Maszynka z MDF-u do nauki CNC

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Jerzyczeka
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 139
Rejestracja: 28 lut 2006, 19:50
Lokalizacja: Łańcut

Maszynka z MDF-u do nauki CNC

#1

Post napisał: Jerzyczeka » 04 paź 2008, 19:08

Witam wszystkich sympatyków CNC

Po długim przeglądaniu tego ciekawego forum postanowiłem w końcu zabrać się za wykonanie własnej frezarki.
Inspiracją do jej zaprojektowania jest maszynka kolegi Morswin. Z racji braku dostępu do nawet najskromniejszego zaplecza warsztatowego muszę ograniczyć się do najprymitywniejszych materiałów i najprostszej technologii. Właśnie pomysł kolegi wydaje się możliwy do wykonania na stole kuchennym przy użyciu sztućców. Zdaję sobie sprawę, że zastosowane substytuty nie wyróżniają się ani trwałością, ani dokładnością, ale na początek muszą wystarczyć.
Maszynka ta ma służyć głównie do nauki programowania oraz praktycznego zaznajomienia się z tematem CNC.
Konstrukcję mam zamiar wykonać z płyt MDF o grubości 22 mm zamówionych na wymiar. Za prowadzenie będą odpowiedzialne prowadnice szufladowe. Do zamiany ruchu obrotowego na posuwisty chcę użyć śrub metrycznych M10 z dwoma nakrętkami rozsuwanymi śrubami w celu kasowania luzu. Jako napęd planuję zastosować silniki krokowe 1.9Nm 2.83A, 8-przew. dostępne na allegro. Parametry tych silników przedstawione są w tabeli, natomiast wymiary na rysunku.
Elektrowrzeciono to pewnie jakiś KRESS. Łożyska chcę zamknąć w specjalnie do tego celu wykonanej w zaprzyjaźnionym zakładzie obudowie, całość włożyć w otwór w płycie i przykręcić.
Pierwszym krokiem do wykonania frezareczki jest projekt. Na tym etapie postanowiłem wrzucić wyniki mojej pracy na forum z prośbą o uwagi i spostrzeżenia oraz ewentualne błędy w konstrukcji. Rozwiązania przedstawiają poszczególne zdjęcia. Nie ma na nich elementów złącznych, ponieważ nie one są najważniejsze. :cool:
Co sądzicie o takim rozwiązaniu? Czy ma to rację bytu? Czy silniki będą wystarczające? Może zależy coś zmienić?
Proszę jednak pamiętać o głównych założeniach: ta maszynka nie musi ciąć, może pisać pisakiem po papierze. Ma służyć do nauki CNC i musi być możliwa do złożenia w kuchni. Stąd te uproszczenia. Następna na pewno będzie z metalu.

Pozdrawiam i proszę o uwagi.
Załączniki
Frezarka rzut 1.jpg
Rzut 1
Frezarka rzut 1.jpg (56.2 KiB) Przejrzano 2153 razy
Frezarka rzut 2.jpg
Rzut 2
Frezarka rzut 2.jpg (52.15 KiB) Przejrzano 2112 razy
Frezarka rzut 3.jpg
Rzut 3
Frezarka rzut 3.jpg (50.56 KiB) Przejrzano 2125 razy
57H76-3008B-f01-m.jpg
Silnik krokowy
57H76-3008B-f01-m.jpg (11.62 KiB) Przejrzano 12575 razy
57H76-2008B-wymiary kopia.jpg
Silnik krokowy - wymiary
57H76-2008B-wymiary kopia.jpg (43.87 KiB) Przejrzano 2124 razy
57H76-2008B-specyfikacja kopia.jpg
Silnik krokowy - specyfikacja
57H76-2008B-specyfikacja kopia.jpg (45.77 KiB) Przejrzano 2105 razy
Rzut z dolu.jpg
Rzut z dołu
Rzut z dolu.jpg (40.65 KiB) Przejrzano 2121 razy
Rzut z gory.jpg
Rzut z góry
Rzut z gory.jpg (35.98 KiB) Przejrzano 2111 razy
Rzut z lewej.jpg
Rzut z lewej
Rzut z lewej.jpg (24.83 KiB) Przejrzano 2119 razy
Rzut z przodu.jpg
Rzut z przodu
Rzut z przodu.jpg (37.46 KiB) Przejrzano 2124 razy
Kasowanie luzu.jpg
Sposób kasowania luzu śruba - nakrętka
Kasowanie luzu.jpg (53.48 KiB) Przejrzano 2169 razy
Sprzeglo.jpg
Sprzęgło
Sprzeglo.jpg (35.91 KiB) Przejrzano 2134 razy
Sprzeglo na silniku.jpg
Sprzęgło na silniku
Sprzeglo na silniku.jpg (53.8 KiB) Przejrzano 2141 razy
Wozki.jpg
Wózki: pionowy i poziomy
Wozki.jpg (62.04 KiB) Przejrzano 2153 razy
Zespol_lozyskowy.jpg
Zespół łożyskowy
Zespol_lozyskowy.jpg (55.07 KiB) Przejrzano 2134 razy



Tagi:

Awatar użytkownika

namemartin
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 732
Rejestracja: 01 mar 2008, 18:08
Lokalizacja: Warszawa

#2

Post napisał: namemartin » 04 paź 2008, 19:43

Witam

Jeśli maszyna ma służyć tylko do nauki i ewentualnie do pisania to oczywiście, że może być jak jest. Ewentualnie można obniżyć koszty budowy. Czyli ; zastosować mniejsze silniki np, 0,6 Nm - do rysowania sie nadadzą, a 1,9 Nm to całkiem przyzwoite silniki, które nadaja się doskonale do frezowania metali i szkoda mocować je w konstrukcji, w której frezować nie będą. (chyba, że później zostaną wykorzystane do innej konstrukcji np. stalowej to inna sprawa). Kolejna rzecz to sprzęgła. Można zastosować kawałki grubego gumowego węża.
No i zamiast wrzeciona KRESS pisak (albo dremelek) wystarczy.
I tyle na temat obniżenia kosztów budowy.
I jeszcze jedna dość ważna sprawa to wyłączniki krańcowe. Przydają się. Zwłaszcza przy nauce :grin:
Sama maszyna do nauki jest jak zalazł.

Pozdrawiam
W dzień obchodź się z żoną jak z przyjacielem, w nocy jak z przyjaciółką.

Awatar użytkownika

kwarc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1058
Rejestracja: 06 sty 2007, 18:13
Lokalizacja: Mgławica Andromedy

#3

Post napisał: kwarc » 04 paź 2008, 20:04

jako sprzegla kawalki weza? :) odradzam , sprzegla sa bardzo waznym elementem.
ale tanio wykonasz dobre sprzegala z krazkow 30srednica X10grubosc nawiercone w srodku 1 na srednice sruby 2na srednice osi silnika , w krazki wkrecasz dodatkowo po dwie sruby , zakladasz calosc nna jakas os ustalajaca obydwa w jednej osi i w odleglosci okolo 1cm od sie bie ,szczeline zalewasz silikonem i czekasz do utwardzenia ,zdejmujesz i masz dobrej jakosci sprzeglo za free :) pozatym dobrze zaprojektowana maszynka z mdf moze calkiem niezle pracowac jedyny problem trudny do rozwiazania to dokladnosci (uzyskanie prostopadlosci osi XYZ itp.)i koniecznie musisz (patrzac na te rysunki) wzmocnic mocowanie bramy do podstawy dac po dwie plyty na jeden bok i rozszezajace sie ku dolowi

Awatar użytkownika

namemartin
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 732
Rejestracja: 01 mar 2008, 18:08
Lokalizacja: Warszawa

#4

Post napisał: namemartin » 04 paź 2008, 20:55

kwarc pisze:jako sprzegla kawalki weza? :) odradzam
A dlaczego?
Do nauki i rysowania, a nawet delikatnej grawerki gumowe wężyki się sprawdzają doskonale.
W dzień obchodź się z żoną jak z przyjacielem, w nocy jak z przyjaciółką.


OZI
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 130
Rejestracja: 27 lut 2008, 09:07
Lokalizacja: Polska

#5

Post napisał: OZI » 04 paź 2008, 21:01

Witam.

Jerzyczeka sam jestem "szczęśliwym właścicelem i wykonawcą" :-) maszynki z MDF. Założenia były identyczne: nauka programowania.

można zobaczyć tutaj:
http://picasaweb.google.com/smiechu0007/MojaPierwszaCNC#

Mając już pewne doświadczenie ze swoją maszynką chciałbym przekazać kilka uwag:

1. Przy takiej konstrukcji z MDF używając prowadnic szufladowych uważam, że należy użyć po 4 sztuki na oś 2 poziomo i 2 poprzecznie. Luzy są do przyjęcia i to chyba wszystko co można wyciągnąć z porowadnic szufladowych.

2. Silniki 1.9 Nm jeżeli masz zamiar budować kolejną maszynę ze stali to TAK, natomiast do nauki 0.6 Nm spokojnie wystarczą.

3. KRESS - Przy tej konstrukcji nie założysz nić więcej jak małe frezy max. średnica 3,2mm. Tak więc KRESS według mnie jest ZA DUŻY. Pamiętaj, że kupując KRESSA np 800W to wydatek ok 540 zł i masz uchwyt 8mm. Musisz więc dokupić uchwyt 3,2mm czyli następne ok 60 zł. Do nauki spokojnie wystarczy wrzecionko 135 W dostępne w marketach koszt ok 70 - 100 zł. Przy zakupie trzeba koniecznie zwrócić uwagę na uchwyt narzędzia ponieważ większość jest po prostu strasznie krzywa. Zakładając kresa i frez 8mm przy silnikach 1.9Nm to wszytko się ROZLECI :-(.

4. Śruby METRYCZNE.
NIE RÓB TEGO !!!

Wiem, że to jest najtańsze z możliwych rozwiązań ale nie nadaje się do niczego. To, że chcesz zrobić kasowanie luzu OK. Tylko po kilkunastu godzinach pracy śruba nie nadaje się do pracy, nie pomoże kasowanie luzu.Wyciera się.
Sam popełniłem ten sam błąd. Najpierw śruby metryczne ale bardzo szybko zmieniłem na śruby trapezowe np. 10x2. Teraz jest OK.

5. Sprzęgło. Troszkę się nie zgodzę z kolegą KWARC. Do nauki i amatorskich zastosowań sprzęgło ze zbrojonego przewodu olejowego lub z przewodu polietylenowego lub PCV do POWIETRZA spokojnie wystarczą.

6. Krańcówki - zgadzam się z kolegą namemartin - krańcówki nawet najtańsze po 2 zł za szt. NAPRAWDĘ WARTO. Praca o wiele przyjemniejsza i bezpieczniejsza przy silnikach 1.9Nm i konstrukcji MDF.


Autor tematu
Jerzyczeka
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 139
Rejestracja: 28 lut 2006, 19:50
Lokalizacja: Łańcut

#6

Post napisał: Jerzyczeka » 05 paź 2008, 10:10

Witam

Dziękuję za cenne rady. Właśnie o to mi chodziło. Odnośnie silników, to rzeczywiście chciałbym ich użyć w przyszłości. Sprzęgła - to się zobaczy. Jeśli wykonają mi w zakładzie to je założę; jeśli nie to wąż od pralki na początek wystarczy.
Z tym KRESEM to faktycznie przesada. Przejdę się do marketu. Tylko czy nie rozleci się on prędzej niż prowadnice, które rzeczywiście są piętą achillesową. Celowo zastosowałem mocowanie w dwóch płaszczyznach, ale to może być niewystarczające. Zastanawiam się czy nie lepiej zamiast podwajać ich ilość od razu nie założyć takich jak na zdjęciu poniżej. Wyglądają na solidniejsze. Dziękuję za uwagę o śrubach metrycznych. Będą trapezowe. Mam tylko pytanie: Czy trzeba stosować na nich mechanizm kasowania luzu? Mam jeszcze prośbę o podanie linku do wyłączników krańcowych, gdyż nie bardzo wiem jakie one powinny być. Te, które są na www.akcesoria.cnc.info.pl wydają mi się jakieś duże.

Pozdrawiam i życzę udanej niedzieli

[ Dodano: 2008-10-05, 10:14 ]
Zdjęcie prowadnicy nie przeszło, ale jest ona na stronie http://www.domex.sklep.pl/index.php?a=opis&k=100&id=338


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#7

Post napisał: pukury » 05 paź 2008, 10:27

witam.tak bym chciał nieśmiało zaproponować - zamiast prowadnic od szuflad zastosuj prowadnice na rolkach .
właściwie na samych łożyskach .
była o tym mowa w kilku tematach i kol. porobili i działa .
cenowo wyjdzie tak samo - a chyba będzie lepiej .
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares


OZI
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 130
Rejestracja: 27 lut 2008, 09:07
Lokalizacja: Polska

#8

Post napisał: OZI » 05 paź 2008, 10:44

Uważam, że nie ma potrzeby kasowania luzu stosując prowadnice szufladowe, ponieważ one mają już w sobie luz. Jakie byś nie zastosował to i tak będzie. Prowadnice które przedstawiłeś to już o wiele większy koszt niż najprostsze "marketowe". Przy takich kosztach warto zastanowić się nad propozycją "pukury" wałki + "rolki" - mimośród + zwykłe łożyska.

Co do wrzeciona istnieje zawsze takie niebezpieczeństwo, że się rozleci. Masz jednak 2 letnią gwarancję. Jeżeli nie uszkodzisz mechanicznie to w marketach nie ma problemóz w wymianą.

Zawsze można się zdecydować na coś droższego np proxton lub dremel. Proponując Ci również mniejsze wrzeciono, uważam że KRESS jest sam w sobie o wiele za ciężki do tej konstrukcji.

Krańcówki na początek kup NAJTAŃSZE po 2 zł za sztukę, dostępne w każdym sklepie z elementami elektronicznymi. Również działąją i do amatorskich zastosowań są OK.

Awatar użytkownika

namemartin
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 732
Rejestracja: 01 mar 2008, 18:08
Lokalizacja: Warszawa

#9

Post napisał: namemartin » 05 paź 2008, 15:56

W dzień obchodź się z żoną jak z przyjacielem, w nocy jak z przyjaciółką.


Autor tematu
Jerzyczeka
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 139
Rejestracja: 28 lut 2006, 19:50
Lokalizacja: Łańcut

#10

Post napisał: Jerzyczeka » 12 paź 2008, 12:23

Witam

Przemodelowałem maszynkę zmieniając śruby metryczne M10 na trapezowe TR 18x4 dostępne na http://akcesoria.cnc.info.pl/sruby_trapezowe.htm Kasowania luzu na połączeniu śruba - nakrętka już nie ma.
Chciałbym jeszcze zapytać. Czy krańcówki mają być po dwie na oś czy jedna i listwa z dwoma zderzakami?
Czy DREMEL to coś takiego
http://allegro.pl/item451747409_szlifie ... lizka.html ?

Pozdrawiam
Załączniki
Frezarka rzut 5.jpg
Frezarka rzut 5.jpg (70.38 KiB) Przejrzano 2123 razy
Sruba-nakretka.jpg
Sruba-nakretka.jpg (78.54 KiB) Przejrzano 2113 razy
Frezarka rzut 4.jpg
Frezarka rzut 4.jpg (65.54 KiB) Przejrzano 2143 razy

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”