Tokarka TUM 25 A problem/awaria??

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
amr_powered
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 54
Rejestracja: 03 lis 2008, 01:39
Lokalizacja: Bieruń/Tychy

Tokarka TUM 25 A problem/awaria??

#1

Post napisał: amr_powered » 07 lip 2010, 22:43

Panowie problem jest taki: tocze sobie wałek a tu nagle dziwny dzwiek ze skrzynki biegów,zgrzyt i koniec. Silnik sie obraca normalnie i biegi mozna przeżucać w czasie pracy silnika,ale nic sie niezazebia. Pytanie co sie mogło stac? Sprawa pilna bo mam mase roboty,i niewiem czy zdołam to sam naprawić.
Podejzewam że nieobejdzie sie bez zdemontowania skrzynki biegów i silnika,i kolejne pytanie:ile taki zestaw moze wazyć,wstepnie rozeznałem w DTR'ce jak jest zamontowana skrzynka z silnikiem,ale boje sie troche tej operacji zeby czegos nieuszkodzić...



Tagi:


jala
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 36
Rejestracja: 27 lip 2007, 22:36
Lokalizacja: Zarudzie

#2

Post napisał: jala » 08 lip 2010, 01:03

Ostatnio remontowałem taką tokarkę i wyjmowałem zespół skrzynia-silnik. Masa tego tak na oko około 120kg.
Jest to bardzo niewdzięczna praca i troszeczkę się namęczyłem. Co do braku przeniesienia napędu to możliwe, że zerwało klin na wale silnika. Wewnątrz skrzyni zębatki są na wieloklinie, chyba, że koło zębate pośrednie jest na klinie i zabezpieczone jest to śrubą może tam się poluzowało i nie może zazębiać właściwie. Trzeba to rozebrać i sprawdzić.


Autor tematu
amr_powered
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 54
Rejestracja: 03 lis 2008, 01:39
Lokalizacja: Bieruń/Tychy

#3

Post napisał: amr_powered » 08 lip 2010, 14:09

Kolego a mozesz powiedziec czy czekaja mnie tam jakies niespodzianki w środku skrzynki?? Czy raczej niejest to skomplikowana konstrukcja? Własnie próbuje wytaszczyc skrzynke z silnikiem i jest tak jak mówiłes:waży sporo,miejsca mało,strasznie niewdzieczna robota...

[ Dodano: 2010-07-08, 17:03 ]
usterka zlokalizowana :wink: . Pytanie jak sie ta część fachowo nazywa? jest to pomiedzy skrzynka a silnikiem
Obrazek


jala
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 36
Rejestracja: 27 lip 2007, 22:36
Lokalizacja: Zarudzie

#4

Post napisał: jala » 08 lip 2010, 20:32

Witam
Jest to taki rodzaj sprzęgła (nazwy nie pamiętam). Pomiędzy silnikiem a skrzynią i tam powinien być gumowy łącznik. U mnie te elementy wykonane są ze stali więc pęknięcie raczej nie powinno nastąpić. Ten element to jest chyba od strony silnika? Jak kiedyś rozmawiałem z tokarzem to mówił, że właśnie to sprzęgiełko podczas startu silnika wydaje takie charakterystyczne puknięcie. on to przerobił dorabiając połączenie na wieloklinie ale szczegółów nie znam. trzeba chyba będzie dorobić. Myślałem również na zaadaptowaniu od pompy wodnej tylko tam jest dzielone na trzy.


gaski
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 315
Rejestracja: 30 paź 2007, 16:25
Lokalizacja: łódzkie

#5

Post napisał: gaski » 08 lip 2010, 22:48

Sprzęgło Oldhama kompensuje nierównoległość osi dwóch wałów. Io na zdjęciu to środkowa część (wkładka), można dorobić z odpowiedniego materiału i odpowiedniej obróbce cieplnej. tam nie ma żadnego gumowego łącznika


jala
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 36
Rejestracja: 27 lip 2007, 22:36
Lokalizacja: Zarudzie

#6

Post napisał: jala » 09 lip 2010, 07:44

Widocznie w mojej tokarce było to przerobione. U mnie jest zrobione tak jak w pompach do wody np. grudziądzkiej. Najważniejsze, że działa.


egi
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 66
Rejestracja: 01 maja 2010, 08:32
Lokalizacja: katowice

#7

Post napisał: egi » 07 sie 2010, 19:43

Ja zastosowałem sprzęgło Rotexa, dokładniej rozmiar 28 wersja stalowa, cena takiego sprzęgła z wkładką w granicy 200zł, najtaniej kupić w Krakowie, dealerzy maja strasznie dużą marżę.
http://ktr.com/root/img/pool/2d-cad_dateien/447906.pdf
http://www.sprzegla.pl/

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”