Skąd wziąźć mały suport do tokarki zegarmistrzowskiej?

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.
Awatar użytkownika

Autor tematu
komornik12
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 22
Posty: 126
Rejestracja: 02 sie 2007, 08:27
Lokalizacja: GDYNIA CITY

Skąd wziąźć mały suport do tokarki zegarmistrzowskiej?

#1

Post napisał: komornik12 » 21 wrz 2008, 00:07

Cześć

Mam mały problem. Mianowicie nie mam suportu w tokarce i chciałbym ją w to wyposarzyć. Niestety nie znalazłem w internecie żadnego małego stołu, jedynie takie do mikroskopu. Wie ktoś, gdzie taki mały stół krzyzowy można kupić, lub ktoś chce sprzedać?
Wystarczy mi taki 100x100mm lub mniejszy.

Pozdro
Ostatnio zmieniony 18 paź 2008, 18:26 przez komornik12, łącznie zmieniany 1 raz.


Kupię narzędzia zegarmistrzowskie. W razie ofert prosze pisać na maila badź pw.

Potrzebny także mały suporcik :D

Tagi:


mrozanski
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 807
Rejestracja: 06 lis 2006, 19:05
Lokalizacja: wlkp.

#2

Post napisał: mrozanski » 21 wrz 2008, 09:57

a kolega potrzebuje jedna os czy dwie?

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#3

Post napisał: clipper7 » 21 wrz 2008, 11:31

Niedawno na Allegro było coś takiego :

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=427727033
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ

Awatar użytkownika

Autor tematu
komornik12
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 22
Posty: 126
Rejestracja: 02 sie 2007, 08:27
Lokalizacja: GDYNIA CITY

#4

Post napisał: komornik12 » 21 wrz 2008, 14:07

mrozanski pisze:a kolega potrzebuje jedna os czy dwie?
To znaczy... Zwykły suport jak z linku do aukcji niżej... Szkoda, że nie zauważyłem... Troszkę drogi i do tokarki Boley lub naszej krajowej. Najlepiej, aby było do łoża ze ścięciem na boku... Taniej gdzieś nie mozna dostać takiego? Myślę o stoliku krzyżowym z mikroskopu, ale nie wiem, czy wytrzyma...

Pozdro
Kupię narzędzia zegarmistrzowskie. W razie ofert prosze pisać na maila badź pw.

Potrzebny także mały suporcik :D

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#5

Post napisał: clipper7 » 21 wrz 2008, 16:16

komornik12 pisze:Myślę o stoliku krzyżowym z mikroskopu
Moim zdaniem jest za słaby.
komornik12 pisze:Taniej gdzieś nie mozna dostać takiego?
Niestety, trzeba sprawdzać aukcje i ogłoszenia, ale suport w dobrym stanie nie będzie tani :sad:
A może dobierzesz sobie coś od Proxxona ? Nie jest tanio, ale firma jest ceniona przez modelarzy.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ

Awatar użytkownika

M 52
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 420
Rejestracja: 29 gru 2007, 21:01
Lokalizacja: Warszawa

#6

Post napisał: M 52 » 26 wrz 2008, 12:47

Kupiłem kiedyś przypadkiem stół krzyżowy PROXXON. Dobrze wykonany, w komplecie zestaw zamocowań frzerskich. Cena poniżej 200zł. Niestety dla mnie był o wiele za mały - jakieś 80x150mm (dane z pamięci i "na oko"). Byłbym zachwycony, gdyby stół mojej frezarki Rolstal był tak wykonany, jak tamten.
pozdrawiam
Maciek
miłośnik maszyn parowych i silników GAD

Awatar użytkownika

Autor tematu
komornik12
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 22
Posty: 126
Rejestracja: 02 sie 2007, 08:27
Lokalizacja: GDYNIA CITY

#7

Post napisał: komornik12 » 18 paź 2008, 16:36

Cześć

Sorki, że tak długo milczałem, ale ostatni miesiąc miałem ciężki... Co do tego suportu proxxona masz go jeszcze? Chętnie bym pohandlował :D

Poszukuję również małego uchwytu tokarskiego o średnicy około 50mm.

Tak sobie przeglądam allegro i są fajne imadła krzyzowe po jakieś 100zł, tylko ciut za ciężkie (masa przynjamnije 7kg). Można dostać coś takiego, w tej ceniu, tylko mniejszego i o masie 2kg maksymaknie?

Pozdrawiam
Kupię narzędzia zegarmistrzowskie. W razie ofert prosze pisać na maila badź pw.

Potrzebny także mały suporcik :D


wielkolud
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 15
Rejestracja: 11 paź 2007, 15:42
Lokalizacja: Warszawa

#8

Post napisał: wielkolud » 18 paź 2008, 22:45

Witam,

a nie można go po prostu wykonać. Ja od dłuższego czasu noszę się z zamiarem wykonania tokarki zegarmistrzowskiej. Kilka części już wykonałem, między innymi taki właśnie suport, bo o niego Ci chodzi, prawda? Takie małe uchwyty robi Bison-Bial, ale to oczywiście kosztowny zakup. Chociaż nie wiem czy nie najwłaściwszy, mając na uwadze jakość wykonania.
Nie mów, że nie można, póki nie spróbujesz

Awatar użytkownika

Autor tematu
komornik12
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 22
Posty: 126
Rejestracja: 02 sie 2007, 08:27
Lokalizacja: GDYNIA CITY

#9

Post napisał: komornik12 » 19 paź 2008, 12:45

Cześć

Jak będziesz budował taką tokarkę, to czy mógłbyś na bierząco zdawać relację z prac? Suport mółgby być wykonany ręcznie, ale obawiam się tylko, czy będzie precyzyjny... Większość zegarmistrzów toczy 0,5mm osie bez suportu, a ja chcialbym z suportem sprubować... Poza tym przy dłuższych wałkach suport jest bardzo pomocny. Pozostaje jeszcze kwestia ceny... Za ile mógłbyś coś takiego wykonać? Aby było ciekawiej potrzebuję jeszcze podziałki kontowej do toczenia stożków...

Co do uchwytu ile taki kosztuje? Widziałem jakieś uchwyty w niemczech po 200zł nowe, a przystosowane do mojej tokarki mocowane jak tulejki za 270zł. Pojawiały się używane za 100-200zł. Chętnie bym dał te 150zł za używany uchwyt z mocowaniem, ale coś mam opory przed kupowaniem za granicami kraju...

Co do budowy tokarki jak masz zamiar wykonać tulejki łożyskowe? To bardzo twarde elementy i tak twardego materiału łatwo się nie przetoczy... Chyba, że masz jakieś piece i bedziesz to obrabiał cieplnie :D

Jak coś to poszło do Ciebie pw w sprawie budowy suportu.

Jakby ktoś miał całą tokarkę zegarmistrzowską z pełnym dobytkiem to chętnie odkupię(wolałbym niemiecką niż polską).

I jeszcze jedno. Co do wymiarów to przesadziłem. 10x10cm to dość spory suport jak do mojej tokarki (nie wiem, czemu tyle napisałem :roll: ). Taki 5x5cm mi wystraczy w zupełności...

Pozdro
Kupię narzędzia zegarmistrzowskie. W razie ofert prosze pisać na maila badź pw.

Potrzebny także mały suporcik :D


wielkolud
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 15
Rejestracja: 11 paź 2007, 15:42
Lokalizacja: Warszawa

#10

Post napisał: wielkolud » 19 paź 2008, 13:10

Witam ponownie,

w kwestii wykonawczej. Sprawa przedstawia się następująco. Pracuję na cnc, na elektrodrążarkach. Ale mam swobodny dostęp do każdej maszyny konwencjonalnej. Mało tego, także je obsługuję. Posiadam całą dokumentację tokarki zegarmistrzowskiej, rozrysowaną na podstawie tokarki, którą dawniej produkował ZDZ w Krakowie. Swego czasu miałem możliwość rozebrania jej i pomierzenia poszczególnych elementów. Niestety, człowiek jest z natury dość leniwy, więc temat się wlecze niemiłosiernie.
Osobiście mam oryginalny uchwyt mocowany na gwint i pasowany i centrowany na stożku. Dostałem go zupełnie niespodziewanie. Łożyskowanie wrzeciona najchętniej wykonałbym mieszane, kulkowo-ślizgowe. O ile wiem, to elementów z brązu raczej się nie obrabia cieplnie, a łożyska kulkowe są gotowe.
W nadchodzącym tygodniu będę miał troszkę więcej czasu to postaram się wykonać zdjęcia wykonanych przeze mnie elementów i podesłać Ci je na maila.
Nie mam pojęcia ile kosztuje uchwyt w fabryce Bison-Bial, ale na pewno produkują uchwyt 51 mm. Mają go w katalogu.
Co do chińskich maszyn, to raczej nie polecam. Już o niebo lepsze są amatorskie konstrukcje. Masz wtedy możliwość dostosowania maszyny do swoich potrzeb. Koszt wykonania jest porównywalny.
Rysunki konstrukcyjne są w necie, kwestia poszperania. Niegłupie konstrukcje przedstawiali rosjanie w miesięczniku Modelist-Konstruktor. Poszukaj. Były tokarki, frezarki i inne fikuśne maszynki oraz modernizacje przyrządów. Wbrew powszechnym opiniom o radzieckiej technice, są to konstrukcje dość przemyślane. W Polsce konstrukcję tokarki zamieszczął Młody Technik i pismo Zrób Sam.
Nie mów, że nie można, póki nie spróbujesz

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”