potrzebne informacje - górnorzecionowa na cnc

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
seeb
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 19
Rejestracja: 03 wrz 2009, 15:13
Lokalizacja: Poznań

potrzebne informacje - górnorzecionowa na cnc

#1

Post napisał: seeb » 03 wrz 2009, 15:30

Jestem początkujący na tym forum i raczej specem od majsterkowania nie jestem. Mam potrzebę wycięcia paru elementów w sposób dość znośny a za tym przyszedł pomysł na zbudowanie urządzenia cnc.


Mam dwie frezarki górnowrzecionowe zatem jedną z nich chcę przeznaczyć na przerobienie jej na cnc.
Moja frezarka waży 3,8 Kg z tego wniosek, że będę potrzebował trochę mocy żeby tym poruszyć

założenia:
Konstrukcja ma być drewniana (raczej sklejka) ale spodziewam się, sporo problemów.
Frezowanie drewna frezami od 1,0 do 14mm w drewnie/sklejce
głębokość jednego przelotu bez znaczenia -mogę frezować to po 1mm głębokości jak będzie trzeba to nawet po 0,5mm skoro mam zapewnioną powtarzalność ruchu.
Szybkość robocza nie ma żadnego znaczenia.
obróbka metali blacha stalowa do 1mm grubości.(wynika to ze specyfiki mojego majsterkowania)

Może uporządkuję moje pytania w jakąś listę:
1. Jakiej mocy będą mi potrzebne silniki czy 2Nm wystarczą
2. gdzie kupić śruby do napędów żeby nie pójść z torbami.

Sorka za bałagan w wiadomości ale jakoś trzeba było zacząć a ja od 4 dni nie mogę się skupić ...



Tagi:

Awatar użytkownika

termit_tm
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 702
Rejestracja: 01 lis 2005, 20:02
Lokalizacja: Leszno

#2

Post napisał: termit_tm » 03 wrz 2009, 15:47

blachę stalowa do 1mm wydaje mi się ze najlepiej zlecić do wycięcia laserem lub woda bo może być problem z frezowaniem tak cienkiej blachy.


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2824
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#3

Post napisał: koala.g » 03 wrz 2009, 15:53

Górnowrzecionówka ma zapewne inny zakres prędkości niż ci jest potrzebny.Prędkości dla frezów do metali i drewna pewnie są różne.


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#4

Post napisał: Leoo » 03 wrz 2009, 18:41

Maszyna z drewna do frezowania blachy stalowej? Dobrze przeczytałem? :shock:


Autor tematu
seeb
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 19
Rejestracja: 03 wrz 2009, 15:13
Lokalizacja: Poznań

#5

Post napisał: seeb » 03 wrz 2009, 21:19

termit_tm: wycinanie, wycinaniem tam raczej chodzi o grawer napisy i kreski przed lakierowaniem. I tak zanim się za blachę zabiorę to i tak dużo wody w rzece upłynie.
Decodrew: frezarka ma regulacje obrotów ... w instrukcji obsługi jest napisane, że frezarka jest do metalu i drewna wiec zakładam iż zakresy obrotowe są z pewnością dostosowane do jegnego i drugiego.

Leoo: nic nie pomogłeś jak na razie a jedynie widzę drwisz (oczywiście mogę się mylić w interpretacji tego co napisałeś).


Sprzęt jest mi potrzebny do robienia takich rzeczy jak to:
- trzeba to zrobić jeszcze raz a już wyrzynarką nie mam siły poza tym mechanika wykazuje błędy z powodu ręcznej obróbki ... zadziory na frezach wewnętrznych powodują, że mechanizmy się zacinają.


konlab
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 141
Rejestracja: 19 kwie 2009, 10:59
Lokalizacja: Kielce

#6

Post napisał: konlab » 03 wrz 2009, 22:32

2 Nm spokojnie wystarczą mozna osiagnać na nich nawet 200kg sily nacisku wszystko zalezy jakie śruby zostana zastosowane... w frezarkach stosuje sie ciężkie głowice a silniczki na pewno sobie poradzą z twoja...

Do tego celu jakim mowisz i jaki jest na zdjęcie to spokojnie to co piszesz wystarczy... tyle ze konstrukcja.... ja bym stawiał na stalowa... pozniej frezarke wykozystasz do innego celu a tak drewniaka to w kat postawisz...


Autor tematu
seeb
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 19
Rejestracja: 03 wrz 2009, 15:13
Lokalizacja: Poznań

#7

Post napisał: seeb » 03 wrz 2009, 22:48

Na razie to na konstrukcje stalową chyba nie będzie mnie stać ... do czasu aż spłacę kredyt
Zatem już jedno wiem teraz czas na śruby ... gdzie i jakie żeby mi się to wszystko znośnie zgrało.
Jak powiedziałem szybkość nie musi być wielka nawet gdyby to miało być 2-3 m na godzinę to jakoś to zniosę :)


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2824
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#8

Post napisał: koala.g » 03 wrz 2009, 23:56

seeb pisze: Sprzęt jest mi potrzebny do robienia takich rzeczy jak to:
- trzeba to zrobić jeszcze raz a już wyrzynarką nie mam siły poza tym mechanika wykazuje błędy z powodu ręcznej obróbki
Przepustnica :P Na mjoy16 czy czymś innym ?
Do jakiego symulatora/samolotu?


Autor tematu
seeb
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 19
Rejestracja: 03 wrz 2009, 15:13
Lokalizacja: Poznań

#9

Post napisał: seeb » 04 wrz 2009, 00:02

747-400 (PMDG) ;)
wszystko widać na pierwszej stronie :) witryny

Tak dla uzupełnienia:

aktualnie:
4x mjoy16
3x encoders (damos,zając)
w planie:
display 7seg (by damos)
motorize TQ (sterownik by damos) i właśnie dlatego, że potrzebny mi będzie niezacinający się mechanizm chcę go wykonać ponownie z większą precyzją (sterowanie spoilerami wykonałem 2 razy za drugim razem udało mi się wykonać to na tyle precyzyjnie, że działa najlepiej ze wszystkich 5 mechanizmów sterowania (szósty jest zrobiony na mechanizmie zębatkowym wyszarpanym ze sklepu z częściami zamiennymi do magnetowidów.

ze względów praktyczno ekonomicznych nie zastosuję EFIS'a samodzielnie budowanego i FMC (wymagane PMDG SDK - koszt ok 7 tys EURO) taniej wyjdzie kupienie 3xFMC[1068 EURO za szt.+sterownik jakieś 80 euro] O tym pomyślę na samym końcu jak sądzę będzie to już po tym jak spłacę kredyt.

[ Dodano: 2009-09-04, 18:04 ]
Może ktoś zrobić listę niezbędnych rzeczy, które muszę mieć?
Moja lista wstępnie wygląda tak (celowo pominę elektronikę - mogę z postów na tym forum coś sam zmontować)

1. 3x silnik
2. 2x sruba trapezowa (150cm[x,y])
3. 1x śruba trapezowa (50cm [z])
4. 3x śruba z brązu
5. 4x prowadnica 150cm (tak to się chyba nazywa)
6. 2x prowadnica 50 cm

optymistycznie jakieś 6 obejm do prowadnic (nie wiem jak to się nazywa)
pewnie będą potrzebne sprzęgła do osi zatem jakieś 3 sztuki

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”