Frezarka z płyty OSB

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
kd
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 29 sty 2005, 18:21
Lokalizacja: ok.Krakowa

Frezarka z płyty OSB

#1

Post napisał: kd » 28 maja 2009, 10:35

Witam
Przymierzam się do zrobienia frezarki CNC do drewna. Planuję na początek wykonać konstrukcję z płyt OSB ze wzmocnieniami wykonanymi z profili stalowych. Planowany rozmiar pola roboczego to ok 800 X600 X150-200 mm. Nie wiem tylko czy mogę użyć do wykonania konstrukcji płyt OSB. Z dotychczasowych opisów różnych maszyn zauważyłem, że wszyscy stosowali płyty MDF lub wiórowe. Dlatego też zastanawiam się nad wyborem materiału.



Tagi:


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 6108
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: Frezarka z płyty OSB

#2

Post napisał: oprawcafotografii » 28 maja 2009, 10:59

kd pisze:Witam
Przymierzam się do zrobienia frezarki CNC do drewna. Planuję na początek wykonać konstrukcję z płyt OSB ze wzmocnieniami wykonanymi z profili stalowych. Planowany rozmiar pola roboczego to ok 800 X600 X150-200 mm. Nie wiem tylko czy mogę użyć do wykonania konstrukcji płyt OSB. Z dotychczasowych opisów różnych maszyn zauważyłem, że wszyscy stosowali płyty MDF lub wiórowe. Dlatego też zastanawiam się nad wyborem materiału.
Mozesz uzyc czegokolwiek :) MDF jest pewnie bardziej jednorodny niz OSB.

Ale sprawdz najpierw o ile drozej wyjdzie Cie to samo z aluminium gr. 20mm...
Rozrysujesz, ktos z forum Ci dobrze wytnie i bedziesz w domu.

Przy rozmiarze 80x60x20cm duzo wiecej niz na konstrukcje wydasz na
prowadnice i naped. Moze zmiana materialu konstrukcyjnego nie podniesie
az tak kosztow calosci?

A jesli juz nie aluminium to kiedys pisano tu o materiale LIGNOFOL - cos
jak sklejka tylko o wiele lepszych parametrach i nadal niezlej cenie.
Moze warto sie zainteresowac?

J.


Autor tematu
kd
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 29 sty 2005, 18:21
Lokalizacja: ok.Krakowa

#3

Post napisał: kd » 28 maja 2009, 21:04

Jeśli miałbym robić frezarkę z metalu, to raczej zdecydowałbym się na konstrukcję stalową, ze względu na możliwości wykonawcze.
Na razie chcę zrobić frezarkę po minimalnych kosztach, wykorzystując materiały które posiadam, i tak po kolei:
-podstawa wykonana z płyty OSB o rozmiarach 1250x1000 mm z użebrowaniem od spodu i wnękami bocznymi na prowadnice i śruby pociągowe wzdłuż dłuższej krawędzi
- nad stołem umieszczona będzie umieszczona ruchoma brama, też z płyty OSB z użebrowaniem usztywniającym
-do tego prowadnice podparte 25 mm
-na początek śruby pociągowe wykonane ze szpilek budowlanych z gwintem M16 i nakrętki z brązu z kasowaniem luzu, a docelowo śruby trapezowe lub kulowe
-napęd za pomocą silników krokowych z odzysku z prostą elektroniką sterującą pracującą tylko w trybie pełnokrokowym. Przy okazji sprawdzę, jaką prędkość można wydusić z tych silników, a jak koncepcja maszyny się sprawdzi to kupię porządne silniki i sterowniki
-wrzeciono na początek o mocy 135 W z szlifierki, a docelowo KRESS 1050W.
Myślałem też o nieruchomej bramie, ale wtedy pole robocze byłoby mniejsze (szczególnie w osi X).
Rysunków wykonawczych nie załączam ze względu na brak dobrej znajomości programów CAD. W razie zainteresowania mogę załączyć skan szkiców na papierze, ale są one mało czytelne.

Awatar użytkownika

Jaszuk88
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 724
Rejestracja: 14 gru 2007, 19:54
Lokalizacja: nasza galaktyka
Kontakt:

#4

Post napisał: Jaszuk88 » 28 maja 2009, 23:17

witam
połączenie Osb z profilami stalowymi wydaje się dobrym i solidnym rozwiązaniem. Należy użyć OSB mnimum 20 mm grubości wodoodorną. same śruby lub wkręty wkręcane w OSB można posmarować zywicą chemoutwardzalną co dodatkowo zwiększy sztywność konstrukmcj.


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 6108
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

#5

Post napisał: oprawcafotografii » 29 maja 2009, 07:37

kd pisze:Jeśli miałbym robić frezarkę z metalu, to raczej zdecydowałbym się na konstrukcję stalową, ze względu na możliwości wykonawcze.
Na razie chcę zrobić frezarkę po minimalnych kosztach, wykorzystując materiały które posiadam, i tak po kolei:
-podstawa wykonana z płyty OSB o rozmiarach 1250x1000 mm z użebrowaniem od spodu i ...
Trzeba bylo tak od razu :)
Doswiadczenie jest bezcenne nawet jak maszyna bedzie ciac powoli i krzywo ;)

J.


Autor tematu
kd
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 29 sty 2005, 18:21
Lokalizacja: ok.Krakowa

#6

Post napisał: kd » 29 maja 2009, 09:11

To ze na początku będzie ciąć powoli, to nie znaczy że krzywo.

Awatar użytkownika

namemartin
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 732
Rejestracja: 01 mar 2008, 18:08
Lokalizacja: Warszawa

#7

Post napisał: namemartin » 29 maja 2009, 20:56

oprawcafotografii pisze:Doswiadczenie jest bezcenne nawet jak maszyna bedzie ciac powoli i krzywo
A kolega jakim doświadczeniem może się pochwalić skoro wysnuwa takie wnioski?
kd pisze:To ze na początku będzie ciąć powoli, to nie znaczy że krzywo.
Nie musi ciąć powoli ani krzywo.
Jak zastosujesz odpowiednie przełożenie napędu, silniki. Konstrukcje zbudujesz dokładnie to będziesz zadowolony. Zresztą i tak metali tą maszyną frezować nie będziesz.
Koledzy z forum budowali różne "drewniaki" i są zadowoleni.
Więc nie zrażaj się nic nie wnoszącą krytyką... w dodatku maszyny, która jeszcze nie powstała.
W dzień obchodź się z żoną jak z przyjacielem, w nocy jak z przyjaciółką.


Bbuli
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 869
Rejestracja: 10 mar 2007, 19:43
Lokalizacja: Rumia

#8

Post napisał: Bbuli » 29 maja 2009, 22:45

Buduj kolego buduj-daj tylko śruby trapezowe.I nie czytaj słów krytyki.

Awatar użytkownika

arizon
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 275
Rejestracja: 11 mar 2006, 06:08
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

#9

Post napisał: arizon » 30 maja 2009, 23:03

Dokładnie
Od dwóch lat zbieram materiały na super profesjonalną maszynę ale pewnie jeszcze ze 2 lata musiał bym zbierać kasę na obrobienie tych 2t stali w postaci blach 40mm które mam w garażu więc ostatnio niewiele myśląc rozrysowałem sobie konstrukcję z płyty OSB gr 25mm i w castoramie kazałem sobie pociąć wyszło 3 całe płyty 1250x2500 w kawałki ale było warto konstrukcja już na ukończeniu teraz sesja więc nie mam jak jej wykończyć ale zostało dołożyć śruby i założyć wózki. Jako prowadnice mam Rexroth rozmiar 35 na oś z oraz x a na najdłuższą oś też rexroth ale rozmiar 25. Ktoś może powiedzieć głupota ok ale leży na półce od prawie 2 lat to też głupota :wink:
Sterowanie mam enkodery mam silniki też więc koszt płyt i cięcia zamknął się w 350zł.

Co do samej konstrukcji wiele elementów robiłem tak że sklejałem żywicą dwie płyty i skręcałem wkrętami dość gęsto. Acha konstrukcja jest kolumnowa podobna kształtem do konstrukcji kolegi MEX Jak skończę sesję to porobię fotki i założę temat na forum.
Pozdrawiam
Paweł
"Skąd mam wiedzieć co to jest ja to tylko zbudowałem"
www.serwotech.pl

Awatar użytkownika

namemartin
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 732
Rejestracja: 01 mar 2008, 18:08
Lokalizacja: Warszawa

#10

Post napisał: namemartin » 30 maja 2009, 23:33

Ja tak samo. Zbieram detale od roku (w pierwszej kolejności część mechaniczna), ale póki co (z ciekawości, niecierpliwości?) zrobiłem niewielkiego drewniaka (niskobudżetowego). Przynajmniej nauczyłem się obsługiwać maszynę, różnego rodzaju oprogramowania i jak już docelowa maszyna będzie gotowa, sterowanie i konfiguracja maszyny nie sprawi mi większych problemów. Lepiej jest zdobyć doświadczenie na "byle czym" niż na niczym.
arizon pisze:Acha konstrukcja jest kolumnowa podobna kształtem do konstrukcji kolegi MEX Jak skończę sesję to porobię fotki i założę temat na forum.
Jeśli konstrukcja będzie podobna do maszyny kol. MEX'a to już nie mogę się doczekać aż będzie powstawać (mam nadzieję, że z fotorelacją na forum)

Pozdrawiam
W dzień obchodź się z żoną jak z przyjacielem, w nocy jak z przyjaciółką.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”