyś większe pole robocze


Autor tematu
Niezły Romek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 30 lis 2009, 16:34
Lokalizacja: Gdańsk

#5

Post napisał: Niezły Romek » 01 gru 2009, 12:58

Myslałem nad tym, ale ostatecznie postawiłem na sztywność konstrukcji.
wt pisze:Dobrze jest przewidzieć sposób poprawienia dokładności w czasie składania i rozruchu.
No w mojej konstrukcji raczej nie będę miał możliwości korekcji położenia wałków, dlatego wykonanie detali musi być perfekcyjne, i tego się obawiam.

Awatar użytkownika

KAJOS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1302
Rejestracja: 10 gru 2006, 00:22
Lokalizacja: NISKO

#6

Post napisał: KAJOS » 01 gru 2009, 13:54

Niezły Romek pisze:No w mojej konstrukcji raczej nie będę miał możliwości korekcji położenia wałków, dlatego wykonanie detali musi być perfekcyjne, i tego się obawiam.
- takie elementy np dwie formatki blachy skrecamy i obrabiamy razem daje nam to naprawde niesamowitą dokładność co do "setki" .
Żeby coś wynaleźć wystarczy odrobina wyobraźni i sterta złomu.

Obrazek


Bbuli
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 869
Rejestracja: 10 mar 2007, 19:43
Lokalizacja: Rumia

#7

Post napisał: Bbuli » 01 gru 2009, 20:47

Witam.No ładna maszynka wyjdzie! Ale w projekcie to chyba inne łożyska na śrubach,bo te podane przez Ciebie mają fi15 wewnętrznie a śruby 18x4 rdzeń mają mniejszy-12,8mm.


Autor tematu
Niezły Romek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 30 lis 2009, 16:34
Lokalizacja: Gdańsk

#8

Post napisał: Niezły Romek » 01 gru 2009, 21:15

Bbuli pisze:śruby 18x4 rdzeń mają mniejszy-12,8mm
Rzeczywiście, cenna uwaga, dzięki!
Macie jakieś pomysły na obniżenie kosztów?

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#9

Post napisał: bartuss1 » 01 gru 2009, 21:29

jak nie chcesz sie (pie...ć) męczyc z osiowością łozyskowania srub pociagowych to załoz po dwie sztuki łozysk wahliwych w obudowie na strone napędową i jedno podpierające z tyłu, kosztuje to kilkanascie zł za szt na stronie sklepiku znajdziesz, tylko ze przeniesienie napędu musi byc w tym wypadku na pasek zebaty, a i tak jest lepszy niż sprzęgła kłowe - rotexy itp, koszt dwoch kołek zębatych i paska podobny do sprzęgiełka, ale trwalośc bez porównania, a i nie patrz w kierunku obnizenia kosztow tylko w kierunku dokładności maszynki, w koncu co wyłożysz to twoje, a stówa w tą czy w tamtą, po jakims czasie dojdziesz do wniosku ze nie warto na silę oszczędzać.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
Niezły Romek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 30 lis 2009, 16:34
Lokalizacja: Gdańsk

#10

Post napisał: Niezły Romek » 01 gru 2009, 22:55

o oś śrub sie nie boje tak jak o wałki prowadzące, ale to już będe musiał znaleźć taki zakład który zrobi mi to fachowo, propos... gdzie niedaleko Trójmiasta znajdę taki?
Zastanawiam się jeszcze czy nie zredukowac grubości płyt alu z 20 do 15 mm.Co o tym sądzicie?

[ Dodano: 2010-02-10, 18:36 ]
Witam ponownie, trochę to trwało ale jest jakiś postęp! Część materiałów zakupiona reszta w trakcie zamawiania, obróbka dana do wyceny, a obawy coraz większe - czy to zadziała jak trzeba?? Piszcie czy widzicie jakieś błędy.

Obrazek

Łożyskowanie od strony napędowej

Obrazek

Łożyskowanie od strony wolnej

Obrazek


Widok osi Y-Z

Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”