Krok po Kroku - Jak zrobić frezarke CNC z drewna

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
B.E.A.M
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 7
Rejestracja: 07 sie 2008, 17:49
Lokalizacja: Lubin

Krok po Kroku - Jak zrobić frezarke CNC z drewna

#1

Post napisał: B.E.A.M » 07 sie 2008, 18:06

Siema
Od roku chodze na modelarstwo. Potrzebuje frezarke do wycinania zeberek i innych elementów z drewna. Mam 13 lat. Ktoś kto się zna może napisać mi może co kupić i jak zrobić taką frezarkę mam 400zł.
Będę bardzo wdzięczny :smile:
Dziękuję
Pozdrawiam B.E.A.M



Tagi:


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#2

Post napisał: diodas1 » 07 sie 2008, 20:09

Witam. Wzruszyłem się że tak młody człowiek zabłądził na to poważne forum i że nie wydał kieszonkowego na lody czy nową kierownicę do roweru tylko chce je zainwestować w szlachetne hobby, dlatego w najmniejszym stopniu nie mam zamiaru Ciebie strofować ani zniechęcać :) Powiedz może na początku czy jest w Twoim otoczeniu ktoś ( starszy brat, ojciec, wujek) kogo mógłbyś skutecznie namówić do pomocy? Chodzi o to że na pewno trudno Ci będzie ogarnąć rozumem wszystkie komplikacje. W szkole podstawowej chyba jeszcze nie uczą :shock: bezpiecznej "zabawy" z prądem elektrycznym czy montowania i uruchamiania układów elektronicznych? Łatwo zrobić sobie krzywdę, uszkodzić z trudem zdobyte podzespoły a także doprowadzić do awarii komputera. Druga sprawa to pochwal się co już masz, co mogłoby obniżyć koszty przedsięwzięcia? Na przykład, czy masz do swojej dyspozycji jakąć miniszlifierkę typu Dremel, Proxxon, Czy masz szansę gdzieś zdobyć silniki krokowe trochę większe niż w napędzie do dyskietek komputerowych? Czy poradzisz sobie przy pomocy otoczenia z jakąś konstrukcją mechaniczną, choćby ze sklejki czy płyt MDF? Można niektóre trudności obejść kiedy kupi się gotowe fragmenty maszyny ale to kosztuje niestety więcej niż możesz teraz wydać. Dlatego powinieneś dużo wysiłku włożyć :smile: w agitowanie otoczenia i szukanie dodatkowych sponsorów.
Ciekawe jakie wyposażenie macie w modelarni? Możesz ułatwić sobie pracę przy przygotowywaniu żeberek używając pantografu na przykład takiego
Obrazek
Tutaj co prawda po niemiecku ale da się zobaczyć na obrazkach jak się tym posługiwać http://images.google.com/imgres?imgurl= ... l%26sa%3DN
Pantograf możesz sobie zmajstrować niewielkim kosztem. Mając go już, w miejscu gdzie na obrazkach jest ołówek do rysowania pomniejszonego obrazka (żółta kaczuszka) zamocujesz minifrezarkę zaopatrzoną w dystans który nie pozwoli żeby frez zaczął ciąć stół pod spodem. Pod dłuższe ramię zaopatrzone w jakiś wodzik podłożysz narysowany wcześniej w powiększeniu rysunek żeberek i możesz zacząć powoli frezować. Pantograf powinien być sztywny i dobrze ułożyskowany żeby frez szedł tam gdzie zechcesz. To jest baaardzo uproszczona wersja frezarko kopiarki i to bez tych wszystkich drutów i komputera :???:


Autor tematu
B.E.A.M
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 7
Rejestracja: 07 sie 2008, 17:49
Lokalizacja: Lubin

#3

Post napisał: B.E.A.M » 07 sie 2008, 22:49

Witam
Jak na swój wiek dobrze sie znam na elektronice nawet tato sie dziwi :shock: .
Mam miniwiertarke, piłe stołową, wyrzynarkę, szlifierkę kątową, itp.
Czyli ze sprzętem nie ma problemu, tato mi pomoże ale w finansach :grin: .
Umiem czytać schematy elektroniczne, wcześniej robiłem roboty, mam sprzęt do trawienia płytek drukowanych więc sterownik silnika krokowego moge sam zrobić, tylko potrzebuję schematu ścieżek, schematu montażowego i spisu elementów. Chciałbym zrobić taką frezarkę jak ta: https://www.cnc.info.pl/topics58/amator ... vt8888.htm .
Tylko niemam planów jak to poskręcać itp.
Nie mam spisu elementów itd.
To może mi ktoś pomóc??
Dzięx.


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#4

Post napisał: Leoo » 07 sie 2008, 23:23

Może kliknie Kolega link, który podał autor maszyny?
http://www.elektroda.pl/r...c.php?t=1015655


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#5

Post napisał: diodas1 » 08 sie 2008, 00:14

No właśnie- tam jest chyba wszystko, tylko niestety autor za pobranie plików chce "punktów" Skoro jednak w tej frezarce którą sobie upatrzyłeś są sterowniki SSK-B01 to znaczy że wykorzystane w nich są układy scalone L297 i L298 . Tutaj masz komplet informacji o takim sterowniku. Zapoznaj się z nim dokładnie: https://www.cnc.info.pl//files/sterownik_skrokow.pdf Oprócz takich trzech sterowników wskazane jest zbudowanie płyty głównej z izolacją optoelektroniczną, na przykład zaproponowanej na stronie kolegi OTTOPa http://www.ottop.republika.pl/optolpt.shtml. Taka izolacja znacząco zabezpieczy Twój komputer w razie problemów ze sterownikami na których występuje napięcie wyższe niż wytrzymałość portów złącza drukarkowego komputera. Z tą stroną też powinieneś się dokładnie zapoznać. Znajdziesz sporo wyjaśnień co i jak. Sterowniki jak wyżej można też kupić w postaci "kitów" do składania ale wtedy będzie drożej. Tylko musisz być konsekwentny. Sterownik podany wyżej służy do sterowania silników bipolarnych o prądzie < 2A więc takie powinieneś zastosować. Można je "ustrzelić" niedrogo na aukcjach Allegro. Potrzebne jeszcze będą zasilacze do tego wszystkiego - jeden 5V DC stabilizowany i 35V/>6A DC niestabilizowany. Kiedy z tym się już uporasz, uda Ci się to uruchomić (na razie bez komputera) i nie dostaniesz zadyszki to będzie czas na mechanikę. W tak zwanym "międzyczasie" czytaj ile wlezie różne tematy na forum. Skup się póki co na dziale elektronika CNC a szczególnie na wybranym sterowniku. Ucz się na cudzych błędach to Twoje własne będą tańsze. W razie problemów ze zrozumieniem jakiegoś określenia albo dla poszerzenia wiedzy o nim możesz też skorzystać z funkcji szukaj https://www.cnc.info.pl/search.htm
Ostatnio zmieniony 08 sie 2008, 21:38 przez diodas1, łącznie zmieniany 3 razy.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#6

Post napisał: pukury » 08 sie 2008, 00:20

witam .
jadę na wakacje - do połowy września .
jeżeli Twój " entuzjazm " nie wygaśnie to po powrocie mogę pomagać .
jakieś prace w kwestii toczenia czy coś takiego .
nie zniechęcaj się i przyj do celu - warto .
pozdrawiam .
wojtek
Mane Tekel Fares


Autor tematu
B.E.A.M
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 7
Rejestracja: 07 sie 2008, 17:49
Lokalizacja: Lubin

#7

Post napisał: B.E.A.M » 12 sie 2008, 09:46

Siema
A wiecie jak zrobić łączenie ruchomej platformy z szpilką budowlaną?


DPosk
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 130
Rejestracja: 17 wrz 2007, 22:42
Lokalizacja: Toruń

#8

Post napisał: DPosk » 12 sie 2008, 10:51

Do ruchomego stołu musisz przymocować nakrętkę, najlepiej zamocowaną w uchwycie żeby nie mogła się obracać ani przesówać, jak napisałem mało czytelnie to mogę narysować


rchobby
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 441
Rejestracja: 31 maja 2004, 07:01
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#9

Post napisał: rchobby » 12 sie 2008, 12:05

http://buildyourcnc.com/default.aspx - budowa prostej drewnianej frezarki krok po kroku.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#10

Post napisał: adam Fx » 12 sie 2008, 12:06

ja do nakretek lutowałem blaszki miedzianie i za te blaszki mocowałem do napedzanego elemetu (np. stołu)
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”