frezarka cnc

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
eroico
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 25
Rejestracja: 31 sie 2010, 02:58
Lokalizacja: Gliwice

frezarka cnc

#1

Post napisał: eroico » 19 gru 2011, 20:36

Witam Wszystkich :)

Po dłuższym czasie biernego przyglądania się innym, przyszedł czas aby zabrać się za projekt i wykonanie własnej frezarki. Wstępny projekt -> obrazki poniżej.


Założenia:

1. pole robocze 1000x750x150 (zmalało, ponieważ na początku chciałem 2000x1000 ale jednak koszty byłyby za duże)
2. obróbka - drewno, pleksik, itp, (ponadto może grawerowanie, ale aktualnie zamieszczam raczej na zasadzie niewykluczania)

podzespoły:
1. silniki, zaproponowane przez orzel10000: Silnik krokowy 3 Nm 3A 56/56 -> http://allegro.pl/silnik-krokowy-3-nm-3 ... 61524.html
2. sterowniki - SK5045
3. wałki 20mm
4. łożyska SME OP i SME GUU (dla osi Z)
5. śruba kulowa


Konstrukcja spawana z profili zamkniętych. Brama profil 40x40, nogi stołu i belki główne profil 80x40 reszta 40x40 Karetka wykonana z blachy 6mm,
(zamieszczam wersja odchudzoną, wstępnie było 50x50, 100x50 a grubość blachy 8mm i w sumie nie jestem pewien czy to odchudzanie to dobry pomysł...),
stół najprawdopodobniej wzmocniony zostanie dodatkowymi zastrzałami profilem 40x40, ale to wiąże się z głównym celem tworzenia tego tematu. Czyli :

Po pierwsze zależy mi na ocenie i krytycznych uwagach dotyczących konstrukcji, podzespołów (czyli ogólnie projektu).
Po drugie zastanawiam się czy na wszystkie 3 osie potrzebne będą jednakowe silniki, to samo dotyczy wałków...
Po trzecie jakiej średnicy śruba kulowa będzie odpowiednia?

Ogólnie minimalizacja kosztów byłaby wskazana (zapewne dla każdego) ale nie jest to kryterium najważniejsze...

Obrazek

Obrazek



Tagi:


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#2

Post napisał: Leoo » 20 gru 2011, 10:43

Jak widać na załączonym obrazku blat roboczy, mimo solidnej podstawy maszyny, będzie wiotki z tendencją do uginania pod ciężarem materiału. Na dodatek, podczas obróbki w połowie jego długości, materiał może wpadać w pionowe wibracje.
To jest "koszt" maszyny, której brama napędzana jest jedną śrubą. Konstrukcja blatu przypomina wałek prowadnicy podparty na końcach i stanowi dużą różnicę w stosunku do podobnego wałka podpartego na całej długości.
Proszę rozważyć układ z ruchomym stołem.

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#3

Post napisał: BYDGOST » 20 gru 2011, 16:48

Sama brama tez niesamowicie wiotka. Tylko dwa profile 40 bez żadnego wypełnienia. Same podpory są solidniejsze, ale to za mało przy szerokości 750 stołu.
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.

Awatar użytkownika

AOLEK
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 376
Rejestracja: 17 lip 2011, 20:27
Lokalizacja: Świdnica

#4

Post napisał: AOLEK » 20 gru 2011, 17:32

Silnik na oś Z może być słabszy, śrube kulową dał bym minimum fi20, a łożyska bramy dałbym odwrotnie tak aby przy frezowaniu brama dociskała wałek do podpór tak jak umnie - luknij na moje fotki.
SPRZEDAM dwie nakrętki kulowe 20x5 więcej w dziale GIEŁDA !


Autor tematu
eroico
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 25
Rejestracja: 31 sie 2010, 02:58
Lokalizacja: Gliwice

#5

Post napisał: eroico » 20 gru 2011, 21:49

ruchomy stół odpada ze względu na ilość miejsca jaką dysponuję, cd bramy - wróciłem do profili 50x50 a wypełnienie oczywiście będzie, aktualnie zrobiłem tylko taką kratownicę, ale myślałem o ściance z blachy...

łożyska odwrotnie utrudnią mi życie, pogorszyłyby sztywność blatu...z którą i tak są problemy...
AOLEK Twoja maszynka już działa? jakie masz silniki, testowałeś je już?


hm...zmieniona wersja poniżej...udało mi się skrócić stół o 30 cm...aktualnie pomysł taki, żeby był zrobiony z profilu 70x30 a przestrzenie pomiędzy wypełnione np pianką...

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika

Jaszuk88
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 724
Rejestracja: 14 gru 2007, 19:54
Lokalizacja: nasza galaktyka
Kontakt:

#6

Post napisał: Jaszuk88 » 20 gru 2011, 23:26

Jeżeli mam być szczery to ta konstrukcja strasznie skomplikowana się zrobiła. Obawiam się, że kolega nie zapanuje na wyginaniem się i prężeniem profili podczas spawania. Osobiście zastosowałbym grubsze profile, cztery nogi, belkę z dwóch zespawanych ze sobą profili, wałki na bramie umieściłbym tak jak w większości maszyn po jednej stronie, natomiast wałki osi Y bokiem do ramy. Podtrzymanie belki bramy z grubej blachy. Zachęcam kolegę do obejrzenia konstrukcji maszyn już zbudowanych na forum a na pewno powstanie lepsza konstrukcja od dotychczasowej i znacznie sztywniejsza.

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#7

Post napisał: ursus_arctos » 21 gru 2011, 01:23

IMHO lepsza będzie konstrukcja z pierwszego posta + wypełnienie niektórych czworokątnych fragmentów blachą (np. pomiędzy belkami bramy). Z całym szacunkeim, ale ta druga wersja nosi znamiona inżynierii ad-hoc - dorzućmy belki na skos, będzie sztywniej. Sztywniej będzie, ale kto to pospawa?

Co do ustawienia wałków bokiem do bramy - nie zgadzam się. Wałki na górze i na dole dają największy możliwy rozstaw przy danej szerokości suwnicy - a duży rozstaw jest ważny (wiem, bo sam mam za mały ;)). Dodatkowo, dźwignia skręcająca bramę jest mniejsza, kiedy wózek Z jest bliżej tejże (a jest bliżej, kiedy wałki są góra/dół).


Autor tematu
eroico
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 25
Rejestracja: 31 sie 2010, 02:58
Lokalizacja: Gliwice

#8

Post napisał: eroico » 21 gru 2011, 07:25

cd spawania całości - z zaprzyjaźnionym spawaczem się tym zajmę...ale zgadzam się...zrobiło się gęsto od profili...zwłaszcza te zewnętrzne 40x40, ustawione pod kątem do 80x40 sa lekkim przegięciem :D...hm..ale te trójkąty pomiędzy nogami stołu miały być również w tej pierwszej wersji stołu, sądzę że będą przydatne ;)...zwiększą mi sztywność konstrukcji...tzn nie mam fachowej wiedzy w temacie (obliczenia itp...to jedna z pierwszych konstrukcji projektowana na komputerze...), tylko troszkę doświadczenia...i jak na razie się sprawdzał system :D...nigdy natomiast nie robiłem urządzenia, gdzie istotne są tak duże dokładności...no i z tego też powodu pojawił się ten temat ;)

cd wypełniania blachą - napisałem powyżej, że zastanawiam się nad takim rozwiązaniem, zatem dzięki za potwierdzenie, że dobry kierunek rozwoju ;)

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#9

Post napisał: ursus_arctos » 21 gru 2011, 10:36

Nie jestem jakimś super ekspertem, ale obserwacje pokazują, że konstrukcja "szafkowa" jest dość sztywna - widać to nawet w meblach, gdzie często sztywność konstrukcji nadaje licha dykta przybita z tyłu.

Tak sobie pomyślałem - co do wypełnienia blachą - że z tym też trzeba uważać, żeby nie zrobić pudła rezonansowego.

Awatar użytkownika

AOLEK
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 376
Rejestracja: 17 lip 2011, 20:27
Lokalizacja: Świdnica

#10

Post napisał: AOLEK » 21 gru 2011, 20:58

eroico pisze:AOLEK Twoja maszynka już działa? jakie masz silniki, testowałeś je już?
Chciałem przed świętami prowizorycznie podłączyć i przetestować trzy osie ale niestety niewyrobie na pocieszenie jutro będe podpinał i testował oś1 silnik DC 40V prąd 6A tarcza enkodera założona na nakrętce kulowej 125 nacięć zobaczymy jak to chodzi z kompa bo silnik podłączony bezpośrednio do zasilania śmiga nawet dużo ciszej jak myślałem mało co brakowało brama by mi palca zmiażdżyła :!:
SPRZEDAM dwie nakrętki kulowe 20x5 więcej w dziale GIEŁDA !

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”