Problem GCODE/mechanika - "nierówne" frezowanie

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
sempth
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 16 paź 2016, 11:53
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Problem GCODE/mechanika - "nierówne" frezowanie

#1

Post napisał: sempth » 16 paź 2016, 12:12

Witam wszystkich,

jakiś czas temu przesiadłem się z chińskiej frezarki 3040DT na frezarkę firmy polskiej firmy i nie do końca mogę ją opanować ;)

Mianowicie największy problem to fale powstające przy frezowaniu, szczególnie widoczne gdy frezuje małym frezem, jak na załączonym zdjęciu (1mm rybi ogon).
Obrazek
Załączam również G-Code.

Na starej frezarce, używając tego samego G-Code linie proste są proste a nie pofalowane (ale to może też dlatego, że stara frezarka miała takie luzy że fal by takich nie wykonała;) ).

Teraz pytanie, czy to problem z mechaniką czy raczej z G-Code? Dodam że przy frezowaniu "z klawiatury" fal nie zauważyłem. Dodam, że kod generuje w CamBam.

Bardzo proszę o jakieś wskazówki.

Dodatkowo, jeżeli ktoś jest z Bydgoszczy to chętnie zaproszę (oczywiście za opłatą), aby pomógł mi dobrać parametry frezowania + rozwiązać powyższe problemy.
Ostatnio zmieniony 16 paź 2016, 12:37 przez sempth, łącznie zmieniany 2 razy.




lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: Problem GCODE/mechanika - "nierówne" frezowani

#2

Post napisał: lajosz » 16 paź 2016, 12:26

sempth pisze:Załączam również G-Code.
No ..... i .... gdzie ten G-Code ?

Poza tym, jeśli to nie problem, to dołącz wektory na postawie których tworzyłeś G-Code, bo coś mi się wydaje, że to właśnie one mogą powodować problem.


Autor tematu
sempth
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 16 paź 2016, 11:53
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#3

Post napisał: sempth » 16 paź 2016, 12:35

Dodaję G-CODE + DXF, w pierwszym poście coś nie wyszło.
Załączniki
GCODE-DXF.zip
(162.73 KiB) Pobrany 111 razy


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#4

Post napisał: lajosz » 16 paź 2016, 13:40

@sempth

Popatrzyłem na DXF-a i G-Code który podesłałaś, i:

DXF --> w miejscu gdzie masz datę, są nakładające się wektory, ale dodatkowo, każdy wektor (chodzi o datę) wygląda na pojedynczy, ale jest podwójny, czyli zamknięty, ale linie właściwie nachodzą na siebie i jest to niestety przypadłość tzw. fontów jednoliniowych CamBam-a, a inaczej pisząc, CAM-Bam nie ma fontów jednoliniowych, a jedynie wyglądające na takie.
W efekcie maszyna frezuje tę datę najpierw w jedną, później w drugą stronę i to dwa razy.
Poza tym, pomijając wektory daty, jest kilka zapętlonych wektorów + takich z nakładającymi się węzłami.

Powyższe, choć nie powinno mieć miejsca, to jednak nie jest przyczyną tego co widzimy na zdjęciu.

Otóż z G-Code wynika, że użyłeś postprocesora generującego G-Code z łukami, czyli to na sterownik lub oprogramowanie maszyny spada obliczanie aproksymacji krzywych.
Jeśli więc coś nie tak ustawione masz w programie sterującym maszyną (np. Mach lub inny), albo sterowniki sobie (bardzo ogólnie pisząc) nie radzą, to będziesz maił takie rzeczy jak na zdjęciu.


Postprocesory używające łuków do generowania G-Code, najczęściej mają dopisek .ARC
Spróbuj wygenerować G-Code bez używania łuków.
Wtedy program sterujący maszyną (tudzież sterownik) ma znacznie mniej "do gadania" i musi sztywno trzymać G-Codu.

Jeśli zrobisz jak wyżej, a mimo to nic się nie zmieni, to możliwe, ze masz zbyt niskie obroty wrzeciona przy szybkim posuwie.

Zwróć uwagę, że akurat w/w data, wygląda najlepiej, a to dlatego, że 4 razy przebiega frezowanie w jedną, a następnie w drugą stronę, więc wszelkie nierówności przy tylu przebiegach zostają prawie wygładzone, nawet jeśli masz zbyt małe obroty czy zbyt szybki posuw.

W załączniku G-Code wygenerowany przez ArtCAM-a na podstawie Twojego DXF-a którego oczyściłem z w/w zbędnych rzeczy.
Całość zapisana do G-Codu bez używania łuków.


Autor tematu
sempth
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 16 paź 2016, 11:53
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#5

Post napisał: sempth » 17 paź 2016, 11:17

Do sterownia maszyną używam LinuxCNC (wcześniej MACH3 - był ten sam efekt).

Bardze dziękuję, za przesłany G-CODE. Niestety nie mogę go otworzyć, dostaję komunikat:
W pobliżu linii 7 w ''nazwa pliku" Cannot use axis values without a g code that uses them
Może jakieś podpowiedzi?


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#6

Post napisał: lajosz » 17 paź 2016, 17:53

Nic nowego nie wymyślę.

W załączniku nowy G-Code.
Może uda Ci się go załadować.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”