Frezarka ze stałą bramą wykonaną z betonu

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
einstein
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 595
Rejestracja: 08 sty 2009, 11:53
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

#21

Post napisał: einstein » 28 lut 2012, 10:03

Proporcje z wypełniaczem nie są aż tak istotne jak proporcje żywicy do utwardzacza.



Tagi:

Awatar użytkownika

podrzeźbi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 512
Rejestracja: 17 sty 2009, 00:46
Lokalizacja: Mielec

#22

Post napisał: podrzeźbi » 28 lut 2012, 20:00

Jeżeli chodzi o proporcje betonu to radziłbym dać 1 część wagową cementu na 2 części wagowe kruszywa. Wapno uplastycznia zaprawę ale do odlewów, gdzie pożądana jest twardość i sztywność to raczej się nie nada.
Jeżeli chodzi o zakotwienie listew metalowych w betonie cementowym to może lepiej dać T-owniki gorącowalcowane ? Część górna splanowana i nawiercona maszynowo a z dołu delikatnie przyspawać takie wąsy z n.p. starych gwoździ coby miało to zaczepienie. Ze spawaniem trzeba uważać, coby się nie wygło. Dlatego lepszy byłby teownik niż płaskownik, ew. kątownik. Chyba dobrze byłoby aby taka metalowa baza wystawała lekko ponad powierzchnię, łatwiej i więcej można wtedy splanować. Ja radziłbym aby konstrukcja pod osie x i y była monolitem.
Każda żywica się sama wypoziomuje jeżeli ma odpowiednią konsystencję i temperaturę. Ja w tym Estromalu daję 1 % utwardzacza. Mam wtedy dosyć długi czas, nie ma jakiejś egzotermiczności (czyli skurczów, spękań, odkształceń) i wiem, że na drugi dzień będzie to twarde. Każdy chyba wie ile ma tego utwardzacza do swojej żywicy dodać...
W tej francuskiej maszynie niemetalowa jest konstrukcja pod oś x i y. Tymczasem źródłem największych wibracji są krawędzie skrawające uderzające o materiał obrabiany. Kłania się III zasada dynamiki N. I może lepiej aby materiały tłumiące = niemetalowe były bliżej tego źródła i by łożyska liniowe nie dostawały tak wibracjami.
Ostatnio zmieniony 11 mar 2012, 23:50 przez podrzeźbi, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

Yogi_
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 759
Rejestracja: 13 sty 2010, 08:07
Lokalizacja: Braniewo

#23

Post napisał: Yogi_ » 28 lut 2012, 20:14

podrzeźbi pisze:Ja w tym Estromalu
O! Przybliż.
Pozdrawiam
Krzysiek


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 6108
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

#24

Post napisał: oprawcafotografii » 28 lut 2012, 20:35

Chyba znalazlem cement:
http://allegro.pl/cement-bialy-aalborg- ... 52815.html

Jezdze obok dosc czesto wiec kupie po drodze.

Teraz potrzebna sensowna receptura na mieszanke...
Kruszywo powiedzmy dwoch wielkosci - zwir i piasek.
Ma ktos pomysl na proporcje?

q

Awatar użytkownika

Yogi_
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 759
Rejestracja: 13 sty 2010, 08:07
Lokalizacja: Braniewo

#25

Post napisał: Yogi_ » 28 lut 2012, 21:59

Bym stawiał na żwirek 2-4 mm i coś o rząd wielkości mniejszego, spróbuj to co podawałem, ścierniwo i żwirek akwarystyczny.

Zamówiłem Epidian 6011 i utwardzacz TFF, Z1 mam, zdam relację jak wychodzi...
1. Zrobić obudowę nakrętki poliamidowej ø 20 z zamontowaniem nitonakrętek, skromnie licząc 5mm dookoła. Muszę sprawdzić czy blr-cad potrafi podać objętość tego czegoś. Materiał - piasek kwarcowy z bezpieczników i mikrosfera sucha.
2. jak wyjdzie no to... uch... choćby podstawa pod szlifierkę, zamiast dechy z podstawami do półek z marketu.
Pozdrawiam
Krzysiek

Awatar użytkownika

podrzeźbi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 512
Rejestracja: 17 sty 2009, 00:46
Lokalizacja: Mielec

#26

Post napisał: podrzeźbi » 29 lut 2012, 19:25

No przerobiłem ostatnio w ciągu roku tak ze 20 litrów Estromalu. Głównie laminaty, formy. Teraz skoncentrowałbym się na Estromalu 14*.
Można się bawić i w biały cement ale w.g. mnie beton jest wtedy słabszy. Tak samo jest z plombami dentystycznymi. Ale bardziej estetycznie to wygląda, łatwiej zabarwić, No i przecież nie musi to mieć jakiejś kosmicznej wytrzymałości, ma mieć masę. Jeżeli chodzi o filozofowanie n.t. proporcji mieszanki to najsłabsze zaprawy zwykle jeszcze z wapnem czyli raczej do tynkowania to cementu jest 1/4. Optymalna proporcja do zalewania fundamentów, stropów to 1/3. Jakieś filary, belki, ornamenty... to raczej właśnie 1/2. Maksymalnie można dawać 1/1 bo jak więcej cementu to będzie samo pękać. No i są różne klasy cementu, jakość i stan w jakim się znajduje. Można wykorzystać cement już zbrylony, jakoś to rozbić, przemielić i mieć świadomość, że jego "moc" jest mniejsza tak o 30 % . Zastanawiam się czy wielkość ziaren w takim betonie może mieć wpływ na tłumienność.


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 6108
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

#27

Post napisał: oprawcafotografii » 29 lut 2012, 19:35

Mi to bardziej o wytrzymalosc chodzi niz o kolor - maszyna i tak
bedzie pewnie czerwona ;-)

Wg. dokumentacji ten cement ma dawac beton o wytrzymalosci ponad 60MPa
czyli wysokowytrzymaly.
http://www.aalborgwhite.com/media/pdf_f ... ngelsk.pdf

Masz racje co do tego, ze nie ma sensu byc tu zegarmistrzem - zbrojona
plyta betonowa o grubosci powiedzmy 10-15cm nawet jesli nie bedzie
idealnie wykonana bedzie z pewnoscia lepsza niz posmarkane krzywe profile...

Test moze za jakies dwa tygodnie bo narazie w cholere innej roboty mam...

q

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7882
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#28

Post napisał: tuxcnc » 29 lut 2012, 20:10

Beton to kompozyt - obciążenia przenosi kruszywo, cement jest tylko klejem.

Co do optymalnego składu, to wszystko zależy od tego z jakich frakcji składa się kruszywo i w jakich proporcjach.
Można przyjąć, że objętościowo na jedną część cementu należy dać dwie części piasku i cztery części żwiru.
Ideałem jest, jeśli ziarna żwiru stykają się ze sobą, przestrzeń pomiędzy nimi wypełnia piasek, a cement zajmuje pozostałą objętość.
Podobnie sprawy się mają jeśli zamiast cementu będzie żywica.

Ważną sprawą jest nie przesadzić z wodą.
Nadmiar wody kiedyś wyparuje i pozostawi po sobie puste pory.
Beton o optymalnym składzie wydaje się suchy, ale można go uformować w nierozpadającą się pod własnym ciężarem kulę.
Z takiego betonu przy wibrowaniu wyłazi woda ...

Do betonu koniecznie dodaje się plastyfikatora, np. Cemaplast lub podobny innego producenta.
Absolutnie nie wolno dodawać wapna.
Cement wiąże wchłaniając wodę, wapno twardnieje pod wpływem dwutlenku węgla z powietrza.

Kruszywo nie może zawierać pyłów, gliny, resztek organicznych i innych zanieczyszczeń.
Najlepsze jest płukane.

Nie da się wykonać odlewu o wysokiej wytrzymałości bez wibrowania.

Beton ma dużą wytrzymałość, ale wyłącznie na ściskanie.
Zbrojenie daje się tylko tam, gdzie siły pracują na rozrywanie.
Jeśli nie można przewidzieć kierunku obciążeń, to pręty daję się dookoła, blisko powierzchni.
Zalewanie zbrojenia w pobliżu geometrycznego środka bryły to marnowanie stali.

Gotowe zaprawy w workach nie nadają się do żelbetonu.

.

Awatar użytkownika

podrzeźbi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 512
Rejestracja: 17 sty 2009, 00:46
Lokalizacja: Mielec

#29

Post napisał: podrzeźbi » 29 lut 2012, 21:07

Ja to się bawię odlewy artystyczne z betonu i dźwięczą jak wypalona glina. Nie jak porcelana ale jak glina a to dużo mówi o jakości odlewu. Ale tak se myślę, że najlepszym rozwiązaniem byłoby uzyskanie takiej bryły na frezarkę zalewając warstwowo z różnymi proporcjami i wielkością kruszywa. Aby beton bezpośrednio okalający zakotwienia metalowe oraz na wierzch był jak najmocniejszy i z najdrobniejszego kruszywa a wewnątrz można dać słabszą zaprawę i nawet z grubym żwirem. Bo właśnie im bryła mniej gęsta i zwarta tym trudniej wprawić ją w wibracje ale z drugiej strony musi spełniać określoną wytrzymałość.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”