Frezarka 2000x1600x700mm do wszystkiego.

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

Autor tematu
gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 197
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

Frezarka 2000x1600x700mm do wszystkiego.

#1

Post napisał: gaspar » 21 mar 2013, 12:41

Miałem nie publikować już więcej maszyn na forum, ponieważ od pewnego czasu merytoryczna konwersacja poparta doświadczeniem przeplata się w ogromnym stopniu z głupotą, zawiścią i brakiem szacunku dla siebie na wzajem. Należałoby się zastanowić, w którą stronę zmierza to forum, bo coraz trudniej tutaj uzyskać przydatną odpowiedź.

Zachęcony jednak przez kilku życzliwych użytkowników forum pokażę kolejny raz z czym mierzę się w chwili obecnej.
Chciałbym podziękować wszystkim, którzy wnieśli i wniosą swój wkład w ten projekt.

Założenia, bo od nich należy zacząć:

Budowa maszyny - coś w stylu suwnicy.

1)Konstrukcja osi Y

Głównie zbudowana na suportach od robotów przemysłowych firmy STAR. Przesuw "netto" w osi Y wynosi 2000mm. Każdy z korpusów waży ponad 400kg. Jest posadowiony na głównej stopie od tyłu, która ma powierzchnie wyprowadzone oraz podparty stopą z przodu.
Całość posadowiona w fundamencie zbrojonym i lanym z betonu B37. Wypalona laserem została blacha pośrednia o wymiarach 450x350x15 pomiędzy stopą a systemem poziomującym wystającym z fundamentu. W fundamencie znajdować się będzie po 6 kotw fi25mm z gwintem drobnozwojnym, które będą przewiązane wewnątrz fundamentu strzemionami zbrojenia.
Regulacja tylnej stopy w dwóch płaszczyznach poprzez nakrętki drobnozwojne M20x1.
Za wykonanie nakrętek i kotew montażowych odpowiada MlKl
Od przodu każda z dwóch stóp posadowiona będzie na dwóch kotwach M18x1,5 również przewiązanych z fundamentem.

Zestaw liniowy w tej osi skład się z 4 prowadnic liniowych THK35 o długości 3000mm i 8 wózków THK35HSR. Rozstaw pomiędzy dwoma prowadnicami na suporcie wynosi 195mm.
Za napęd odpowiadają napędzane nakrętki mieszczące się na śrubach kulowych o średnicy 25mm, skoku 10mm i długości 3000mm.
Więcej o tych nakrętkach w tym TEMACIE
Tuleje przejściowe nakrętek napędzanych wykonuje Lukadyop
Do ich napinania skonstruowałem proste napinacze. Cały napęd realizowany jest za pomocą jednego serwa AC Yaskawa o mocy 1300 Wat i prędkości znamionowej 1500 obr/min oraz przełożeniu 1:2.
Przekazanie napędu za pomocą pasa HTD 8M o szerokości 20mm.
Cały napęd schowany będzie w belce osi X.

2)Konstrukcja osi X

Głównie wypalona na laserze z blachy 8 i 10mm, gięta na prasie krawędziowej. Spawana. Wyprowadzona na frezarce. Użebrowana wewnątrz.
Za to zadanie zgodnie z projektem, zabrał się Kolega Dudi1203
Waga bramy wraz z nogami to ponad 200kg.
Przesuw netto - 1600mm.

Zestaw liniowy składa się z dwóch prowadnic HIWIN HGR30 o długości 2000mm i 4 wózków HGW30CC.
Napęd realizowany przez śrubę kulową o średnicy 25mm i długości 2000mm.
Silnikiem napędowym jest serwo Yaskawa o mocy 1300 Wat bez przełożenia, prędkość znamionowa 1500 obr/min.
Krzyżak osi XZ wykonany jest w całości z bloku metalu o wymiarach 300x300x80mm.
Krzyżak wg. mojego projektu wykonuje Kolega Wojtasgs :)
Rozstaw prowadnic 210mm.

3)Konstrukcja osi Z

Jeszcze nie do końca zapadła decyzja, czy będzie wycinana laserem, czy wykonana z ceownika 300mm. Zastanawiam się też nad przeciwwagą, bo będzie tu konieczna.

Zestaw liniowy składa się z dwóch prowadnic THK25 i 4 wózków THK25 SSR.
Rozstaw prowadnic 250mm.
Przesuw netto - 650.
Za napęd odpowiedzialne będzie serwo AC Yaskawa o mocy 750Wat, prędkości znamionowej 3000 obr/min i przełożeniu 1:2,5.
Śruba napędowa kulowa o długości 1000mm i średnicy 20mm. Skok śruby - 10mm.

4)Konstrukcja stołu roboczego

Mam w posiadaniu płytę stalową o wymiarach 2000mm x 1000mm x 20mm. Płyta posadowiona na konstrukcji z profili zamkniętych na stale zakotwionych z fundamentem. Blacha zostanie splanowana, owiercona i nagwintowana.

5)Wrzeciono

Aktualnie Perske 4,8kW na tulejki zaciskowe, jako drugie wrzeciono zrobione z silnika 1,6kW 2800 obr/min. Gniazdo tego wrzeciona to stożek ISO30.

6)Sterowanie i oprogramowanie

Jak już wcześniej wspomniałem, servopacki AC zasilane z trafa 3x200V. Programem i sterownikiem będzie PikoCNC.

7)Zastosowanie

Ploter z założenia ma obrabiać wszystko co mi wpadnie w rękę. Chcę wyeliminować w końcu problemy wynikające z:

a) braku odpowiedniej powierzchni obróbki by podjąć niektóre zlecenia
b) braku odpowiedniej sztywności maszyny by ładnie skrawać aluminium i inne metale.
c) braku sprzężenia zwrotnego, by poprawna obróbka była zawsze pewna

ObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazek

Obrazek

ObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazek

Zapraszam do konstruktywnej dyskusji :)
Ostatnio zmieniony 28 wrz 2013, 11:57 przez gaspar, łącznie zmieniany 13 razy.


https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie

Tagi:

Awatar użytkownika

skrzat
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 16
Posty: 887
Rejestracja: 02 maja 2007, 20:55
Lokalizacja: inąd

#2

Post napisał: skrzat » 21 mar 2013, 12:59

jak bedziesz mocowal element obrabiany? moze jakas plyta teowa ze zbrojonego betonu? :mrgreen:
Choć nie jestem detektywem, zawsze znajdę budkę z piwem!

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 52
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#3

Post napisał: bartuss1 » 21 mar 2013, 13:16

1600x2000x700
zrób se szkic zeby ci nie brakło wysokości dla zeta nad stołem pod stopami tych kawałków robotów, a pardon, rysunek jest, czemu mi sie wydaje ze to jest troche za niskie ?

a własnie - albo utwierdzasz całość albo dajesz wibroizolatory
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

Autor tematu
gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 197
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#4

Post napisał: gaspar » 21 mar 2013, 13:49

bartuss1 pisze:albo utwierdzasz całość albo dajesz wibroizolatory
Wibroizolatory na przód chciałem dać dla wygody, by nie robić kolejnego fundamentu. Postaram się wykonać to jednak po swojemu, gdyż większość ciężaru jest i tak na tyle. Te przednie wibroizolatory mają mi tylko pomóc w ustawieniu jednego elementu idealnie względem drugiego. To będzie najcięższa operacja z całej budowy maszyny. Ale zarówno fundament jak i patent na ustawianie mam już rozwiązany.
Jeśli wibroizolatory na przodzie nie przyniosą satysfakcjonującego rozwiązania, to wykonam pod stopami przednimi małe fundamenty.

Co do wysokości, to wszystko jest okej, rusynek nie kłamie. :) Brama jest nisko posadzona specjalnie by nisko zjechać Z-etem. Wysokość stopy od podstawy prowadnicy osi Y do dolnej krawędzi belki wynosi 220mm.
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie


Dudi1203
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 55
Posty: 1350
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:42
Lokalizacja: Pabianice

#5

Post napisał: Dudi1203 » 21 mar 2013, 14:09

Jak już wcześniej wspomniałem, serwomotory AC zasilane z zasilacza przemysłowego 200V
Z tego co sie orientuje mamy identyczne yaskawy a tam zadnego zasilacza nie trzeba, podłączasz do kontaktu pod 230 i jazda. Ja juz swoje uruchomiłem pod komputerem także jak cos to pomoge w konfiguracji. Jeszcze tydzien i serwa nie będą mieć przede mną tajemnic hehe :razz:
Nie jest to takie trudne :wink:

Awatar użytkownika

Krako
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 78
Posty: 815
Rejestracja: 27 lut 2012, 05:14
Lokalizacja: Kraków

#6

Post napisał: Krako » 21 mar 2013, 20:23

Fajna maszynka :) czekam na więcej zdjęć :)

Awatar użytkownika

Autor tematu
gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 197
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#7

Post napisał: gaspar » 21 mar 2013, 20:44

Dudi1203 pisze: Ja juz swoje uruchomiłem pod komputerem także jak cos to pomoge w konfiguracji. Jeszcze tydzien i serwa nie będą mieć przede mną tajemnic
Twoja pomoc będzie niezastąpiona. Serwa dla mnie to nowość, ale czas już coś podziałać w tym temacie. Dotychczas wszystkie moje maszyny były na silnikach krokowych, a zależało mi by zagłębić się w temacie serw. :)
Krako pisze:czekam na więcej zdjęć
Będzie, będzie. Maszynkę mam zamiast skończyć do końca półrocza. Nie oszukuję siebie, że będzie szybciej. Jest to dość duże wyzwanie zarówno techniczne jak i finansowe.
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie

Awatar użytkownika

Krako
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 78
Posty: 815
Rejestracja: 27 lut 2012, 05:14
Lokalizacja: Kraków

#8

Post napisał: Krako » 21 mar 2013, 21:04

to całkiem szybko ;)
a te białe belki kupiłeś używane?

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 36
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#9

Post napisał: Zienek » 21 mar 2013, 21:21

To ramy robotow przemysowych Piovan Star. Poza 2 szt Gaspara ja tez w takie dwa zainwestowalem i kol Skrzat sztuke.

Awatar użytkownika

spol
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 422
Rejestracja: 20 lut 2012, 21:13
Lokalizacja: Polska

#10

Post napisał: spol » 21 mar 2013, 21:26

Gaspar gratuluje wyzwania i trzymam kciuki. Niestety musze zgodzić sie z tym co piszesz na poczatku pierwszego postu w tym temacie.

Z pewnością często będe zaglądał do Twojego tematu bo robisz cos bardzo ciekawego w niekonwencjonalny sposób.


Pytanie - niestety dosyć na forumowym czasie - czy można podpatrzyć rożne rozwiązania jak np budowa napędzanej nakrętki celem późniejszego wykorzystania w swoich produkcjach (nie komercyjnych seryjnie) ?

pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”