Moje nowe dziecko :P

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Mariusz H.
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 241
Rejestracja: 15 cze 2004, 18:59
Lokalizacja: KrakĂłw/Bia?ystok

Moje nowe dziecko :P

#1

Post napisał: Mariusz H. » 07 gru 2004, 19:34

Tak jak w temacie.
Stworzyłem we współpracy ze znajomym elektronikiem Frezareczke mikro o całkiem niezłych osiągach.:
Posówy 700mm/min
Rozdzielczość : 0.00125
Obszar roboczy: X-225mm
Y-180mm
Z-100mm

Sterowanie bipolarne (projekt mego kumpla) z czopowaniem i mikrokrokiem
Zasilanie 34V prąd max. 3.5A

Mam problem ze wstawieniem fotki
więc dołączam do galerii.
Załączniki
Frezarka1ares.jpg
Frezarka1ares.jpg (36.04 KiB) Przejrzano 4198 razy
Frezarka1bres.jpg
Frezarka1bres.jpg (101.85 KiB) Przejrzano 4415 razy
Frezarka.jpg
Frezarka.jpg (49.29 KiB) Przejrzano 4292 razy



Tagi:


frajer
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 16 sty 2005, 00:42
Lokalizacja: gdansk

Piękny mebel :-)

#2

Post napisał: frajer » 16 sty 2005, 01:06

A parametry ma lepsze od mojej fabrycznej maszyny za kilkadziesiąt tysięcy !!!
Przy tej deklarowanej precyzji, bez problemu można pociąć włosa wzdłuż na 6-10 plasterków, a kawałek który pozostanie przewiercić wzdłuż.
Tylko trzeba podczas tych wszystkich operacji wstrzymać oddech i pilnować aby wiatr nie porwał cud maszyny ! Proponuję użyć trochę więcej bejcy, to na zdjęciach wyjdzie bardziej zacnie. Model dębowy czy sosnowy ? Przepraszam ,że pytam, ale ze zdjęcia ani opisy nie wynika.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#3

Post napisał: adam Fx » 16 sty 2005, 11:41

sory .. ty jesteś złośliwy ?? po co takie uwagi , troche kultury czytałem że sam sobie nie poradziłeś z budowom własnej cnc ( dlatego sprzedajesz silniki) a piszesz takie teksty jakbyś był super znawca tematu i zbudował w swojej karierze conajmniej 30 profesjonalnych maszyn .....

ja bardzo prosze bez takich tutaj to jest forum do rozmowy a nie do dogadywania sobie albo nabijania się z kogoś
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


maggot
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 74
Rejestracja: 26 sie 2004, 01:28
Lokalizacja: bialystok

#4

Post napisał: maggot » 16 sty 2005, 13:20

dokladnie tez juz ten pan mi wpadl w oko tym swoim "ciekawym podejsciem" szukal schematow czy jakos tak. podejzewam ze nic ciekawego nie wniesie do rozwoju tego forum. moze by tak jaki admin sie nim zajal tak dla przykladu jakis banik..?
co do maszynki to kazdy sie boi zeby to chociaz dzialalo.., zeby chociaz rysowalo.., ludzie robia mase konstrukcji, placa grube pieniadze i co? nie raz okazuje sie ze klapa.. a tu? kilka deseczek i co? mozna? dziala? da sie tym cos zrobic? i nie wazne te miejsca po przecinku.. po co to komu? szczegolnie w czysto amatorskich konstrukcjach. jedna z osob z ktora mam czesty kontakt na gg swoja pierwsza maszynka ledwo rysowala proste kreski teraz ro9bi juz chyba 3 zabaweczke jest dla mnie autorytetem i niech mi ktos powie ze to nie mialo sensu..
pozdrawiam


Autor tematu
Mariusz H.
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 241
Rejestracja: 15 cze 2004, 18:59
Lokalizacja: KrakĂłw/Bia?ystok

re do złośliwca

#5

Post napisał: Mariusz H. » 17 sty 2005, 19:16

W ramach uzupełnienia podałem że chodzi o rozdzielczość a nie dokładność!!
A to znaczna różnica.
Jeśli nie wieżysz to przeczytaj w słowniku.
I jedno z drugim jest powiązane ale do przesady.
Nikt nie planuje przecież obrabiać elmentóe o grubości 0,00125mm
I nie ma narzędzi o zerowej grubości.

W ramach uzupełnienia to już moja 4 maszyna (a ja z wykształcenia jestem Mechanikiem precyzyjnym i Automatykiem) i wiem o czym pisze


muskiel
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 152
Rejestracja: 26 mar 2005, 16:25
Lokalizacja: Starachowice

#6

Post napisał: muskiel » 28 mar 2005, 16:22

Witam!
Ja jestem tu poczatkujacy, ale czytam sporo o CNC. Podoba mi sie bardzo idea zmajstrowania wlasnej frezarki CNC.
Na poczatku postanowilem ze bede tylko czytal zeby glupich pytan nie zadawac. ale jak przeczytalem ze w garazu mozna zrobic maszynke z dokladnoscia(!) 0.00125 to nerwy mi puscily. Moze szanowny kolega poda przepis na to cudo? mozemy zakasowac pare firm takim wynalazkiem:)

PS zgadzam sie z opinia ze wiecej bejcy trzeba!!!!

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

ottop
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 346
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:11
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

#7

Post napisał: ottop » 29 mar 2005, 12:07

Nie wiedze tu naprawdę powodów dla których Koledze miałyby puścić nerwy. Niestety czy nam się to podoba czy nie rozdzielczość maszyny wyznacza się na podstawie prostego obliczenia: skok śruby/ilość kroków na obrót. Jeśli zastosujemy śrubę o skoku 1mm, silnik 200krokowy oraz sterownik z podziałem 1/10kroku uzyskamy rozdzielczość 0,5um. Nie oznacza to przecież, że maszyna będzie obrabiała detale z taką dokładnością. Dokładność maszyny niestety zależy już od dużo większej ilości czynników, takich jak luzy na śrubie i prowadnicach, sztywność konstrukcji, prostopadłość osi czy chociażby jakość wrzeciona. W efekcie można zbudować bez problemu maszynę o rozdzielczości 1um i dokładności +/-1mm.
Rozdzielczość 1um to właściwie standard z jakim pracują maszyny CNC już od 20lat, a współczesne układy sterowania nierzadko przystosowane są do pracy z rozdzielczością 0,1um. Tak więc na razie firm zajmujących się produkcją obrabiarek CNC nie powalimy na kolana.


Ryszard49
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 23
Rejestracja: 09 lip 2004, 12:20

Moje nowe dziecko :P

#8

Post napisał: Ryszard49 » 31 mar 2005, 00:30

Witam.
Zaglądam często na to Forum ponieważ produkuje urządzenia sterowane silnikami krokowymi. Mimo że stosuje profesjonalne sterowniki i silniki krokowe z "wyższej półki" nie osiągam takich dokładności jak Wy amatorzy. Jak dotychczas jedynym systemem w którym udało się uzyskać perfekcyjną dokładność jest system SmartStep Omrona. Niestety cena systemu jest zbyt wygórowana co w dużej mierze ogranicza jego powszechne stosowanie.
Pozdrawiam.


mufi
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 89
Rejestracja: 13 lip 2006, 10:41
Lokalizacja: Jaworzno

#9

Post napisał: mufi » 16 lip 2006, 00:38

rozdzielczosc to jedno niech kolega pochwali sie za to predkoscia robocza :P

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#10

Post napisał: bartuss1 » 16 lip 2006, 08:44

a czy to nie jest ta sama frezareczka która jest w galerii Mariusza H ? oglądałem troche album i sie na nia natknałem, czyli po prostu prace poszły do przodu :)
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”